ԵՄ խորհրդի որոշումները կամրապնդեն մեր գործընկերությունը Հայաստանի հետ․ Բորել
Եվրամիության արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելը կարևորել է Հայաստանի հետ վիզաների ազատականացման շուրջ երկխոսության մեկնարկի և երկրին Խաղաղության եվրոպական հիմնադրամից 10 միլիոն եվրո հատկացնելու որոշումները, որոնք հուլիսի 22-ին ընդունվել են ԵՄ ԱԳ նախարարների խորհրդի կողմից։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Բորելն այդ մասին ասել է մամուլի ասուլիսի ժամանակ։
«ԵՄ խորհուրդն ընդունել է երկու կարևոր որոշում, որոնք կնպաստեն Հայաստանի հետ գործընկերության հետագա զարգացմանը:
Մենք առաջին անգամ ընդունել ենք որոշում Հայաստանին «Խաղաղության եվրոպական գործիք»-ի շրջանակներում 10 մլն եվրոյի չափով աջակցություն տրամադրելու վերաբերյալ:
Ավելին, մենք կանաչ լույս ենք վառել Հայաստանի հետ մուտքի արտոնագրերի ազատականացման շուրջ երկխոսության մեկնարկի համար:
Ուրախ եմ, որ մեզ հաջողվեց ընդունել Հայաստանի կողմից այդքան երկար սպասված երկու որոշումները, որոնք կամրապնդեն մեր գործընկերությունը Հայաստանի հետ՝ հաշվի առնելով նաև Հարավային Կովկասում առկա լարված իրավիճակը»,- ասել է Ժոզեպ Բորելը:

Решения Совета ЕС укрепят наше партнерство с Арменией: Борель
Верховный представитель Евросоюза по иностранным делам и политике безопасности Жозеп Боррель высоко оценил принятое Советом министров иностранных дел ЕС 22 июля решение начать диалог с Арменией по вопросам визовой либерализации и выделить стране 10 миллионов евро из Европейского фонда мира.
Как сообщает Арменпресс, Борель заявил об этом на пресс-конференции.
"Совет ЕС принял два важных решения, которые будут способствовать дальнейшему развитию партнерства с Арменией. Впервые мы приняли решение предоставить Армении поддержку в размере 10 миллионов евро в рамках “Европейского инструмента мира”.
Более того, мы дали зеленый свет началу диалога с Арменией по либерализации виз.
Я рад, что нам удалось принять два долгожданных для Армении решения, которые укрепят наше партнерство с Арменией, учитывая напряженную ситуацию на Южном Кавказе", - сказал Жозеп Борель.