ԱՄՆ-ն առաջարկել է Դոնբասը զիջել Ռուսաստանին․ Զելենսկի
ԱՄՆ-ն անվտանգության երաշխիքներ է առաջարկել, եթե Ուկրաինան Դոնբասը հանձնի Ռուսաստանին։ Այս մասին Reuters գործակալությանը տված հարցազրույցում հայտարարել է Վլադիմիր Զելենսկին։
Ուկրաինայի նախագահը նշել է, որ Դոնբասում պաշտպանական գծից հրաժարվելը անվտանգության լուրջ սպառնալիք է ներկայացնում։
Զելենսկին շնորհակալություն է հայտնել Թրամփին՝ Իրանի հետ հակամարտությանը զուգահեռ Ուկրաինային ամերիկյան զենքի մատակարարումները շարունակելու համար։
«Մերձավոր Արևելքն, անկասկած, ազդեցություն է ունենում նախագահ Թրամփի և, կարծում եմ, նաև նրա հետագա քայլերի վրա։ Ցավոք, իմ կարծիքով, նախագահ Թրամփը դեռևս ընտրում է Ուկրաինայի նկատմամբ ճնշումն ուժեղացնելու ռազմավարությունը։ Ամերիկացիները պատրաստ են վերջնականապես համաձայնեցնել այդ երաշխիքները բարձր մակարդակով, հենց որ Ուկրաինան պատրաստ լինի դուրս բերել զորքերը Դոնբասից»,- նշել է նա։

Зеленский: США предложили уступить Донбасс России
США предложили гарантии безопасности, если Украина передаст Донбасс России. Об этом заявил президент Украины Владимир Зеленский агентству Reuters.
Украинский президент отметил, что отказ от линии обороны на Донбассе представляет собой серьезную угрозу безопасности.
Зеленский поблагодарил Трампа за продолжение поставок американского оружия Украине, несмотря на конфликт с Ираном.
«Ближний Восток, безусловно, оказывает влияние на президента Трампа, и я думаю, что и на его дальнейшие шаги. К сожалению, на мой взгляд, президент Трамп по-прежнему выбирает стратегию усиления давления на Украину.  Американцы готовы окончательно согласовать эти гарантии на высоком уровне, как только Украина будет готова вывести войска из Донбасса», - отметил он.