Բաքվի կենտրոնում բողոքի ակցիայի ժամանակ դաժանաբար ծեծի են ենթարկվել մի շարք ակտիվիստներ․ շուրջ 150 մարդ է ձերբակալվել
Նոյեմբերի 11-ին Բաքվի կենտրոնում բողոքի ակցիայի ընթացքում ձերբակալվել է մոտ 150 մարդ։ Այս մասին Turan գործակալությանը հայտնել է «Պաշտպանության գիծ» իրավապաշտպան կազմակերպության անդամ Զաֆար Ահմեդովը ։
Նրա խոսքով ՝ մի խումբ անձինք ձերբակալվել են դեռ ակցիայի սկսվելուց առաջ։ Իրավապաշտպանը նաև ասել է, որ ձերբակալվածների ցուցակները ճշտվում են։
Ահմեդովը ուշադրություն է հրավիրել այն հանգամանքի վրա, որ ոստիկանությունը չափից ավելի ուժ է կիրառել, ինչը չի եղել նախորդ ակցիայի ժամանակ։ Մասնավորապես, ձերբակալության ժամանակ դաժան ծեծի են ենթարկվել Ազգային խորհրդի և «Մուսավաթ» կուսակցության անդամ Թոֆիգ Յագուբլուն, մի շարք այլ ակտիվիստներ ։
«Ճնշում է գործադրվել նաեւ լրագրողների վրա, ընդ որում, «նորամուծություն»  է դարձել  այլ անձանց լրագրողների ներկայանալը, որոնք հրել եւ խանգարել են լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների աշխատանքին», — ասել է Ահմեդովը:
Նշվում է, որ ժամը 16: 00-ի սահմաններում սկսված ակցիան շարունակվել է մոտ մեկ ժամ: Այս ամբողջ ընթացքում ադրբեջանական ոստիկանության բազմաթիվ աշխատակիցներ «Իչերի Շեխեր» մետրոյի կայարանի մոտ ձերբակալել են բոլոր նրանց, ովքեր վանկարկում էին կարգախոսներ կամ խմբով շարժվում դեպի Բաքվի գործադիր իշխանության շենք ։
Ակցիան կազմակերպվել էր Ադրբեջանի Ժողովրդական ճակատի կուսակցության կողմից ՝ հավաքների ազատության, ցամաքային սահմանների բացման, քաղբանտարկյալների ազատ արձակման, ազատ և ժողովրդավարական բարեփոխումներ իրականացնելու պահանջով։

В ходе протестной акции в центре Баку задержаны порядка 150 человек
В ходе протестной акции 11 ноября в центре Баку были задержаны порядка 150 человек. Oб этом сообщил агентству Turan проводившей мониторинг демонстрации член правозащитной организации «Линия защиты» Зафар Ахмедов.
По его словам, группа лиц была задержана еще до начала акции. Правозащитник также сказал, что списки задержанных уточняются.
Ахмедов обратил внимание на то, что полиция применила чрезмерную силу, чего не было на предыдущей акции. В частности, при задержании были жестоко избиты член Национального совета и партии «Мусават» Тофиг Ягублу, ряд других активистов.
«Давление оказывалось также на журналистов, при этом, «новацией» стало появление среди журналистов лиц, выдающих себя за репортеров, которые толкали и мешали работе представителей медиа», — сказал Ахмедов.
Отмечается, что начавшаяся около 16.00 акция продолжалась около часа. Все это время, многочисленные сотрудники азербайджанской полиции задерживали у станции метро «Ичери шехер» всех, кто скандировал лозунги или группой направлялся в сторону здания исполнительной власти Баку.
Акция была организована партией Народного фронта Азербайджана с требованием свободы собраний, открытия сухопутных границ, освобождения политзаключенных, проведения свободных и демократических реформ.