Երկրորդ ղարաբաղյան պատերազմի ժամանակ Հայաստանն ինքը պաշտոնապես չէր պաշտպանում Ղարաբաղը․ Ջաբարով
Հայաստանի կողմից Ռուսաստանը դաշնակից չճանաչելը մեր երկրի հետ ձեռք ձեռքի տված քայլել չցանկանալն արդարացնելու փորձ է, հայտարարել է ՌԴ ներքին գործերին միջամտության կանխարգելման և պետական ինքնիշխանության պաշտպանության հարցերով Դաշնության խորհրդի հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Ջաբարովը։
Հայաստանի կառավարության 2026−2031թթ. ծրագրում Ռուսաստանն այլևս ռազմավարական դաշնակիցների թվում չէ։ Երևանում դա «հիմնավորում» են նրանով, թե ՀԱՊԿ-ում իբր չեն կատարել իրենց անվտանգության պարտավորությունները 2021−23թթ. Լեռնային Ղարաբաղում էսկալացիայի ընթացքում։
Ջաբարովի խոսքով, նման հայտարարությունը ԵՄ-ի հետ կասկածելի կապերի ամրապնդումն ու հետագայում ԵԱՏՄ-ից հնարավոր դուրս գալը՝ հայկական տնտեսության համար մեծ կորուստներով, արդարացնելու փորձ է։ Սա սխալ է, հայտարարել է սենատորը։
Եթե խոսենք ըստ էության, գրել է Ջաբարովը իր թելեգրամ-ալիքում, ապա երկրորդ ղարաբաղյան պատերազմի ժամանակ Հայաստանն ինքը պաշտոնապես չէր պաշտպանում Ղարաբաղը և հենց այս հակամարտության կապակցությամբ օգնության համար պաշտոնապես չէր դիմել ՀԱՊԿ-ին։ Իսկ առանց պաշտոնական դիմումի ոչ ոք չի միջամտի։ Ի տարբերություն Ղազախստանում 2022 թվականի հունվարի իրադարձությունների, երբ նախագահ Տոկաևը պաշտոնապես օգնություն խնդրեց, և այն անմիջապես ցուցաբերվեց, ընդգծել է սենատորը։

Джабаров: Во время второй карабахской войны Армения сама официально не защищала Карабах
Непризнание Арменией России союзником — это попытка оправдать нежелание идти с нашей страной рука об руку, заявил председатель комиссии Совета Федерации по защите государственного суверенитета и предотвращению вмешательства во внутренние дела РФ Владимир Джабаров.
В программе правительства Армении на 2026−2031 гг. Россия больше не в числе стратегических союзников. В Ереване «обосновывают» это тем, что в ОДКБ якобы не выполнили свои обязательства по безопасности в 2021−23 гг. во время эскалации в Нагорном Карабахе.
Такое заявление, по словам Джабарова, — попытка оправдать усиление сомнительных связей с ЕС и последующий возможный выход из ЕАЭС с большими потерями для армянской экономики. Это ошибка, заявил сенатор.
Если говорить по существу, пишет Джабаров в телеграм-канале, то во время второй карабахской войны Армения сама официально не защищала Карабах и не обращалась в ОДКБ именно за помощью в связи с этим конфликтом. А без официального обращения никто не будет вмешиваться. В отличие от событий января 2022 года в Казахстане, когда президент Токаев официально попросил помощь, и она была оказана мгновенно, подчеркнул сенатор.