Եվրոպայի խորհուրդը Հայաստանին կոչ է արել հակախտրական համապարփակ օրենք ընդունել
Եվրոպայի խորհրդի մարդու իրավունքների հանձնակատար Մայքլ Օ'Ֆլահերտին նամակով դիմել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին՝ ներկայացնելով այն առանցքային պահանջները, որոնք պետք է հաշվի առնվեն երկրում մշակվող հակախտրական օրենսդրության մեջ։
Հանձնակատարը ողջունել է Հայաստանի առաջընթացն այս ոլորտում, մասնավորապես՝ ոլորտային օրենսդրության ներդրումը և Քրեական օրենսգրքում ամրագրված նոր երաշխիքները։ ՀՀ արդարադատության նախարարությունն այժմ մշակում է խտրականության կանխարգելման և դրա դեմ պայքարի մասին օրինագիծը, որը պետք է Մարդու իրավունքների պաշտպանին օժտի հավասարության ապահովման մարմնի կարգավիճակով, հստակեցնի խտրականության սահմանումները և պաշտպանության արդյունավետ միջոցներ նախատեսի զոհերի համար։
Միևնույն ժամանակ, Օ'Ֆլահերտին մատնանշել է մի շարք էական բացթողումներ։ Ըստ հանձնակատարի՝ Մարդու իրավունքների պաշտպանը պետք է օժտվի հստակ սահմանված լիազորություններով, ներառյալ՝ դատարաններում զոհերի շահերը ներկայացնելու, հանրային շահերից բխող գործեր հարուցելու և ոչ միայն հանրային, այլև մասնավոր հատվածում գործելու իրավունքը։ Հանձնակատարը նաև նկատել է, որ Օմբուդսմենի երևանյան գրասենյակի ներկայիս շենքային պայմանները պատշաճ հասանելիություն չեն ապահովում հաշմանդամություն ունեցող անձանց համար։
Առանձնահատուկ շեշտադրմամբ Օ'Ֆլահերտին կոչ է արել օրենքով պաշտպանվող հիմքերի ցանկում ուղղակիորեն ներառել սեռական կողմնորոշումը, գենդերային ինքնությունը և ԼԳԲՏՔ+ անձանց իրավունքների պաշտպանության հարցում իրավական որոշակիություն ապահովելու համար նախատեսված սեռական հատկանիշները։ Բացի այդ, օրենքը պետք է հնարավորություն տա քաղաքացիական հասարակության կազմակերպություններին մասնակցել հակախտրական վարույթներին (նույնիսկ առանց կոնկրետ զոհի վկայակոչման)։
Առանձին առաջարկությունների փաթեթ է ներկայացվել նաև ատելության խոսքի վերաբերյալ։ Հայաստանի 2022 թվականի Քրեական օրենսգիրքն արդեն իսկ քրեականացնում է այն, սակայն Եվրոպայի խորհուրդը սա բավարար չի համարում։ Կառույցը հորդորում է պաշտպանական մեխանիզմներ ներդնել նաև քաղաքացիական ու վարչական իրավունքի տիրույթում, թիրախավորել թե՛ օֆլայն, թե՛ օնլայն հարթակները և սահմանել ատելության խոսքի դեմ պայքարի ընդհանուր իրավական նորմը։

Совет Европы призвал Армению принять комплексный антидискриминационный закон
Комиссар Совета Европы по правам человека Майкл О'Флаэрти обратился к премьер-министру Армении Николу Пашиняну с письмом, в котором обозначил ключевые требования к готовящемуся в стране антидискриминационному законодательству.
Комиссар приветствовал прогресс Армении в этой сфере — в частности, введение отраслевого законодательства и новых гарантий в Уголовном кодексе. Министерство юстиции страны разрабатывает законопроект о предотвращении дискриминации и защите от неё, который должен наделить омбудсмена статусом органа по обеспечению равенства, закрепить определения дискриминации и предусмотреть эффективные средства защиты для жертв.
Вместе с тем О'Флаэрти указал на ряд существенных пробелов. Омбудсмен должен получить чётко определённые полномочия — включая право представлять интересы жертв в судах, инициировать дела в публичных интересах и действовать не только в публичном, но и в частном секторе. Комиссар также отметил, что нынешние помещения омбудсмена в Ереване не обеспечивают надлежащего доступа для людей с инвалидностью.
Отдельно О'Флаэрти призвал прямо включить в перечень защищённых оснований сексуальную ориентацию, гендерную идентичность и половые характеристики — для обеспечения правовой определённости в защите прав ЛГБТК+ людей. Кроме того, закон должен позволять организациям гражданского общества участвовать в антидискриминационных разбирательствах даже без ссылки на конкретную жертву.
Отдельный блок рекомендаций касается языка ненависти. Уголовный кодекс Армении 2022 года его криминализирует, однако этого недостаточно: Совет Европы рекомендует также предусмотреть защиту в рамках гражданского и административного права, охватить как офлайн-, так и онлайн-пространство и ввести общую норму о языке ненависти.