ԵԱՏՄ երկրների ՀՆԱ-ն 2024 թվականի վերջին աճել է 4,4%-ով․ Միշուստին
Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) երկրների համախառն ներքին արդյունքը (ՀՆԱ) նախորդ տարի աճել է 4,4%-ով։ Տարեսկզբից ցուցանիշն ավելացել է ևս 2%-ով, Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստում հայտնել է ՌԴ կառավարության նախագահ Միխայիլ Միշուստինը։
«Միության համախառն ներքին արդյունքը նախորդ տարվա արդյունքներով ավելացել է 4,4%-ով։ Իսկ այս տարվա հունվար-մարտ ամիսներին աճել է 2%-ով, ինչը մեծապես պայմանավորված է արդյունաբերական արտադրության ծավալների, շինարարության, գյուղատնտեսական արտադրանքի արտադրության, մանրածախ առևտրի, հիմնական կապիտալում ներդրումների աճով»։
Ռուսաստանի կառավարության ղեկավարը հիշեցրել է, որ իր գոյության 10 տարիների ընթացքում ԵԱՏՄ-ն դարձել է համաշխարհային զարգացման հիմնական կենտրոններից մեկը։

Мишустин: ВВП стран ЕАЭС вырос на 4,4% по итогам 2024 года
Совокупный ВВП стран Евразийского экономического союза (ЕАЭС) за прошлый год вырос на 4,4%. С начала года показатель прибавил еще 2%, рассказал председатель правительства РФ Михаил Мишустин на заседании Евразийского межправительственного совета.
«Валовой внутренний продукт объединения прибавил 4,4% по итогам прошлого года. А за январь-март текущего - увеличился на 2%, что во многом происходит за счет роста объемов промышленного производства, строительства, выпуска сельхозпродукции, розничной торговли, инвестиций в основной капитал».
Глава российского правительства напомнил о том, что за 10 лет существования ЕАЭС стал одним из ключевых центров глобального развития.