ԱՄՆ-ն Լոնդոնին ը չի զգուշացրել Էպշտեյնի ֆայլերում արքայազն Էնդրյուի հիշատակումների մասին․ Times
ԱՄՆ-ն նախապես չի զգուշացրել Մեծ Բրիտանիայի թագավորական ընտանիքին սկանդալային հայտնի ֆինանսիստ Ջեֆրի Էպշտեյնի գործով վերջերս հրապարակված փաստաթղթերի փաթեթում նախկին արքայազն Էնդրյուի վերաբերյալ նյութերի առկայության մասին։ Այս մասին հայտնում է Times թերթը՝ հղում անելով Բուքինգհեմյան պալատի աղբյուրներին։
Պարբերականը նշում է, որ չնայած Սպիտակ տան և Բուքինգհեմյան պալատի միջև հաստատված սերտ շփմանը՝ օվկիանոսից այն կողմ ոչ ոք չի տեղեկացրել ԱՄՆ արդարադատության նախարարության հրապարակումների բովանդակության մասին։
Ըստ թերթի՝ Չարլզ III թագավորի եղբայրը ստել է «Էպշտեյնի հետ իր ընկերության» տևողության մասին, ընդ որում՝ ոչ միայն հանրությանը, այլև իր ընտանիքին, որը նրա հանդեպ տածած սիրո պատճառով ընդունում էր իրադարձությունների նրա ներկայացրած տարբերակը։
Փետրվարի 19-ին Daily Mail-ը հայտնել է, որ բրիտանական ոստիկանությունը ձերբակալել է Մեծ Բրիտանիայի թագավոր Չարլզ III-ի եղբորը՝ Էնդրյու Մաունթբաթեն-Վինձորին՝ ամերիկացի ֆինանսիստ Ջեֆրի Էպշտեյնի հետ նրա կապերի շուրջ բռնկված սկանդալի ֆոնին։ Մանրամասնվում է, որ նախկին արքայազնին բերման են ենթարկել իր ծննդյան օրը՝ պետական ծառայության մեջ ոչ պատշաճ վարքագիծ դրսևորելու կասկածանքով։
Փետրվարի 15-ին ԱՄՆ արդարադատության նախարարությունն ավարտել է սկանդալային հայտնի ֆինանսիստ Ջեֆրի Էպշտեյնի գործով ֆայլերի հրապարակումը։ Գլխավոր դատախազը նշել է 300 հայտնի մարդկանց և քաղաքական գործիչների անուններ, որոնք հանդիպում են հետաքննության փաստաթղթերում։ Գերատեսչությունում ընդգծել են, որ ցուցակում հայտնվելը չի նշանակում մեղադրանքի առաջադրում կամ հակաիրավական գործողությունների հաստատում։

Times: США не предупреждали Лондон об упоминаниях принца Эндрю в файлах Эпштейна
США заранее не предупреждали королевскую семью Великобритании о наличии материалов о экс-принце Эндрю в недавно опубликованной партии файлов по делу скандально известного финансиста Джеффри Эпштейна. Об этом сообщает газета Times со ссылкой на источники в Букингемском дворце.
Издание отмечается, что несмотря на тесный контакт, установленный между Белым домом и Букингемским дворцом, никто из за океана не сообщил о содержании публикаций министерства юстиции США.
Согласно газете, брат короля Карла III лгал о продолжительности «своей дружбы с Эпштейном», причем не только общественности, но и своей семье, которая из-за любви к нему принимала его версию событий.
19 февраля Daily Mail сообщило, что британская полиция арестовала брата короля Великобритании Карла III, Эндрю Маунтбеттен-Виндзора, на фоне скандала вокруг его связей с американским финансистом Джеффри Эпштейном. Уточняется, что бывшего принца задержали в день его рождения по подозрению в ненадлежащем поведении на государственной службе.
15 февраля Минюст США завершил публикацию файлов по делу скандально известного финансиста Джефри Эпштейна. Генпрокурор назвала 300 имен знаменитостей и политиков, чьи имена встречаются в документах расследования. В ведомстве подчеркнули, что упоминание в списке не означает обвинения или установления противоправных действий.