ԵԱՏՄ-ի և ԵՄ-ի միջև Հայաստանի ընտրության հարցը շատ բարդ է. Օվերչուկ
ԵԱՏՄ-ի և ԵՄ-ի միջև Հայաստանի ընտրության հարցը շատ բարդ է: Այս մասին ՏԱՍՍ-ին հայտարարել է ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը։
«Այստեղ շատ սերտորեն միահյուսված են թե՛ տնտեսական, թե՛ քաղաքական հարցերը։ Այս ամենը համընկնում է նախընտրական արշավի հետ, որն այսօր ընթանում է Հայաստանում։ Այնտեղ կան ուժեր, որոնք հանդես են գալիս Եվրասիական տնտեսական միության հետ կապերի պահպանման օգտին։ Կան ուժեր, որոնք ձգտում են երկիրը տանել դեպի Եվրոպական միություն։ Իր հերթին, բնականաբար, մենք ցանկանում ենք Հայաստանին տեսնել Եվրասիական տնտեսական միության կազմում»,- ընդգծել է նա։
Օվերչուկը նշում է, որ ՌԴ-ի ջանքերի շնորհիվ այսօր Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև բնականոն հարաբերություններ են ձևավորվում:
«Դրան զուգահեռ մենք հանդես ենք գալիս Հարավային Կովկասում խաղաղության օգտին: Եվ փաստացիորեն Ռուսաստանի ջանքերն ի սկզբանե հանգեցրին նրան, որ այսօր Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև բնականոն հարաբերություններ են ձևավորվում։ Մենք գիտենք, որ արդեն ընթանում է պատվիրակությունների փոխանակում, սկսվել է առևտուրը երկու երկրների միջև։ Սա բացարձակապես բնականոն գործընթաց է, և այն մեզ չի կարող չուրախացնել։
Տեղի է ունեցել Հայաստանի մասնակի տրանսպորտային ապաշրջափակում։ Այսօր ռուսական հացահատիկը, ռուսական պարարտանյութերը երկաթգծով՝ Ադրբեջանի ու Վրաստանի տարածքով, մուտք են գործում Հայաստան։ Ռուսաստանը նույնպես մասնակցում է ապաշրջափակման գործընթացին։ Այս ամենն ամրապնդում է Հայաստանը։ Բայց սրա հետ մեկտեղ մենք տեսնում ենք, որ Հայաստանում կան ուժեր, որոնք հանդես են գալիս Եվրոպական միության հետ մերձեցման օգտին։ Այնտեղ անցյալ տարվա ապրիլին օրենք է ընդունվել։ Այդ օրենքը միանշանակորեն մատնանշում է Եվրամիությանը միանալու ձգտումը»,- նշել է Օվերչուկը:
«Ներկայիս աշխարհաքաղաքական իրավիճակում, երբ Եվրոպական միությունը տնտեսական ինտեգրացիոն միավորումից վերածվում է ռազմաքաղաքական դաշինքի, երբ ԵՄ-ն միլիտարիզացվում է, ընդ որում՝ միլիտարիզացվում է Ռուսաստանի դեմ և դա չի թաքցնում, հայերը պետք է հասկանան նման ընտրության հետևանքները»,- նշել է նա։
Օվերչուկի խոսքով՝ Ռուսաստանը չի ցանկանում, որ Հայաստանը կորցնի այն տնտեսական առավելությունները, որոնք հիմա ունի։
«Հայերը մեզ մոտ ժողովուրդ են, և մեզ համար միևնույն չէ, թե ինչպես է նա ապրում և ինչպիսին կլինի Հայաստանի տնտեսության վիճակը։ Մենք, ընդհակառակը, ամեն կերպ նպաստում ենք այնտեղ տնտեսության ծաղկմանը։ Բայց եթե ընտրությունը կատարվում է հօգուտ ԵՄ-ի, ապա մեզ մոտ, բնականաբար, հարց է առաջանում. իսկ ինչո՞ւ պետք է մենք դրան աջակցենք մեր բյուջեի հաշվին։ Եթե Հայաստանը միանում է Ռուսաստանի նկատմամբ ոչ բարեկամական երկրներին, ապա ինչո՞ւ պետք է մենք դրան աջակցենք։
Համաձայնեք, որ մի բան է, երբ Հայաստանը մեր միության անդամ է, և լիովին այլ բան է, եթե Հայաստանը գնում է մեզ համար ոչ բարեկամական երկրների միության հետ մերձեցման։ Մենք հայկական կողմից լսում ենք, որ նրանք ձգտում են դեպի ԵՄ և անցնում են նրանց ստանդարտներին, բայց միևնույն ժամանակ ցանկանում են առայժմ մնալ ԵԱՏՄ-ում և օգտվել տնտեսական բոլոր արտոնություններից, որոնք տալիս է ԵԱՏՄ-ին անդամակցությունը։
Ավելի լավ կլինի, եթե Հայաստանում ավելի արագ կողմնորոշվեն, այդպես ավելի ազնիվ կլինի թե՛ ԵԱՏՄ-ում Հայաստանի դաշնակիցների, թե՛ հենց Հայաստանի նկատմամբ։ Բացի այդ, այս անորոշությունը ստիպում է տնտեսական օպերատորներին սպասողական դիրք գրավել և խանգարում է երկարաժամկետ տնտեսական հարաբերություններ կառուցելուն։ Բայց, ընդգծում եմ, մենք ցանկանում ենք, որ Հայաստանը մնա ԵԱՏՄ-ում, իսկ ընտրությունը Հայաստանի ժողովրդինն է»,- շարունակել է փոխվարչապետը։
Այս համատեքստում Օվերչուկը նշել է, որ ստեղծված իրավիճակը պետությունների ղեկավարների կողմից քննարկվելու է մայիսի 29-ին Աստանայում կայանալիք Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի նիստում։
«Այնտեղ քննարկում է լինելու Եվրասիական տնտեսական միությունում Հայաստանի կարգավիճակի թեմայով։ Հարցը շատ բարդ է։ Կրկին հիշեցնեմ՝ մենք չենք ցանկանում, որ Հայաստանը հեռանա ԵԱՏՄ-ից, մենք ցանկանում ենք, որ Հայաստանը շարունակի ծաղկել, բայց մենք տեսնում ենք այն խնդիրները, որոնք առաջանալու են ԵՄ-ին միանալու կամ մերձենալու դեպքում։ Սկզբունքորեն, դրանք արդեն իսկ ի հայտ են գալիս»,- մատնանշել է նա։
Օվերչուկն ուշադրություն է հրավիրել այն փաստի վրա, որ ԵԱՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցության 11 տարիների ընթացքում երկիրը բառացիորեն ծաղկել է, այնտեղ բարձրացել է կենսամակարդակը և ՀՆԱ-ն։
