«Եթե Զանգեզուրի միջանցքը բացվի, Ստամբուլից Բաքու հնարավոր կլինի հասնել ավտոմեքենայով կամ գնացքով»․ Հաջիև
Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հիքմեթ Հաջիևը CNN Turk-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է, որ այսպես կոչված «Զանգեզուրի միջանցքի» բացումը նոր տրանսպորտային հնարավորություններ կստեղծի Թուրքիայի և Ադրբեջանի համար։
Նրա խոսքով՝ Ադրբեջանն գրեթե ավարտել է տրանսպորտային ենթակառուցվածքների շինարարությունը։ Բաքվից մինչև Զանգելան և Հայաստանի սահման ընկած ավտոմոբիլային ու երկաթուղային ճանապարհները գտնվում են կառուցման ավարտական փուլում։ Բացի այդ, վերականգնվել է Նախիջևանի երկաթգիծը։
Հաջիևը հիշեցրել է, որ Թուրքիան նոր երկաթգիծ է կառուցում Կարսի և Իգդիրի միջև, հավելելով, որ այն դառնալու է տարածաշրջանի նոր տրանսպորտային ցանցի մի մասը։
«Եթե «Զանգեզուրի միջանցքը» բացվի, Ստամբուլից Բաքու հնարավոր կլինի հասնել ավտոմեքենայով կամ գնացքով։ Դա այդքան էլ հեռու հեռանկար չէ։ Ակտիվ դիվանագիտական աշխատանքն ու ենթակառուցվածքների շինարարությունը շարունակվում են»,- ասել է Հաջիևը։
Նա հարցազրույցում նաև պնդել է, թե Հայաստանը ԱՄՆ-ի հետ համատեղ պարտավորություն է ստանձնել ավարտին հասցնել մոտ 42 կիլոմետր երկարությամբ պակասող հատվածի շինարարությունը։

Гаджиев: «Если Зангезурский коридор будет открыт, из Стамбула в Баку можно будет добраться на автомобиле или поезде»
Помощник президента Азербайджана Хикмет Гаджиев заявил в интервью CNN Turk, что открытие так называемого «Зангезурского коридора» создаст новые транспортные возможности между Турцией и Азербайджаном.
По его словам, Азербайджан практически завершил строительство транспортной инфраструктуры на своей территории. Автомобильная и железная дороги от Баку до Зангилана и армянской границы находятся на завершающей стадии строительства. Кроме того, восстановлена железнодорожная линия в Нахиджеване.
Гаджиев напомнил, что Турция строит новую железную дорогу между Карсом и Ыгдыром, которая станет частью новой транспортной сети региона.
«Если Зангезурский коридор будет открыт, из Стамбула в Баку можно будет добраться на автомобиле или поезде. Это не столь отдаленная перспектива. Интенсивная дипломатическая работа и строительство инфраструктуры продолжаются», - сказал Гаджиев.
Он также утверждал в интервью, что Армения совместно с США взяла на себя обязательство завершить строительство недостающего участка протяженностью около 42 километров.
По словам Гаджиева, после завершения этих работ появятся новые возможности для перевозок и торговли.