ԵՄ-ում քննարկում են Կալասին դիվանագիտական ծառայության ղեկավարի լիազորություններից զրկելու հարցը․ FT
Եվրոպական միության անդամ երկրները քննարկում են ԵՄ դիվանագիտական ծառայության հնարավոր արմատական բարեփոխման տարբերակները։ Սա տեղի է ունենում Եվրոպական արտաքին գործողությունների ծառայության (EEAS) և դրա ղեկավար Կայա Կալասի աշխատանքում ձախողումների ֆոնին, հայտնում է «Financial Times» (FT) թերթը՝ հղում անելով իր աղբյուրներին։
«Ակնհայտ է, որ [EEAS-ը] չի աշխատում այնպես, ինչպես պետք է աշխատեր ժամանակակից աշխարհում։ Այն չի գործում արդյունավետ կերպով։ Խնդիրը կառուցվածքային է, հետևաբար՝ կառուցվածքը պետք է վերանայվի»,— թերթը մեջբերել է անանուն աղբյուրի մեկնաբանությունը։
Նշվում է, որ եվրոպական երկրները դիտարկում են Կալասին և նրա գերատեսչությանը (որն ունի 1 միլիարդ եվրո բյուջե) լիազորություններից զրկելու հնարավորությունը՝ EEAS-ի գործառույթները Եվրամիության անդամ պետություններին փոխանցելու նպատակով։
Աղբյուրների փոխանցմամբ՝ Փարիզի առաջարկը ներառում է եվրոպական դիվանագիտական ծառայության ղեկավարի ինքնուրույնության հնարավոր սահմանափակումը և աշխարհասփյուռ պատվիրակությունների նկատմամբ նրա վերահսկողության թուլացումը։ Արդյունքում, ինչպես ընդգծում են աղբյուրները, «իրական ռիսկ կա, որ [EEAS-ը] պարզապես կկործանվի»։ Միևնույն ժամանակ, անդամ երկրների ներկայացուցիչները վստահ են, որ կառույցի բարեփոխումը կօգնի տնտեսել Բրյուսելի միջոցներն ու զգալիորեն կրճատել բյուրոկրատական ապարատը։
Որոշ եվրոպական մայրաքաղաքներում դժգոհում են, որ EEAS-ի, անդամ երկրների ԱԳՆ-ների, Եվրահանձնաժողովի ու ԵՄ Խորհրդի արտաքին կապերի բաժինների գործառույթները հաճախ կրկնվում են, իսկ դրանց միջև չկա հստակ համակարգում։ Վերջին ճգնաժամերը եվրոպացի քաղաքական գործիչներին ստիպել են կասկածել կառույցի արդյունավետությանը՝ օպերատիվ որոշումներ կայացնելու հարցում։ Բացի այդ, դիտարկվում է, որ Կայա Կալասը հաճախ անձնական տեսակետներ է հայտնում այնպիսի հարցերի շուրջ, որոնք պետք է համատեղ համաձայնեցված լինեին։

FT: в ЕС рассматривают возможность лишения Каллас полномочий главы дипслужбы
Страны - участницы Европейского союза прорабатывают варианты возможной радикальной реформы дипломатической службы ЕС на фоне неудач в работе Европейской службы внешних действий (EEAS) и ее главы Каи Каллас. Об этом сообщила газета Financial Times (FT) со ссылкой на источники.
«Очевидно, что [EEAS] не работает так, как должна в современном мире. Это дисфункционально. Проблема конструктивна, поэтому конструкцию нужно восстановить», - привела газета комментарий источника.
Отмечается, что европейские страны рассматривают возможность лишения Каллас и ее отдела с бюджетом в €1 млрд полномочий с целью передачи функций EEAS странам - членам Евросоюза.
По информации источников, предложение Парижа включает в себя возможные ограничение самостоятельности главы евродипслужбы, ослабление ее контроля над делегациями по всему миру. В результате, как подчеркивают источники, «есть реальный риск, что [EEAS] будут уничтожены». В то же время представители стран-участниц уверены, что реформа EEAS может помочь сэкономить средства в Брюсселе и сильно сократить бюрократический аппарат.
Некоторые европейские столицы в частном порядке утверждали, что в настоящий момент существует слишком большое пересечение и отсутствие координации между EEAS, национальными МИД и отделами по внешним связям ЕК и Совета ЕС. Более того, настигшие Евросоюз кризисы вынудили европейских политиков начать сомневаться в эффективности роли EEAS в координации принятия своевременных решений. Отмечается, что и сама Каллас часто высказывает собственное мнение по вопросам, ответ на которые должен быть согласован коллективно.