ԵՄ-ն կոչ է արել Արդրբեջանին կատարել Արդարադատության դատարանի որոշումը և բացել Լաչինի միջանցքը
ԵՄ-ն նախկինի պես մտահոգված է, որ Լաչինի միջանցքով տեղաշարժման ազատության շարունակական խախտումներն ազդում են Լեռնային Ղարաբաղում մարդու իրավունքների, այդ թվում ՝ առողջապահության, կրթության եւ սննդի իրավունքների վրա: Այս մասին ասված է Այս մասին ասված է Ժնևում ԵՄ տարածած հայտարարության մեջ։
«ԵՄ-ն կոչ է անում Ադրբեջանի իշխանություններին և բոլոր պատասխանատուներին երաշխավորել միջանցքով տեղաշարժվելու ազատությունն ու անվտանգությունը՝ համաձայն 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության և պահպանել միջազգային դատարանի 2023 թվականի փետրվարի 22-ի որոշումը։
ԵՄ-ն Ադրբեջանին և Հայաստանին կոչ է անում շարունակել մասնակցել երկխոսությանը, այդ թվում՝ առաջնորդների մակարդակով։ Մենք անհամբեր սպասում ենք Եվրոպական խորհրդի նախագահ Միշելի աջակցությամբ խաղաղ գործընթացի շարունակմանը»,- ասված է հայտարարության մեջ։

ЕС призывает власти Азербайджана гарантировать свободу и безопасность передвижения по Лачинскому коридору
Европейский союз по-прежнему обеспокоен тем, что продолжающиеся нарушения свободы передвижения по Лачинскому коридору затрагивают права человека в Нагорном Карабахе, в том числе права на здоровье, образование и питание. Օб этом говорится на официальном сайте ЕС.
«ЕС призывает власти Азербайджана и всех ответственных лиц гарантировать свободу и безопасность передвижения по [Лачунскому] коридору в соответствии с Трехсторонним заявлением от 9 ноября 2020 года и выполнять решение Международного суда ООН от 22 февраля 2023 года. ЕС призывает Азербайджан и Армению продолжать участие в диалоге, в том числе на уровне глав государств. Мы рассчитываем на продолжение мирного процесса при поддержке председателя Европейского совета Шарля Мишеля», — говорится в заявлении.