ԱՄՆ-ն և Իսրայելը ձգտում են քանդել խոշոր իսլամական երկրները․ Իրանի նախագահ
Իրանի նախագահ Մասուդ Պեզեշկիանը հայտարարել է, որ Միացյալ Նահանգները և Իսրայելը ձգտում են քանդել խոշոր իսլամական երկրները, հաղորդում է Mehr-ը։
Պեզեշկիանը այս հայտարարությունն արել է ուրբաթ ուշ երեկոյան՝ իր եգիպտացի գործընկեր Աբդել Ֆաթթահ ալ-Սիսիի հետ հեռախոսազրույցի ժամանակ՝ ընդգծելով, որ Վաշինգտոնը և Թել Ավիվը չեն հանդուրժում տարածաշրջանում այնպիսի տարածաշրջանային տերությունների ներկայությունը, ինչպիսիք են Իրանը, Եգիպտոսը, Թուրքիան և Սաուդյան Արաբիան։
Հեռախոսազրույցի ընթացքում երկու նախագահները մտքեր են փոխանակել Իրանի վրա ԱՄՆ-ի և Իսրայելի հարձակումներից հետո վերջին տարածաշրջանային և միջազգային զարգացումների վերաբերյալ։
Պեզեշկիանը նշել է, որ Իրանը ներգրավված է եղել բանակցային գործընթացում, երբ կրկին հարձակման է ենթարկվել։
«Ապացուցվել է, որ Վաշինգտոնը չի ձգտել իրական կարգավորման», - ասել է նա։
Նա ընդգծել է, որ Միացյալ Նահանգները և Իսրայելը «չեն հանդուրժում տարածաշրջանում այնպիսի խոշոր իսլամական երկրների ներկայությունը, ինչպիսիք են Իրանը, Եգիպտոսը, Թուրքիան և Սաուդյան Արաբիան»։
Իրանի նախագահը նաև մեկնաբանել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հայտարարությունները, որոնցով նա մեղադրում է իր երկրին ահաբեկչության մեջ։
Փեշեշկիանը նշել է, որ «ամերիկացի և իսրայելցի ագրեսորները կոտորածներ են իրականացրել իրանցի առաջնորդների, գիտնականների, հրամանատարների և սովորական մարդկանց նկատմամբ, ինչպես նաև սպանել են դպրոցականների փողոցներում և հանրային հավաքույթների ժամանակ»։
Փեշեշկիանը նաև կոչ է արել իսլամական երկրներին զգոն մնալ մուսուլմանական աշխարհում անհամաձայնություն սերմանելու փորձերի դեմ։ Նա ողջունել է տարածաշրջանային պետությունների կողմից միասնության ամրապնդմանը, կայունության վերականգնմանը և խաղաղության խթանմանը ուղղված ցանկացած նախաձեռնություն։
Իր հերթին, Եգիպտոսի նախագահը ցավակցություն է հայտնել ԱՄՆ-Իսրայել վերջին ագրեսիայի հետևանքով Իրանի քաղաքացիների մահվան կապակցությամբ՝ վերահաստատելով Եգիպտոսի դիրքորոշումը պատերազմի, անկայունության և տարածաշրջանում անապահովության նկատմամբ։
Էլ-Սիսին ընդգծել է վեճերը դիվանագիտական ​​ճանապարհով լուծելու կարևորությունը և զգուշացրել, որ շարունակական հակամարտությունը կարող է սպառնալ տարածաշրջանային և համաշխարհային կայունությանը, կոչ անելով բոլոր կողմերին զսպվածություն ցուցաբերել։ Եգիպտոսը պատրաստ է ամեն ջանք գործադրել պատերազմը դադարեցնելու և տարածաշրջանում խաղաղությունն ու անվտանգությունը վերականգնելու համար, հավելել է Եգիպտոսի նախագահը։

Президент Ирана: США и Израиль стремятся развалить крупнейшие исламские страны
Президент Ирана Масуд Пезешкиан заявил, что Соединенные Штаты и Израиль стремятся развалить крупнейшие исламские страны, сообщает Mehr.
Пезешкиан заявил об этом поздно вечером в пятницу в телефонном разговоре со своим египетским коллегой Абдель Фаттахом ас-Сиси, подчеркнув, что Вашингтон и Тель-Авив не терпят присутствия в регионе таких региональных держав, как Иран, Египет, Турция и Саудовская Аравия.
В ходе телефонного разговора президенты двух стран обменялись мнениями о последних региональных и международных событиях, произошедших после нападения США и Израиля на Иран.
Пезешкиан сказал, что Иран был вовлечен в переговорный процесс, когда на него снова было совершено нападение.
«Было доказано, что Вашингтон не стремился к подлинному урегулированию», - сказал он.
Он подчеркнул, что США и Израиль «не терпят присутствия в регионе крупных исламских стран, таких как Иран, Египет, Турция и Саудовская Аравия».
Также президент Ирана прокомментировал заявления президента США Дональда Трампа, обвинившего его государство в терроризме.
Пезешкиан отметил, что «американские и израильские агрессоры устраивали массовые убийства лидеров, ученых, командиров и простых людей Ирана, а также убивали школьников на улицах и общественных собраниях».
Пезешкиан также призвал исламские страны сохранять бдительность в отношении попыток внести раскол в мусульманский мир. Он приветствовал любые инициативы государств региона, направленные на укрепление единства, восстановление стабильности и содействие миру.
Президент Египта, со своей стороны, выразил соболезнования в связи с гибелью иранских граждан в результате недавней американо-израильской агрессии, вновь заявив, что Египет выступает против войны, нестабильности и отсутствия безопасности в регионе.
Ас-Сиси подчеркнул важность разрешения споров дипломатическим путем и предупредил, что продолжение конфликта может угрожать региональной и глобальной стабильности, призвав все стороны проявлять сдержанность. Египет готов приложить любые усилия для прекращения войны и восстановления мира и безопасности в регионе, добавил президент Египта.