Դաղստանի Հանրապետությունում իրավիճակն ապակայունացնելու փորձեր են արվում դրսից. Մելիքով
Դաղստանի Հանրապետությունում իրավիճակն ապակայունացնելու փորձեր են արվում դրսից, այդ թվում՝ ուկրաինամետ Telegram ալիքներով, երկուշաբթի լրագրողներին ասել է հանրապետության ղեկավար Սերգեյ Մելիքովը։ «Դաղստանում իրավիճակն ապակայունացնելու փորձեր, այդ թվում՝ արգելված մեթոդների կիրառում, որոնք կապված են ազգամիջյան ատելության և միջկրոնական խնդիրների բորբոքման հետ, իրականացվում են մեր թշնամիների՝ մեր երկրի հակառակորդների կողմից», - ասել է նա, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը։
Մելիքովի խոսքով՝ Telegram ալիքներից մեկը, որը հրապարակում է շրջանի բնակիչներին հանրահավաքների գնալու կոչեր, վերահսկվում է դրսից։ «Այսօր մենք ստացել ենք բացարձակ հավաստի տեղեկատվություն, որ «Դաղստանի առավոտ» ալիքը կառավարվում է Ուկրաինայի տարածքից՝ դավաճանների, բանդերականների կողմից», - հավելել է հանրապետության ղեկավարը։
Նա նաեւ հավելել է, որ Մախաչկալայի օդանավակայանում տեղի ունեցած անկարգությունների հետեւանքով երկու ոստիկան է վիրավորվել։
«Հստակորեն հայտնի է, որ երկու ոստիկան է վիրավորվել, նրանք վիրավորվել են օդանավակայանի արգելված տարածքները փակելիս»,- ասել է նա։
Դաղստանի ղեկավարի խոսքով՝ օդանավակայանի տեխնիկան չի տուժել։
«Ես այցելեցի օդանավակայան: <...> տերմինալ Բ-ում ոչ մի սարքավորում չի վնասվել: Ներքին ավիաընկերությունների տերմինալում, տերմինալ Ա-ում, փաստորեն, ամեն ինչ պահպանվել է՝ կայուն և հուսալի շահագործման համար»,- ասել է Մելիքովը։
Նրա խոսքով, 2-3 օրվա ընթացքում օդանավակայանի ողջ ֆունկցիոնալությունը կվերականգնվի։ «Մենք կրկին կսկսենք թռիչքներ իրականացնել, այդ թվում՝ միջազգային, որպեսզի արագ փոխհատուցենք այս գիշերվա իրադարձությունները»,- հավելել է մարզի ղեկավարը։
Նա նաեւ ընդգծել է, որ անկարգություններից հետո հանրապետությունում իրավիճակը հանգիստ է։
«Հուսով եմ, որ Ույթաշի օդանավակայանի տարածքում ստեղծված իրավիճակը բնորոշ չէ մեր հանրապետության հասարակական-քաղաքական իրավիճակին, իրավիճակը վերահսկելի է, այն կլինի վերահսկողության տակ, այն կվերահսկվի իշխանությունների կողմից. ե՛ւ հանրապետական, ե՛ւ դաշնային <...> Իրավիճակի լարում տեղի չի ունենա, որքան էլ մեր թշնամիները, մեր թշնամիները ցանկանան դա»,- ասել է մարզի ղեկավարը։

Меликов: Попытки дестабилизировать ситуацию в Республике Дагестан совершаются из-за рубежа
Попытки дестабилизировать ситуацию в Республике Дагестан совершаются из-за рубежа, в том числе проукраинскими Telegram-каналами, сообщил в понедельник журналистам глава региона Сергей Меликов. "Попытки дистабилизировать ситуацию в Дагестане, в том числе с использованием запрещенных приемов, связанных с раздуванием межнациональной розни, межконфессиональных проблем, проводятся нашими врагами, противниками нашей страны", - сказал он, передает ТАСС.
По словам Меликова, один из Telegram-каналов, в котором публикуются призывы к жителям региона выходить на митинги, контролируется из-за рубежа. "Сегодня мы получили абсолютно достоверную информацию о том, что канал "Утро Дагестана" администрируется и регулируется с территории Украины - предателями, бандеровцами", - добавил глава республики.
Он также добавил, что в результате беспорядков в аэропорту Махачкалы пострадали два сотрудника полиции.
"Достоверно известно, что пострадали два сотрудника полиции. Они получили травмы при блокировании режимных зон аэропорта", - сказал он.
По словам главы Дагестана, оборудование и аппаратура в аэропорту не повреждены.
"Я побывал на территории аэропорта. <...> В терминале Б не пострадало оборудование, не пострадала аппаратура. В терминале внутренних авиалиний, в терминале А, по сути дела, сохранено все для стабильной и надежной эксплуатации комплекса аэропорта", - сказал Меликов.
По его словам, в течение 2-3 дней весь функционал аэропорта будет восстановлен. "Мы опять приступим к выполнению рейсов, в том числе международных, для того чтобы побыстрее загладить события этой ночи", - добавил глава региона.
Он также подчеркнул, что обстановка в республике после беспорядков спокойная.
"Я надеюсь, что та ситуация которая произошла в районе аэропорта Уйташ не является характеристикой для социально-политической обстановки нашей республики. Обстановка подконтрольная, она будет подконтрольная. Ее будут контролировать органы власти как республиканские, так и федеральные. <...> Расшатывания ситуации, как бы этого ни хотелось нашим недругам, врагам, не будет",- сказал глава региона.