ԵՄ նախարարները որոշել են հանդիպել ոչ թե Բուդապեշտում, այլ Բրյուսելում
Եվրամիության արտաքին քաղաքականության դեպարտամենտի ղեկավար Ժոզեպ Բորելը երկուշաբթի օրը ԵՄ երկրների ԱԳ նախարարների հանդիպումից հետո հայտարարել է, որ որոշվել է օգոստոսին նախարարների ոչ պաշտոնական հանդիպում անցկացնել ոչ թե նախագահող երկրում՝ Հունգարիայում, այլ Բրյուսելում: Սա արձագանք է Ուկրաինայի վերաբերյալ Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանի դիրքորոշմանը, գրում է BBC-ն։
«Ես հասկացա, որ մենք պետք է ազդանշան ուղարկենք, թեկուզ խորհրդանշական, որ եթե դուք դեմ եք Եվրամիության հիմնական քաղաքականությանը և մերժում եք Եվրամիության քաղաքականությունը՝ այն անվանելով պատերազմական կողմ, ապա պետք է լինեն որոշակի հետևանքներ», - ասել է Բորելը նախարարների հետ զրույցից հետո:
«Նույնիսկ եթե դրանք ֆորմալ հետևանքներ են, սիմվոլիկ հետևանքներ։ Ոչ մի առանձնահատուկ բան չի լինի, բայց կարծում եմ, որ տեղին կլինի դրսևորել այս վերաբերմունքը և կոչ անել, որ արտաքին գործերի և պաշտպանության նախարարների հաջորդ ոչ պաշտոնական հանդիպումներն անցկացվեն  Բրյուսելում»,- Բորելին մեջբերում են համաշխարհային գործակալությունները։
Սովորաբար ոչ պաշտոնական հանդիպումներ են անցկացվում ԵՄ-ի ռոտացիոն նախագահող երկրում։
Հուլիսի 1-ից Հունգարիան դարձել է Եվրոպական խորհրդում նախագահող երկիրը՝ վեց ամսով, իսկ հաջորդ օրը Վիկտոր Օրբանը անսպասելի այցով մեկնել է Կիև, որտեղ հանդիպել է Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկու հետ, այնուհետև մեկնել է Մոսկվա, Պեկին և Միացյալ Նահանգներ։
Օրբանն ամենուր հայտարարել է, որ ուսումնասիրում է պատերազմը դադարեցնելու հնարավորությունները։ Միաժամանակ նա խոսում է այնպիսի դիրքորոշումներից, որոնք սկզբունքորեն հակասում են ԵՄ երկրների ճնշող մեծամասնության դիրքորոշմանը։ Այն պահից, երբ Ռուսաստանը մեծ պատերազմ սանձազերծեց, Օրբանը հրաժարվել է ռազմական օգնություն տրամադրել Ուկրաինային, փորձել է սաբոտաժի ենթարկել Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների ներդրումը և շարունակում է սաբոտաժի ենթարկել ԵՄ մակարդակով Ուկրաինային օգնության որոշումները, ինչպես նաև մեղադրում է Եվրամիությանը և բոլոր դաշնակիցներին, որ Ուկրաինային օգնությունը ցուցաբերելով՝ նրանք միայն երկարացնում են արյունահեղությունը։
Անցյալ շաբաթ Politico-ն գրել էր, որ Եվրահանձնաժողովը խնդրել է եվրոպացի հանձնակատարներին չմեկնել ոչ պաշտոնական նախարարական հանդիպումներին, որոնք կազմակերպում է Հունգարիան որպես նախագահող երկիր, և արտգործնախարարները մտադիր են ոչ պաշտոնական հանդիպումն անցկացնել այլ վայրում:

Символическое наказание для Орбана: министры ЕС решили собраться не в Будапеште, а в Брюсселе
Глава внешнеполитического ведомства Евросоюза Жозеп Боррель в понедельник после совещания глав МИД стран союза объявил, что неформальную встречу министров в августе решено провести не в председательствующей стране, Венгрии, а в Брюсселе. Это — реакция на позицию венгерского премьера Виктора Орбана в отношении Украины, пишет BBC
«Я понял, что нам нужно послать сигнал, пусть даже символический, что если ты выступаешь против базовой политики Евросоюза и отвергаешь политику Евросоюза, называя его участником войны, то у этого должны быть некоторые последствия», — сказал Боррель после разговора с министрами.
«Пусть это даже формальные последствия, символические последствия. Ничего особенного не будет. Но я думаю, будет уместно продемонстрировать это отношение и призвать провести следующие советы министров иностранных дел и обороны — неформальные! — в Брюсселе», — цитируют Борреля мировые агентства.
Неформальные встречи обычно проводятся в стране, председательствующей в ЕС в порядке ротации.
Венгрия с 1 июля на полгода стала председательствующей в Европейском совете страной, и Виктор Орбан на следующий же день отправился с неожиданным визитом в Киев, где встретился с президентом Украины Владимиром Зеленским, а затем поехал в Москву, Пекин и в США, на встречу с кандидатом в президенты Дональдом Трампом.
Орбан везде заявлял, что прощупывает возможности остановить войну. При этом он выступает с позиций, которые кардинально расходятся с позицией подавляющего большинства стран ЕС. С момента, когда Россия развязала большую войну, Орбан отказался оказывать Украине военную помощь, пытался саботировать введение санкций против России и продолжает саботировать принятие решений о помощи Украине на уровне ЕС, а также обвиняет Евросоюз и всех союзников Украины, что они, оказывая эту помощь, лишь затягивают кровопролитие.
На прошлой неделе издание Politico написало, что Еврокомиссия попросила еврокомиссаров не ездить на неформальные министерские встречи, которые Венгрия проводит у себя как председательствующая страна, а министры иностранных дел намереваются провести неформальную встречу не в Будапеште, а где-нибудь еще.