ՑԱԽԱԼ-ի Թել Ավիվի կենտրոնակայանում սկսվել է Բլինքենի եւ Նեթանյահուի հանդիպումը
ՑԱԽԱԼ-ի Թել Ավիվի Կիրյա կենտրոնակայանում սկսվել է ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի եւ Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի հանդիպումը։
Հանդիպման ժամանակ Բլինքենը Նեթանյահուին կամաց ասել է. «Ուրախ եմ տեսնել քեզ։ Ափսոս, որ սա տեղի է ունենում այսպիսի հանգամանքներում»։ «Մենք այստեղ ենք եւ գնալու տեղ չունենք»,- ասել է Բլինքենը։
Բլինքենին ուղեկցում են ԱՄՆ գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Սթեֆանի Հալեթը եւ մի քանի գլխավոր օգնականներ։ Նեթանյահուին ուղեկցում են ռազմավարական հարցերի նախարար Ռոն Դերմերը, ազգային անվտանգության գծով խորհրդական Ցաչի Հանեգբին, ռազմական նախարար Ավի Հիլը, Վաշինգտոնում դեսպան Մայքլ Հերցոգը եւ արտաքին գործերի նախարար Էլի Քոհենը, որին Նեթանյահուն հազվադեպ է հրավիրում նման հանդիպումների։
Բլինքենը եւ Նեթանյահուն առանձնազրույց կունենան, իսկ հետո հանդես կգան հայտարարություններով մամուլի համար։
Դրանից հետո նրանք նախատեսում են հանդիպել միասնության արտակարգ կառավարության անդամների, ներառյալ պաշտպանության նախարար Յոավ Գալանտի, «Ազգային միասնություն» կուսակցության առաջնորդ Բենի Գանցի եւ Կնեսետի պատգամավոր Գադի Այզենկոտի՝ ՑԱԽԱԼ-ի շտաբի նախկին պետի հետ։

В штаб-квартире ЦАХАЛа в Тель-Авиве началась встреча Бликена и Нетаньяху
В штаб-квартире ЦАХАЛа Кирья в Тель-Авиве началась встреча госсекретаря Энтони Бликена с премьер-министром Израиля Бениамином Нетаньяху.
При встрече Блинкен тихо сказал Нетаньяху: «Рад тебя видеть. Мне жаль, что это произошло при таких обстоятельствах». «Мы здесь и никуда не денемся», — ответил Блинкен.
Блинкена сопровождают временный поверенный в делах США Стефани Халлетт и несколько главных помощников. Нетаньяху сопровождают министр по стратегическим вопросам Рон Дермер, советник по национальной безопасности Цачи Ханегби, военный министр Ави Хиль, посол в Вашингтоне Майкл Херцог и министр иностранных дел Эли Коэн, которого Нетаньяху редко приглашает на подобные встречи.
Бликен и Нетаньяху проведут встречу тет-атет, а затем выступят с заявлениями для прессы.
После этого они планируют встретиться с членами чрезвычайного правительства единства, включая министра обороны Йоава Галланта, лидера партии «Национальное единство» Бенни Ганца и депутата Кнессета Гади Айзенкота, бывшего начальника штаба ЦАХАЛа.