ԵԱՏՄ երկրների ղեկավարները 2030 և 2045 թվականների զարգացման մասին հռչակագիր են ստորագրել
ԵԱՏՄ երկրների ղեկավարները «Եվրասիական տնտեսական ուղի» հռչակագիր են ստորագրել մինչև 2030 և մինչև 2045 թվականը տնտեսական գործընթացների հետագա զարգացման մասին։
Ինչպես հաղորդում է Կրեմլի կայքը, Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի նիստից հետո ստորագրվել են հետևյալ կարևոր փաստաթղթերը.
Հռչակագիր՝ Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակներում մինչև 2030 թվականը տնտեսական գործընթացների հետագա զարգացման մասին և մինչև 2045 թվականը «Եվրասիական տնտեսական ուղի»:
«Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կանոնակարգի N 1 հավելվածում փոփոխություններ կատարելու մասին» որոշում (ժամանակավոր ներմուծման (մուտքի) մաքսային ընթացակարգի գործողության ժամկետի առումով):
«Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կանոնակարգում փոփոխություններ կատարելու մասին» որոշում (բուսասանիտարական միջոցառումների մասով):
«Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակներում տնտեսական գործընթացների հետագա զարգացման մասին Հռչակագրի իրականացման գործողությունների պլանի («ճանապարհային քարտեզի») մինչև 2030 թվականը և մինչև 2045 թվականը «Եվրասիական տնտեսական ուղի» ժամանակաշրջանի մասին հրամանը։
«Եվրասիական տնտեսական միության անդամ պետությունների բնական մենաշնորհների ոլորտում կոնվերգենցիայի ենթակա կարգավորող իրավական ակտերի մասին» կարգադրությունը։

Главы стран ЕАЭС подписали декларацию о развитии на 2030 и 2045 годы
Главы стран ЕАЭС подписали декларацию о дальнейшем развитии экономических процессов до 2030 года и на период до 2045 года «Евразийский экономический путь.
Как сообщается на сайте Кремля, по итогам заседания Высшего евразийского экономического совета подписаны, в том числе следующие важные документы:
Декларация о дальнейшем развитии экономических процессов в рамках Евразийского экономического союза до 2030 года и на период до 2045 года «Евразийский экономический путь».
Решение «О внесении изменения в приложение № 1 к Регламенту работы Евразийской экономической комиссии» (в части, касающейся срока действия таможенной процедуры временного ввоза (допуска)).
Решение «О внесении изменений в Регламент работы Евразийской экономической комиссии» (в части, касающейся фитосанитарных мер).
Распоряжение «О плане мероприятий («дорожной карте») по реализации Декларации о дальнейшем развитии экономических процессов в рамках Евразийского экономического союза до 2030 года и на период до 2045 года «Евразийский экономический путь»».
Распоряжение «О нормативных правовых актах государств – членов Евразийского экономического союза в сфере естественных монополий, которые подлежат сближению».