Եվրոպան սխալ թույլ կտա, եթե նավթի գների աճը զսպելու նպատակով վերադառնա ռուսական էներգակիրներին․ ֆոն դեր Լեյեն
«Ներկայիս ճգնաժամի պայմաններում ոմանք պնդում են, թե մենք պետք է հրաժարվենք մեր երկարաժամկետ ռազմավարությունից և նույնիսկ վերադառնանք ռուսական հանածո վառելիքի օգտագործմանը։ Դա ռազմավարական սխալ կլինի», - Եվրախորհրդարանում հայտարարել է Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենը։
Նրա խոսքով՝ Եվրամիությունը մշակում է էներգակիրների գների նվազեցման տարբերակներ, այդ թվում՝ էլեկտրաէներգիայի գնման պայմանագրերի առավել արդյունավետ կիրառում, պետական աջակցության միջոցներ, սուբսիդիաներ կամ գազի գնի վերին շեմի սահմանում։
Հիշեցնենք, որ երկուշաբթի օրը Վլադիմիր Պուտինը եվրոպական երկրներին կոչ է արել վերանայել ռուսական գազից հրաժարվելու որոշումը, որն ընդունվել էր Ուկրաինայի դեմ ագրեսիայի պատճառով սահմանված պատժամիջոցների շրջանակում։ Նախատեսվում է, որ ռուսական գազի մատակարարումները վերջնականապես կդադարեցվեն մինչև 2027 թվականի նոյեմբերը։
«Եթե եվրոպական ընկերությունները, եվրոպական գնորդները հանկարծ որոշեն վերակողմնորոշվել և ապահովեն մեզ համար երկարաժամկետ, կայուն աշխատանք՝ զերծ քաղաքական կոնյունկտուրայից․․․, ապա խնդրեմ», - հայտարարել է նա:
Պուտինը հավելել է, որ հակառակ դեպքում Ռուսաստանը կարող է հենց հիմա հրաժարվել դեպի Եվրոպա էներգակիրների մատակարարումից՝ չսպասելով, որ «մեր առջև ցուցադրաբար դուռ փակեն», և այդ հոսքերը վերաուղղել դեպի Ասիա։

Фон дер Ляйен: Европа совершит ошибку, если попытается сгладить рост цен на нефть, вернувшись к энергоносителям РФ
«В условиях текущего кризиса некоторые утверждают, что нам следует отказаться от нашей долгосрочной стратегии и даже вернуться к российским ископаемым видам топлива. Это было бы стратегической ошибкой», — заявила фон дер Ляйен в Европарламенте.
По ее словам, ЕС готовит варианты снижения цен на энергоносители, в том числе более эффективное использование соглашений о закупке электроэнергии, меры государственной помощи и субсидии или ограничения на цены на газ.
В понедельник Владимир Путин призвал европейские страны пересмотреть решение об отказе от импорта российского газа, принятое в рамках санкций за агрессию против Украины. Поставки российского газа должны окончательно прекратиться к ноябрю 2027 года.
«Если европейские компании, европейские покупатели вдруг решат переориентироваться и обеспечат нам долгосрочную, устойчивую работу, лишенную политической конъюнктуры [...] — пожалуйста», — заявил он.
Путин добавил, что в противном случае Россия может отказаться от поставок энергоносителей в Европу уже сейчас, не дожидаясь, «пока перед нами демонстративно захлопнут дверь», и перенаправить их в Азию.