Արաղչին Խամենեի սպանությունը որակեց հարձակում միջազգային իրավունքի սկզբունքների վրա
Իրանի ԱԳ նախարար Աբբաս Արաղչին Գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերրեշին և ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի անդամներին ուղղված գրության մեջ նշել է, որ Իրանի գերագույն առաջնորդ Ալի Խամենեիի սպանությունը ներկայացնում է ԱՄՆ-ի և Իսրայելի ուղիղ հարձակումը միջազգային իրավունքի հիմնարար սկզբունքների վրա։
«ԱՄՆ-ն ու իսրայելական ռեժիմը գիտակցաբար ընտրել են իրենց նպատակ դարձնել երկրի բարձրագույն պաշտոնյաին, ով ՄԱԿ-ի ինքնիշխան անդամ է, այսինքն՝ Իրանի Իսլամական Հանրապետության գերագույն առաջնորդ Ալի Խամենեին: Այս խուլիգանահրեշավոր ահաբեկչական գործողությունը ուղիղ հարձակում է միջազգային իրավունքի հիմնարար սկզբունքների վրա», — նշվում է գրությունում։
Արաղչին նաև ընդգծել է, որ Իրանի ղեկավարության միտումնավոր վերացումը միջազգային իրավունքի հստակ խախտում է և բացում է «Պանդորայի արկղը». «Իրանի Իսլամական Հանրապետության բարձրագույն պաշտոնյայի վրա միտումնավոր հարված հասցնելը պետությունների միջև հարաբերությունները կարգավորող ամենահիմնական նորմերի կոպիտ և անկանոն խախտում է: Այս պահվածքը անխոհեմորեն բացում է վտանգավոր Պանդորայի արկղը՝ քայքայելով ինքնիշխան հավասարության և միջազգային համակարգի կայունության հիմքը», — ընդգծել է նա։
Իրանը կոչ է անում Գլխավոր քարտուղարին և ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդին ձեռնարկել կոնկրետ քայլեր՝ ԱՄՆ-ին և Իսրայելին պատասխանատվության ենթարկելու համար: Արաղչիի խոսքով, ԱՄՆ-ն և Իսրայելը մարդասիրության դեմ և ռազմական հանցագործություններ են կատարում։

Арагчи назвал убийство Хаменеи атакой на принципы международного права
Убийство верховного лидера Ирана Али Хаменеи представляет собой прямую атаку Израиля и США на основополагающие принципы международного права. Об этом говорится в письме главы МИД исламской республики Аббаса Арагчи на имя генсека ООН Антониу Гутерриша и членов Совета Безопасности всемирной организации.
«США и израильский режим сознательно выбрали в качестве своей цели высшее должностное лицо страны, являющейся суверенным членом ООН, т. е. верховного лидера Исламской Республики Иран Али Хаменеи. Этот трусливый террористический акт является прямой атакой на основополагающие принципы международного права», - говорится в письме.
Кроме того, Арагчи заявил, что намеренное устранение высшего руководства Ирана является грубым нарушением международного права и открывает «ящик Пандоры». «Преднамеренное нанесение удара по высшему должностному лицу Исламской Республики Иран представляет собой грубое и беспрецедентное нарушение самых фундаментальных норм, регулирующих отношения между государствами. Такое поведение безрассудно открывает опасный ящик Пандоры, подрывая основу суверенного равенства и стабильность международной системы», - подчеркнул глава иранского МИД.
Иран призывает генсека и СБ ООН принять конкретные меры, чтобы привлечь США и Израиль к ответственности, заявил он. По его словам, США и Израиль совершают преступления против человечности, а также военные преступления.