Անկարան կշարունակի Կիպրոսի հյուսիսային հատվածի ճանաչման ջանքերը․ Էրդողան
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը ուրբաթ օրը հայտարարել է, որ Անկարան կշարունակի Կիպրոսի հյուսիսային հատվածը միջազգայնորեն ճանաչված Կիպրոսի Հանրապետությունից առանձին պետություն ճանաչելու իր ջանքերը։ Թուրքիան այն օկուպացրել է 1974 թվականի իր ներխուժումից հետո, հայտնում է Kathimerini-ն։
«Թուրքիան կշարունակի Կիպրոսի թուրք եղբայրների հավասար ինքնիշխանությունը և միջազգային իրավահավասար կարգավիճակը ճանաչելու իր ջանքերը»,- հայտարարել է Էրդողանը Անթալիայում Միջազգային դիվանագիտական ֆորումում ունեցած ելույթի ժամանակ։
«Սա իրավունք է, որն ապահովել են կիպրոսցի թուրքերը»,- ասել է Թուրքիայի նախագահը։
Էրդողանը նաև նշել է, որ «վերջին իրադարձություններն ու փորձառությունը մեզ սովորեցրել են, որ դիվանագիտությունը մեր ունեցած մեծագույն գործիքն է ճգնաժամերը խաղաղ ճանապարհով լուծելու համար»։

Эрдоган заявил, что продолжит усилия по признанию оккупированной Турцией северной части Кипра
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявил в пятницу, что Анкара продолжит свои усилия по признанию северной части Кипра, которую Турция оккупировала после своего вторжения в 1974 году, отдельным государством от международно признанной Республики Кипр, сообщает Kathimerini.
«Турция продолжит усилия по признанию равного суверенитета и международного равноправного статуса братьев-турок-киприотов», - заявил Эрдоган в ходе выступления на Международном дипломатическом форуме в Анталье.
«Это право, которое обеспечили киприоты-турки», - утверждает президент Турции.
Эрдоган также отметил, что «недавние события и опыт научили нас тому, что дипломатия является величайшим инструментом, который у нас есть для мирного разрешения кризисов».