«Այս ամենը մեծապես տեղի է ունենում շնորհիվ այն տնտեսական արտոնությունների, որոնք տալիս է ԵԱՏՄ-ին մասնակցությունը։ Ոչ ոք չի կարողանա դա փոխարինել Հայաստանի համար»,- ասել է նա։

Оверчук: перед Арменией встает вопрос выбора между ЕАЭС и ЕС
Вопрос выбора Армении между ЕАЭС и ЕС "очень непростой", заявил ТАСС вице-премьер РФ Алексей Оверчук.
Выбор между ЕС и ЕАЭС
"Здесь очень тесно сплетены и экономические, и политические вопросы. Все это накладывается на предвыборную кампанию, которая сегодня идет в Армении. Там есть силы, которые выступают за сохранение связей с Евразийским экономическим союзом. Есть силы, которые стремятся привести страну в Европейский союз. В свою очередь, конечно же, мы хотим видеть Армению в Евразийском экономическом союзе", - подчеркнул он.
"Одновременно с этим мы выступаем за мир на Южном Кавказе, - продолжил вице-премьер. - И фактически усилия России изначально привели к тому, что сегодня между Арменией и Азербайджаном выстраиваются нормальные отношения. Мы знаем, что уже идет обмен делегациями, началась торговля между двумя странами. Это абсолютно нормальный процесс, и он нас не может не радовать. Произошло частичное транспортное разблокирование Армении. Сегодня российское зерно, российские удобрения по железной дороге через Азербайджан, через Грузию, поступают в Армению. Россия также участвует в процессе разблокирования. Все это укрепляет Армению. Но одновременно с этим мы видим, что в Армении есть силы, которые выступают за сближение с Европейским союзом. Там принят закон в апреле прошлого года. Этот закон совершенно однозначно указывает на стремление присоединиться к Евросоюзу".
"В текущей геополитической ситуации, когда Европейский союз из экономического интеграционного объединения превращается в военно-политический союз, когда ЕС милитаризируется, причем милитаризируется против России и не скрывает этого, армянам следует понимать последствия такого выбора", - отметил он.
По словам Оверчука, Россия не хочет, чтобы Армения теряла те экономические преимущества, которые у нее сейчас есть. "Армяне близкий нам народ, и нам не безразлично, как он живет и каково будет состояние экономики Армении. Мы, наоборот, всячески способствуем тому, чтобы экономика там расцветала. Но если выбор делается в пользу ЕС, то у нас, конечно же, вопрос. А почему мы должны это поддерживать за счет нашего бюджета? Если Армения присоединяется к странам, недружественным России, то зачем нам это поддерживать? Согласитесь, что одно дело, если Армения состоит в нашем союзе, и совсем другое дело, если Армения идет на сближение с союзом недружественных нам стран. Мы слышим от армянской стороны, что они стремятся в ЕС и переходят на их стандарты, но при этом хотят пока оставаться в ЕАЭС и пользоваться всеми экономическими преференциями, которые предоставляет участие в ЕАЭС. Лучше, если в Армении побыстрее определятся, так будет честнее и по отношению к союзникам Армении по ЕАЭС, и по отношению к самой Армении. Кроме того, эта неопределенность заставляет экономических операторов занимать выжидательную позицию и мешает выстраивать долгосрочные экономические отношения. Но, подчеркиваю, мы хотим, чтобы Армения осталась в ЕАЭС, а выбор за народом Армении" - продолжил вице-премьер.
Перспективы Армении в ЕАЭС
В этой связи Оверчук указал, что сложившаяся ситуация будет обсуждаться главами государств на предстоящем 29 мая в Астане заседании Высшего Евразийского экономического совета. "Там будет дискуссия на тему статуса Армении в Евразийском экономическом союзе. Вопрос очень сложный. Еще раз повторю, мы не хотим, чтобы Армения уходила из ЕАЭС, мы хотим, чтобы Армения продолжала процветать, но мы видим те проблемы, которые будут в случае присоединения или сближения с ЕС. В принципе, они уже возникают", - указал он.
Оверчук обратил внимание, что за 11 лет участия Армении в ЕАЭС, эта страна буквально расцвела, в ней вырос уровень жизни и ВВП. "Все это происходит в значительной степени благодаря тем экономическим преференциям, которые дает участие в ЕАЭС. Никто этого Армении заменить не сможет", - сказал он.