Չհրահրված հարձակման մոտեցումը ջախջախիչ պարտություն կրեց․ Զախարովան՝ Իրանի մասին
Մոսկվան ի սկզբանե մատնանշել է Մերձավոր Արևելքում իրավիճակի քաղաքական-դիվանագիտական կարգավորման անհրաժեշտությունը, որը չունի ռազմական լուծում։ Այս մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան, հաղորդում է TASS-ը։
«Մեր երկիրն ի սկզբանե՝ իր առաջին իսկ հայտարարություններում, ասել է այն մասին, որ անհրաժեշտ է անհապաղ դադարեցնել այդ ագրեսիան (ԱՄՆ-ի և Իսրայելի կողմից Իրանի դեմ - խմբ. TASS), որ այս իրավիճակը չունի որևէ ռազմական լուծում, և առհասարակ տարածաշրջանում սեփական կարգերը հաստատելու փորձերն անընդունելի են։ Անհրաժեշտ է անհապաղ անցնել իրական՝ ոչ թե որպես քողարկման գործողություն, այլ իրական քաղաքական-դիվանագիտական կարգավորման, որի հիմքում, բնականաբար, ընկած է բանակցային գործընթացը, որը պետք է իրականացվի դիրքորոշումների իրական հաշվառմամբ», - ասել է նա Sputnik ռադիոկայանի եթերում՝ պատասխանելով համապատասխան հարցին։
Ռուս դիվանագետը նաև ընդգծել է, որ «նմանատիպ միակողմանի, ագրեսիվ և չհրահրված հարձակման մոտեցումը» կրել է «ջախջախիչ պարտություն»։

Захарова об Иране: Подход неспровоцированного нападения потерпел сокрушительное поражение
Москва изначально указывала на необходимость политико-дипломатического урегулирования ситуации на Ближнем Востоке, у которой нет военного решения. Об этом заявила официальный представитель МИД РФ Мария Захарова, передаёт ТАСС.
«Наша страна изначально, в первых своих заявлениях, говорила о том, что необходимо незамедлительно прекратить эту агрессию (США и Израиля против Ирана - прим. ТАСС), что нет никакого военного решения этой ситуации или вообще попытки понаводить свои порядки в регионе, что необходимо незамедлительно приступить к настоящему, не в качестве операции прикрытия, а настоящему политико-дипломатическому урегулированию, в основе которого, конечно, лежит переговорный процесс с настоящим учетом позиций», - сказала она в эфире радио Sputnik, отвечая на соответствующий вопрос․
Российский дипломат также подчеркнула, что «подход такого одноколейного агрессивного неспровоцированного нападения» потерпел «сокрушительное поражение».