Չնայած Հայաստանի որոշմանը` 2025-ի համար ՀԱՊԿ-ի վճարը կհաշվարկվի. Վասիլև
Չնայած Հայաստանի որոշմանը` 2025 թվականի համար ՀԱՊԿ-ի վճարը կհաշվարկվի: ՌԻԱ Նովոստիի հետ զրույցում այս մասին ասել է ՀԱՊԿ–ում Ռուսաստանի մշտական ներկայացուցիչ Վիկտոր Վասիլևը` մեկնաբանելով կազմակերպության բյուջե Հայաստանի մուծման հետ կապված իրավիճակը։
«2025 թվականի բյուջեի նախագիծը կվերանայվի, համապատասխանաբար կհաշվարկվեն բոլոր հոդվածները։ Այդ գումարի 10 տոկոսը կհաշվեգրվի Հայաստանին»,– ընդգծել է Վասիլևը։ ՀՀ–ն կվճարի այդ գումարը, թե ոչ, ըստ նրա, դա արդեն երկրի ղեկավարության քաղաքական կամքն է:
Նա նաև նշել է, որ կազմակերպության բյուջեն սահմանված համամասնությամբ բաշխվել է բոլոր անդամ պետությունների միջև։
«Մուծումների 50 տոկոսը վճարում է Ռուսաստանի Դաշնությունը, մնացած 50%–ը բաշխված է մյուս հինգ անդամ պետությունների միջև։ Համապատասխանաբար յուրաքանչյուրը (բացի Ռուսաստանից) վճարում է բյուջեի 10–ական տոկոսը, այդ թվում` նաև Հայաստանի Հանրապետությունը»,– պարզաբանել է Վասիլևը։

Армении начислят взнос в ОДКБ за 2025 год - постпред РФ
Армении начислят взнос в ОДКБ за 2025 год, несмотря на решение Еревана о невыплате в этом году. Об этом сообщил постпред России при ОДКБ Виктор Васильев в интервью РИА Новости.
Ранее пресс-секретарь МИД Армении Ани Бадалян заявила, что Ереван воздержится от участия в решении Совета коллективной безопасности ОДКБ от 23 ноября 2023 года "О бюджете ОДКБ на 2024 год" и финансирования деятельности Организации.
Васильев подчеркнул, что решение о выплатах в 2025 году будет зависеть от политической воли руководства Армении.
"Проект бюджета на 2025 год будет рассмотрен, и все статьи расходов будут подсчитаны. Армении будет начислено 10% от этой суммы," — отметил он.
Говоря о бюджете в целом, Васильев указал, что бюджет организации в определенной пропорции распределяется между всеми государствами-членами: "Пятьдесят процентов взносов выплачивает Россия, а остальные 50% распределены между другими пятью государствами-членами. Каждый из них, включая Армению, платит по 10% от бюджета".
МИД РФ ранее заявил, что это не первое заявление Еревана о "заморозке" своего участия и прекращении финансирования ОДКБ. В министерстве отметили, что задолженности по выплатам в бюджет Организации, в том числе со стороны Армении, случались и ранее.