Ֆրանսիայի նախագահը հայտարարել է 6,5 միլիարդ եվրոյի լրացուցիչ ռազմական ծախսերի մասին
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը կիրակի օրը հայտարարել է առաջիկա երկու տարում 6,5 միլիարդ եվրոյի լրացուցիչ ռազմական ծախսերի մասին՝ «Ռուսաստանի, ահաբեկիչների և առցանց հարձակումների կողմից նոր և աննախադեպ սպառնալիքների պատճառով», հաղորդում է Associated Press-ը։
Ֆրանսիայի ղեկավարը ծախսերի ծրագրերը ներկայացրել է իր ելույթում, որում կոչ է արել ակտիվացնել Եվրոպայի պաշտպանությանն ուղղված ջանքերը։ Նա հայտարարել է, որ Ֆրանսիան մտադիր է պաշտպանությանը տարեկան 64 միլիարդ եվրո հատկացնել, ինչը կրկնակի անգամ կգերազանցի 32 միլիարդ եվրոյի տարեկան ծախսերը, երբ նա 2017 թվականին ստանձնեց նախագահի պաշտոնը։
«1945 թվականից ի վեր ազատությունը երբեք նման սպառնալիքի տակ չի եղել և երբեք այսքան լուրջ չի եղել», - ասել է Մակրոնը ազգային տոնի՝ Բաստիլի գրավման օրվա նախօրեին զինվորականների առջև Ֆրանսիայի նախագահի ավանդական ելույթում։ - «Այս աշխարհում ազատ լինելու համար մեզնից պետք է վախենան։ Որպեսզի մեզնից վախենան, մենք պետք է ուժեղ լինենք»։
Ըստ Մակրոնի, Ֆրանսիան կարող է գումար գտնել զինված ուժերի վրա ավելի շատ ծախսելու համար, նույնիսկ եթե փորձում է կրճատել հսկայական պարտքերը։ «Եվրոպան վտանգի տակ է Ուկրաինայում Ռուսաստանի պատերազմի և Մերձավոր Արևելքի պատճառով, ինչպես նաև այն պատճառով, որ Միացյալ Նահանգները որոշակի անորոշություն է մտցրել», - ասել է Ֆրանսիայի նախագահը։
Նա նաև նշել է «օտարերկրյա կառավարությունների» կողմից իրականացվող առցանց ապատեղեկատվական արշավները և «էկրանի դարաշրջանում» երեխաների դեմ ուղղված քարոզչական գործողությունները։
Մակրոնը նաև հրամայել է Ֆրանսիայի բարձրաստիճան ռազմական և պաշտպանական պաշտոնյաներին «ռազմավարական երկխոսություն» սկսել եվրոպացի գործընկերների հետ այն դերի շուրջ, որը Ֆրանսիայի միջուկային զինանոցը կարող է խաղալ Եվրոպայի պաշտպանության գործում։ Վերջերս Ֆրանսիան և Մեծ Բրիտանիան պայմանավորվել են համագործակցել միջուկային զինանոցի հարցերի շուրջ։

Президент Франции  объявил о дополнительных военных расходах в размере 6,5 миллиардов евро
Президент Франции Эммануэль Макрон в воскресенье объявил о дополнительных военных расходах в размере 6,5 миллиардов евро в ближайшие два года «из-за новых и беспрецедентных угроз со стороны России, террористов и онлайн-атак», сообщает Associated Press.
Французский лидер изложил планы расходов в своей речи, в которой призвал активизировать усилия по защите Европы. Он заявил, что Франция намерена ежегодно выделять на оборону 64 миллиарда евро,  что вдвое превысит ежегодные расходы в 32 миллиарда евро, когда он стал президентом в 2017 году.
«С 1945 года свобода никогда не подвергалась такой угрозе и никогда не была столь серьезной, - сказал Макрон в традиционной речи президента Франции перед военными накануне национального праздника - Дня взятия Бастилии. - Чтобы быть свободными в этом мире, нас должны бояться. Чтобы нас боялись, мы должны быть сильными».
По словам Макрона, Франция может найти деньги, чтобы тратить больше на вооруженные силы, даже если она пытается сократить огромные долги.  «Европа находится в опасности из-за войны России на Украине и на Ближнем Востоке, а также из-за того, что Соединенные Штаты добавили некоторую неопределенность», - сказал президент Франции.
Он также упомянул кампании по дезинформации в Интернете, проводимые «иностранными правительствами», и пропагандистские операции, направленные против детей в «эпоху экрана».
Макрон также приказал высшим военным и оборонным чиновникам Франции начать «стратегический диалог» с европейскими партнерами о роли, которую ядерный арсенал Франции может сыграть в защите Европы. Недавно Франция и Великобритания договорились о сотрудничестве по вопросам ядерного арсенала.