Բարձրաստիճան թուրք զինվորականները ժամանել են Բաքու. քննարկվել է հայ-ադրբեջանական սահմանին տիրող իրավիճակը
Ադրբեջանն ու Թուրքիան քննարկում են իրավիճակը Հայաստանի հետ սահմանին: Այս մասին հայտնում են ադրբեջանական լրատվամիջոցները՝ վկայակոչելով Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությանը։
Փետրվարի 27-ին Ադրբեջանի պաշտպանության նախարար Զաքիր Հասանովը հանդիպել է Թուրքիայի ազգային պաշտպանության փոխնախարար Շուայ Ալփայի գլխավորած թուրքական պատվիրակության հետ։
Հասանովը հայտարարել է, որ «Ադրբեջանի և Թուրքիայի միջև երկկողմ կապերը հիմնված են բարեկամական և եղբայրական հարաբերությունների վրա», խոսել է «ադրբեջանա-հայկական պայմանական սահմանին» օպերատիվ իրավիճակի մասին և շնորհակալություն հայտնել Թուրքիայի ազգային պաշտպանության փոխնախարարին 2018թ.-ի 44-օրյա պատերազմում նրա գործունեության համար։
Ս.Ալփայը փոխանցել է Թուրքիայի Հանրապետության ազգային պաշտպանության նախարար Յաշար Գյուլերի ողջույնները և գոհունակություն հայտնել փոխվստահության և աջակցության վրա հիմնված ադրբեջանա-թուրքական ռազմական համագործակցության հաջող զարգացման ներկա վիճակի կապակցությամբ։ Հանդիպմանը քննարկվել են տարածաշրջանային ռազմական համագործակցության հեռանկարները, անվտանգության հարցերը և փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ թեմաներ։
Այնուհետ պաշտպանության նախարարը Շ.Ալպային է հանձնել «Ադրբեջանի Դեմոկրատական Հանրապետության 100 տարի (1918-2018)» հոբելյանական մեդալը, որը նրան շնորհվել է Ադրբեջանի նախագահի հրամանով։
Այնուհետեւ Շ.Ալփայի գլխավորած պատվիրակությունը հանդիպել է պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ-ադրբեջանական բանակի գլխավոր շտաբի պետ Քերիմ Վալիեւի հետ։
Հանդիպումներին ներկայացվել են թուրքական արտադրության տարբեր տեսակի ինքնաթիռների մոդելներ, տեղի է ունեցել փոխադարձ նվերների արարողություն։

Азербайджан и Турция обсуждают ситуацию на границе с Арменией
Азербайджан и Турция обсуждают ситуацию на границе с Арменией, сообщают азербайджанские СМИ со ссылкой на минобороны АР.
27 февраля министр обороны Азербайджана Закир Гасанов встретился с турецкой делегацией во главе с заместителем министра национальной обороны Турции Шуаем Алпаем.
Гасанов заявил, что «двусторонние связи между Азербайджаном и Турцией опираются на дружественные и братские отношения», рассказал об оперативной обстановке «на условной азербайджано-армянской границе» и выразил признательность заместителю министра национальной обороны Турции за его деятельность в период 44-дневной войны (агрессия Азербайджана в отношении Армении и Нагорного Карабаха осенью 2020 г -ред).
Ш.Aлпaй передал приветствия министра национальной обороны Турецкой Республики Яшара Гюлера и выразил удовлетворение нынешним состоянием успешно развивающегося азербайджано-турецкого военного сотрудничества, основанного на взаимном доверии и поддержке. На встрече были обсуждены перспективы регионального военного сотрудничества, вопросы безопасности и другие темы, представляющие взаимный интерес.
Затем министр обороны вручил Ш.Алпаю юбилейную медаль «100 лет Азербайджанской Демократической Республики (1918-2018)», которой он был удостоен в соответствии с распоряжением президента Азербайджана.
Затем делегация, возглавляемая Ш.Алпаем, встретилась с первым заместителем министра обороны - начальником генерального штаба азербайджанской армии Керимом Велиевым.
На встречах были представлены модели различных видов летательных аппаратов турецкого производства, состоялась церемония взаимного вручения подарков.