ԱՄՆ-ում կարծում են, որ Կիևը կընկնի 96 ժամվա ընթացքում
Երեք ամերիկացի պաշտոնյաներ Newsweek-ին հայտնել են, որ ակնկալում են, որ Ուկրաինայի մայրաքաղաք Կիեւը մի քանի օրվա ընթացքում կգրավվի մոտեցող ռուսական զորքերի կողմից, եւ դրանից կարճ ժամանակ անց երկրի դիմադրությունը կչեզոքացվի:
Նման կարծիք է հայտնել ամերիկյան հետախուզության նախկին բարձրաստիճան մի սպա, որը "Ռուսաստանի հետ աշխատելու մեծ փորձ ունի" ։
"Այն բանից հետո, երբ կավարտվի ավիացիան և հրետանին, և կսկսվի իսկական ցամաքային պատերազմ, ես կարծում եմ, որ Կիևը կընկնի ընդամենը մի քանի օրից ։ Զինվորականները կարող են մի փոքր ավելի երկար մնալ , բայց դա երկար չի տեւի", - ասել է ամերիկացի զինվորականը ։
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկուն մոտ կանգնած աղբյուրը համաձայնել է ԱՄՆ-ի գնահատականին, որ Կիեւը կարող է շրջապատված լինել "96 ժամվա ընթացքում": Ընդ որում, Նրա խոսքով՝ Ուկրաինայում չեն հավատում, որ Զելենսկու կառավարությունը կփլուզվի ։ Այն հարցին, թե արդյոք կառավարությունը կարծում է, որ կկարողանա ճեղքել հնարավոր ռուսական շրջապատը, աղբյուրն ասել է, որ որեւէ եզրակացություն անելը "դեռ շատ վաղ է":
Մի քանի ժամ առաջ հայտնի էր դարձել, որ Ուկրաինայի Խերսոնի մարզի իշխանությունները կորցրել են վերահսկողությունը տարածաշրջանի մի մասի նկատմամբ ։
Ավելի վաղ ՌԴ պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյգուն ռուսական զորքերի հրամանատարությանը հանձնարարել էր հարգանքով վերաբերվել ուկրաինացի զինվորներին եւ սպաներին:

В США назвали срок «падения» Киева
Три американских чиновника заявили Newsweek — они ожидают, что столица Украины Киев будет захвачена приближающимися российскими войсками в течение нескольких дней, и вскоре после этого сопротивление страны будет нейтрализовано.
Аналогичное мнение выразил один бывший высокопоставленный офицер американской разведки, имевший «большой опыт работы с Россией».
«После того, как закончится авиация и артиллерия и начнется настоящая наземная война, я думаю, что Киев падет всего через несколько дней. Военные могут продержаться немного дольше... но это ненадолго», — сказал американский военный.
Источник, близкий к президенту Украины Владимиру Зеленскому, согласился с оценкой США, что Киев может быть окружен «в течение 96 часов». При этом, по его словам, в Украине не верят, что правительство Зеленского рухнет. На вопрос, считает ли правительство, что сможет прорвать возможное российское окружение, источник сказал, что делать какие-то заключения «еще слишком рано».
Несколько часов назад стало известно, что власти Херсонской области Украины потеряли контроль над частью региона.
Ранее глава Минобороны РФ Сергей Шойгу поручил командованию российских войск относиться с уважением к украинским солдатам и офицерам.