Եվրախորհրդարանի պաշտպանության հանձնաժողովի անդամների հեռախոսներում լրտեսող ծրագրեր են հայտնաբերվել
Եվրախորհրդարանը խնդրել է իր պաշտպանության ենթահանձնաժողովի անդամներին ստուգել իրենց հեռախոսները լրտեսող ծրագրերի առկայության մասով  այն բանից հետո, երբ երկու սարքերում հաքերային հարձակումների նշաններ են հայտնաբերվել: Այս մասին հայտնում է Politico-ն։
Եվրախորհրդարանի ՏՏ ծառայությունը հայտնել է, որ անվտանգության և պաշտպանության ենթահանձնաժողովի անդամներն ու աշխատակիցները հարձակման են ենթարկվել հսկողության ծրագրային ապահովման միջոցով:
Խնդիրը հայտնաբերվել է կիբերանվտանգության համար սարքերի սովորական ստուգման ժամանակ, ուստի հեռախոսների վրա չարամիտ ծրագրերի տեղադրման պատճառը դեռևս պարզ չէ:
«Այս աշխարհաքաղաքական համատեքստում և հաշվի առնելով այն հարցերի բնույթը, որոնցով զբաղվում է Անվտանգության և պաշտպանության ենթահանձնաժողովը, առանձնահատուկ ուշադրություն է դարձվում այս ենթահանձնաժողովի անդամների և նրա աշխատանքին աջակցող անձնակազմի սարքերին», - մեկնաբանել է Եվրախորհրդարանի փոխնախագահ Դելֆին Քոլարդը:
Անցյած տարվա վերջին Եվրախորհրդարանի կիբերանվտանգության աուդիտը պարզել է, որ պաշտպանությունը «դեռևս չի համապատասխանում ոլորտի չափանիշներին» և «լիովին չի համապատասխանում կիբերհանցագործների սպառնալիքի մակարդակին»:

На телефонах членов оборонного комитета Европарламента обнаружили шпионские программы
Европейский парламент попросил членов подкомитета по вопросам обороны проверить свои телефоны на наличие шпионского программного обеспечения после того, как на двух устройствах были обнаружены следы взлома. Об этом сообщает Politico.
IT-служба Европарламента сообщила, что членов и сотрудников подкомитета по вопросам безопасности и обороны атаковали атакованные программным обеспечением для наблюдения.
Проблему обнаружили во время плановой проверки устройств на предмет кибербезопасности, поэтому причина, по которой на телефоны могли установить вредоносную программу, пока непонятна.
«В данном геополитическом контексте и учитывая характер дел, которыми занимается подкомитет по вопросам безопасности и обороны, особое внимание уделяется устройствам членов этого подкомитета и персонала, который поддерживает его работу», – прокомментировала заместитель спикера Европарламента Дельфина Колард.
Инцидент произошел на фоне подготовки Европарламента к возможному иностранному вмешательству и кибератакам во время выборов в июне этого года.
Аудит кибербезопасности Европарламента в конце прошлого года показал, что меры защиты «еще не соответствуют отраслевым стандартам» и «не полностью соответствуют уровню угрозы», которую представляют киберпреступники.