ԵԽԽՎ-ն կսահմանափակի Ադրբեջանի լիազորությունները՝ Լաչինի միջանցք զեկուցողների մուտքն արգելելու համար
Եվրոպայի Խորհրդի Խորհրդարանական վեհաժողովում նախատեսում են սահմանափակել Ադրբեջանի պատվիրակության լիազորությունները՝ երկրի կողմից կազմակերպության սկզբունքները խախտելու համար:
Այս մասին Ստրասբուրգում ՛՛Եվրոպական ճշմարտության՛՛ թղթակցին պատմել են մի քանի աղբյուրներ, որոնք ծանոթ են նման քայլի նախապատրաստմանը ։
Ադրբեջանի համար սահմանափակումներ նախաձեռնելու սկզբունքային որոշումն արդեն ընդունվել է ԵԽԽՎ նախագահական կոմիտեի մակարդակով։ Կեսօրից հետո՝ լիագումար նստաշրջանի մեկնարկին, պատգամավորները պաշտոնապես կնախաձեռնեն այդ ընթացակարգը, ամենայն հավանականությամբ՝ Գերմանիայի ներկայացուցչի պաշտոնական նախաձեռնությամբ։
Երկրի հանդեպ պաշտոնական բողոք կլինի այն, որ Ադրբեջանի նախագահական ընտրություններին, որոնք կայանալու են փետրվարին, ԵԽԽՎ դիտորդներ չեն հրավիրվել: Դժգոհություն է հնչում նաև այն պատճառով, որ Ադրբեջանը հրաժարվել է ԵԽԽՎ զեկուցողներին թույլ տալ մտնել Լաչինի միջանցք։

ПАСЕ ограничит полномочия Азербайджана по запрету доступа докладчиков в Лачинский коридор
В Парламентской ассамблее Совета Европы планируют ограничить полномочия делегации Азербайджана за нарушение страной принципов организации.
Об этом корреспонденту "Европейской правды" в Страсбурге рассказали несколько источников, знакомых с подготовкой такого шага.
Принципиальное решение об инициировании ограничений для Азербайджана уже принято на уровне президентского комитета ПАСЕ. После полудня, с началом пленарной сессии, депутаты официально инициируют эту процедуру, скорее всего – по формальной инициативе представителя Германии.
Официальной претензией к стране будет то, что на выборы президента Азербайджана, которые состоятся в феврале, не пригласили наблюдателей от ПАСЕ. Также звучит претензия из-за того, что Азербайджан отказался допускать докладчиков ПАСЕ в Лачинский коридор.