«Ազովստալ»-ից 256 ուկրաինացի զինվոր հանձնվել է ռուսական կողմին
Ավելի քան 250 ուկրաինացի զինվոր, այդ թվում՝ 51 վիրավոր, Մարիուպոլի «Ազովստալ» գործարանի տարածքից հանձնվել է։ Այս մասին երեքշաբթի հայտնել են Դոնեցկի Ժողովրդական Հանրապետության (ԴԺՀ) տարածքային պաշտպանության շտաբում։
«Ընդհանուր առմամբ Մարիուպոլի «Ազովստալ» մետալուրգիական գործարանի տարածքից 256 ուկրաինացի զինյալ է հանձնվել, գերիների թվում վիրավորների թիվը 51 է», - ասվում է շտաբի թելեգրամյան ալիքում։
Ավելի վաղ ՌԴ ՊՆ-ն հայտնել էր, որ երկուշաբթի պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել «Ազովստալ»-ի տարածքում արգելափակված ուկրաինացի զինվորականների ներկայացուցիչների հետ՝ ուկրաինացի վիրավոր զինծառայողներին գործարանից դուրս բերելու վերաբերյալ։ ՌԴ ՊՆ-ն նաև նշել է, որ ձեռնարկության տարածքում լռության ռեժիմ է մտցվել և մարդասիրական միջանցք է բացվել, որով վիրավոր ուկրաինացի զինծառայողներին տեղափոխում են Նովոազովսկի բուժհաստատություն։
Ուկրաինական կողմը հայտնել է, որ մայիսի 16-ին 53 ծանր վիրավոր ուկրաինացի զինվորներ «Ազովստալ»-ից տարհանվել են ԴԺՀ-ի կողմից վերահսկվող տարածք՝ Նովոազովսկ, իսկ 211 ուկրաինացի զինվոր հումանիտար միջանցքով տեղափոխվել է Ելենովկա (ԴԺՀ):

В ДНР заявили, что из "Азовстали" сдались в плен 256 украинских военных
Более 250 украинских военных сдались в плен с территории завода "Азовсталь" в Мариуполе, в их числе 51 раненый. Об этом во вторник сообщили в Штабе территориальной обороны Донецкой Народной Республики (ДНР).
"В общей сложности с территории металлургического комбината "Азовсталь" в Мариуполе сдались в плен 256 украинских боевиков. Среди пленных число раненых составляет 51 человек", - говорится в сообщении в телеграм-канале штаба.
В настоящее время раненым оказывается медицинская помощь, добавили в штабе.
Ранее в Минобороны РФ сообщили, что в понедельник была достигнута договоренность с заблокированными на территории "Азовстали" представителями украинских военнослужащих о вывозе с комбината раненых украинских военных. В Минобороны РФ также отметили, что в районе предприятия введен режим тишины и открыт гуманитарный коридор, по которому раненые украинские военнослужащие доставляются в медицинское учреждение в Новоазовске Донецкой Народной Республики (ДНР) для оказания им всей необходимой помощи. Украинская сторона сообщила, что 16 мая с "Азовстали" были эвакуированы 53 тяжело раненных украинских военных на территорию подконтрольную ДНР, в Новоазовск, и 211 украинских военных были доставлены в Еленовку (ДНР) по гуманитарному коридору.