Եվրահանձնաժողովի ղեկավարը հայտարարել է անվտանգության հարցերով հատուկ կոլեգիայի նիստ հրավիրելու մասին
Իրանում առկա իրավիճակի կապակցությամբ ես երկուշաբթի օրը անվտանգության հարցերով հատուկ կոլեգիա եմ հրավիրում։ Այս մասին X սոցիալական ցանցում գրել է Եվրոհանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը։
«Տարածաշրջանային անվտանգության և կայունության համար չափազանց կարևոր է, որպեսզի տեղի չունենա հետագա էսկալացիա՝ տարածաշրջանի գործընկերների նկատմամբ Իրանի անարդարացի հարձակումների պատճառով»,- նշել է ֆոն դեր Լայենը։
Եվրահանձնաժողովի ղեկավարը նշել է, որ գոյություն ունի «հետագա էսկալացիայի իրական ռիսկ», քանի որ Իրանի գերագույն առաջնորդ Ալի Խամենեիի սպանությունից հետո Իրանն ու Իսրայելը նոր հարվածներ են հասցնում։ «Հետագա էսկալացիայի ռիսկն իրական է։ Ահա թե ինչու Իրանին հրատապորեն վստահելի անցումային շրջան է անհրաժեշտ։ Այնպիսին, որը կվերականգնի կայունությունը և ուղի կհարթի դեպի երկարաժամկետ լուծում»,- նշել է նա։
Ֆոն դեր Լայենի վկայությամբ, ինքը բանակցություններ է վարել Գերմանիայի, Իսրայելի, Հորդանանի և ԱՄԷ-ի ղեկավարների հետ։

Глава Еврокомиссии анонсировала заседание спецколлегии по безопасности в связи с ситуацией вокруг Ирана
В связи с текущей ситуацией в Иране я созываю в понедельник специальную коллегию по безопасности. Об этом написала в соцсети Х председатель Еврокомиссии Урсула фон дер Ляйен.
«Для региональной безопасности и стабильности крайне важно, чтобы не произошло дальнейшей эскалации из-за неоправданных нападок Ирана на партнеров в регионе», - отметила фон дер Ляйен.
По словам главы Еврокомиссии, существует реальный «риск дальнейшей эскалации», поскольку Иран и Израиль наносят новые удары после убийства верховного лидера Ирана Али Хаменеи. «Риск дальнейшей эскалации реален. Вот почему срочно необходим надежный переходный период в Иране. Тот, который восстановит стабильность и проложит путь к долгосрочному решению», - отметила она.