Էկվադորում հայտնաբերվել է 3 տոննա թմրանյութ բանանի բեռնարկղում, որն ուղեւորվում էր ՌԴ
Էկվադորի ոստիկանությունը հայտնաբերել է 3 տոննա թմրանյութ բանանի բեռնարկղում, որը պետք է ուղարկվեր Ռուսաստան, թմրանյութերի ընդհանուր արժեքը 250 մլն դոլար է կազմում։
«Էկվադորի Ազգային ոստիկանությունը ծանր հարված է հասցրել միջազգային թմրաթրաֆիկին Էլ Օրոյում «Պոսեյդոն XIII» գործողությունն իրականանցնելով, որի արդյունքում առգրավվել է ավելի քան 3 տոննա կոկաին։ Ծովային նավահանգստում հուլիսի 1-ին ստուգվել է արտահանված բանանի բեռնարկղը, որն ուղեւորվելու էր Ռուսաստան»,- տեղեկացվել է գերատեսչության կայքում։ Թմրանյութերը փաթեթավորված էին աղյուսագույն 3 1090 փաթեթներում, դրանց արժեքը ՌԴ-ում կարող է կազմել ավելի քան 250 մլն դոլար։ Նշվել է, որ ստուգմանը մասնակցել է հատուկ վարժեցված ոստիկանական շունը։
Գերատեսչությունում ավելացրել են, որ տարեսկզբից երկրում առգրավվել է մոտ 140 տոննա թմրանյութ իրավակարգի մարմինների 4 769 գործողությունների արդյունքում։ Երկրի ավելի քան 6 հազար քաղաքացիներ  ձերբակալվել են թմրանյութերի ապօրինի շրջանառության համար։

В Эквадоре обнаружили 3 тонны наркотиков в контейнере с бананами, который направлялся в РФ
Полиция Эквадора обнаружила в контейнере с бананами, который должен был отправиться в Россию, большую партию наркотиков, их суммарная стоимость после распространения могла составить более $250 млн.
«Тяжелый удар по международному наркотрафику нанесла Национальная полиция Эквадора после проведения в провинции Эль-Оро операции «Посейдон XIII», в результате которой было изъято более 3 тонн кокаина. В морском порту провинции около 15:30 1 июля  был произведен досмотр контейнера с экспортными бананами, направлявшегося в Россию», - сообщается на сайте ведомства. Наркотические вещества были упакованы в 3 190 упаковок кирпичного цвета, их конечная стоимость по прибытии в РФ могла составить более $250 млн. Отмечается, что в досмотре участвовала специально обученная полицейская собака.
В ведомстве добавили, что с начала года в стране было изъято около 140 тонн наркотических веществ по итогам 4 769 операций органов правопорядка. Более 6 тыс. граждан страны, участвовавших в незаконном обороте запрещенных веществ, оказались задержаны.