Ֆրանսիայի ԱԳՆ-ն է կանչվել ԱՄՆ դեսպանը
Կիրակի Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարար Ժան-Նոել Բարոն հայտարարել է, որ ԱԳՆ կկանչի Ֆրանսիայում ԱՄՆ դեսպան Շարլ Կուշներին՝ անցյալ շաբաթ ֆրանսիացի ծայրահեղ աջակողմյան ակտիվիստի սպանության վերաբերյալ նրա մեկնաբանությունների պատճառով, հայտնում է France24-ը:
«Մենք պատրաստվում ենք կանչել Միացյալ Նահանգների դեսպանին, քանի որ Ֆրանսիայում ԱՄՆ դեսպանատունը մեկնաբանել է այս ողբերգությունը... որը վերաբերում է ողջ ազգային հանրույթին»,- հայտարարել է Բարոն:
«Մենք մերժում ենք քաղաքական նպատակներով այս ողբերգության ցանկացած օգտագործում, որը սգի մեջ է գցել ֆրանսիական ընտանիքին,- ասել է Բարոն:- Մենք միջազգային հետադիմական շարժումից սովորելու բան չունենք, հատկապես բռնության հարցում»:
Ֆրանսիացի ծայրահեղ աջակողմյան ակտիվիստ Քվենտին Դերանկը ծեծի ենթարկվելով սպանվել էր ենթադրյալ ծայրահեղ ձախ արմատականների հետ կռվի ժամանակ. այս միջադեպը ցնցել է ողջ երկիրը:
Դերանկի սպանությունն ի հայտ է բերել քաղաքական խորը լարվածությունը հաջորդ տարի կայանալիք նախագահական ընտրությունների նախաշեմին: Շաբաթ օրը Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը հանդարտության կոչ է արել, երբ ծայրահեղ աջ խմբերի կազմակերպած երթին Լիոնում մոտ 3000 մարդ է միացել։
Ֆրանսիայում ԱՄՆ դեսպանատունը և ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի Հակաահաբեկչական բյուրոն հայտարարել են, որ հետևում են գործին՝ նախազգուշացնելով, որ «աճում է բռնի արմատական ձախ ծայրահեղականությունը», և այն պետք է դիտարկել որպես սպառնալիք հանրային անվտանգությանը:
Ավելի վաղ ԱՄՆ պետքարտուղարի հանրային դիվանագիտության հարցերով տեղակալ Սառա Ռոջերսը հայտարարել էր. «Եթե դուք որոշել եք մարդկանց սպանել իրենց կարծիքի համար՝ նրանց համոզելու փոխարեն, ապա դուք հրաժարվել եք քաղաքակրթությունից»:
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմը դատապարտել է «բռնի արմատական ձախ շարժման» դերը այս գործում:
Անցյալ շաբաթ Դերանկի սպանությունը դիվանագիտական հակամարտություն էր առաջացրել Ֆրանսիայի և Իտալիայի միջև, որի վարչապետ Ջորջիա Մելոնին ջերմ հարաբերություններ ունի Թրամփի հետ:
Մելոնին սպանությունն անվանել էր «վերք ողջ Եվրոպայի համար», ինչը դրդել էր Մակրոնին քննադատել նրան՝ Ֆրանսիայի ներքաղաքական հարցերին միջամտելու համար:

Посла США вызвали в МИД Франции
В воскресенье министр иностранных дел Франции Жан-Ноэль Барро заявил, что вызовет посла США во Франции Шарля Кушнера в связи с его комментариями по поводу убийства французского ультраправого активиста на прошлой неделе, сообщает France24.
«Мы собираемся вызвать посла Соединенных Штатов во Франции , поскольку посольство США во Франции прокомментировало эту трагедию... которая касается всего национального сообщества», — заявил Барро.
«Мы отвергаем любое использование этой трагедии, повергшей французскую семью в траур, в политических целях, — заявил Барро. — Нам нечему учиться, особенно в вопросе насилия, у международного реакционного движения».
Французский ультраправый активист Квентин Деранк был забит до смерти в драке с предполагаемыми леворадикальными активистами, и этот инцидент потряс всю страну.
Убийство Деранка высветило глубокую политическую напряженность в преддверии президентских выборов в следующем году. В субботу президент Франции Эммануэль Макрон призвал к спокойствию, когда около 3000 человек присоединились к маршу в Лионе, организованному ультраправыми группами в память о Дераке.
Посольство США во Франции и Бюро по борьбе с терроризмом Государственного департамента США заявили, что следят за этим делом, предупредив, что «нарастает насильственный радикальный левый экстремизм» и его следует рассматривать как угрозу общественной безопасности.
Ранее заместитель госсекретаря США по вопросам публичной дипломатии Сара Роджерс заявила: «Если вы решили убивать людей за их мнение, вместо того чтобы убеждать их, вы отказались от цивилизации».
Администрация президента США Дональда Трампа осудила роль «насильственного радикального левого движения» в этом деле.
На прошлой неделе убийство Деранка вызвало дипломатический конфликт между Францией и Италией, премьер-министр которой, правая Джорджия Мелони , поддерживает теплые отношения с Трампом.
Мелони назвала убийство «раной для всей Европы», что побудило Макрона раскритиковать ее за высказывания по внутриполитическим вопросам Франции.