ԵՄ-ն երկարացրել է պատժամիջոցները Ռուսաստանի դեմ ևս մեկ տարով
Եվրամիությունը երկարացրել է հակառուսական պատժամիջոցները մինչեւ 2025թ. փետրվարի 24-ը։ ԵՄ Խորհրդի համապատասխան որոշումը հրապարակվել է «Եվրամիության պաշտոնական ամսագրում»։
«2022թ. սահմանափակիչ միջոցները, ընդունված թիվ 266 որոշմամբ, պետք է երկարացվեն եւս 12 ամսով՝ մինչեւ 2025թ. փետրվարի 24-ը»,- նշվել է հայտարարությունում։ Դրանում ասվում է, որ խոսքն այն պատժամիջոցների մասին է, որոնք մտցվել են Ռուսաստանի կազմում Դոնեցկի եւ Լուգանսկի ժողովրդական հանրապետությունների, ինչպես նաեւ Խերսոնի եւ Զապորոժիեի մարզերի մտնելու հետ կապված։ «Նպատակահարմար է ուժի մեջ պահել ներկա պահի դրությամբ ԵՄ ընդունած բոլոր միջոցները եւ ընունել լրացուցիչ միջոցներ՝ անհրաժեշտության դեպքում»,- ընդգծվել է հաղորդագրությունում։

ЕС продлил санкции против России до 24 февраля 2025 года
Евросоюз продлил действие антироссийских санкций до 24 февраля 2025 года. Соответствующее постановление Совета ЕС опубликовано в «Официальном журнале Евросоюза».
«Ограничительные меры в соответствии с решением номер 266 от 2022 года должны быть продлены еще на 12 месяцев, до 24 февраля 2025 года», - говорится в заявлении. В нем отмечается, что речь идет о санкциях, введенных в связи с вхождением в состав России Донецкой и Луганской народных республик, а также Херсонской и Запорожской областей. «Целесообразно сохранить в силе все меры, принятые ЕС к настоящему моменту, и принять дополнительные в случае необходимости», - подчеркивается в сообщении.