ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև փակուղային իրավիճակ է ստեղծվել. Վենդի Շերման
ԱՄՆ պետքարտուղարի նախկին տեղակալ Վենդի Շերմանը ABC News հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում հայտարարել է, որ Միացյալ Նահանգների և Իրանի միջև փակուղային իրավիճակ է ստեղծվել։
«Մենք նոր լսեցինք այնտեղ շարունակվող տնտեսական պատերազմի մասին, փաստացի գործ ունենք ռազմական դիմակայության հետ, և, անկեղծ ասած, դրա համար պահանջվում է իսկապես կոշտ դիվանագիտություն։ Կասկած չկա, որ Միացյալ Նահանգներն ունի ուժի կիրառման իրական սպառնալիք։ Բայց շրջափակումն իրականում արգելափակում է թե՛ մեզ, թե՛ Իրանին»,- ընդգծել է Շերմանը։
Ըստ նրա, ԱՄՆ-ն պետք է որոշի, թե ինչ է պատրաստ անել բանակցություններին վերադառնալու և իրական դիվանագիտություն սկսելու համար։
«Դուք չեք կարող դա անել 20 ժամում կամ մեկ օրում։ Դրանք շատ բարդ բանակցություններ են։ Դուք պետք է դրանք վարեք փորձագետների հետ։ Շատ բարդ աշխատանք կատարելու համար պետք է պատրաստ լինել երկարատև գործընթացի։ Եվ վերջին բանը, որ ուզում եմ ասել՝ ինչպես արդեն նշել են ուրիշները, մենք ստեղծում ենք մի իրավիճակ, որն իրականում հավասարազոր է գերտերության ինքնասպանության»,- նշել է ԱՄՆ պետքարտուղարի նախկին տեղակալը։

Вэнди Шерман: Между США и Ираном сложилась тупиковая ситуация
Я думаю, что мы видим тупиковую ситуацию между Соединенными Штатами и Ираном, заявила в в интервью телеканалу ABC News бывший заместитель госсекретаря США Вэнди Шерман.
«Мы только что услышали об экономической войне, которая там продолжается, фактически мы имеем дело с военным противостоянием, и, откровенно говоря, для этого требуется по-настоящему жесткая дипломатия. Нет сомнений в том, что у Соединенных Штатов есть реальная угроза применения силы. Но блокада действительно блокирует и нас, и Иран», - подчеркнула Шерман.
По её словам, США должны решить, что они готовы сделать, чтобы вернуться к этим переговорам и действительно начать настоящую дипломатию.
«Вы не сможете сделать это за 20 часов, за один день. Это очень сложные переговоры. Вы должны вести их с экспертами. Чтобы выполнить очень сложную работу, нужно быть готовым к длительному перерыву. И последнее, что я хочу сказать, как уже говорили другие, мы создаем ситуацию, которая на самом деле равносильна самоубийству сверхдержавы», - отметила бывший заместитель госсекретаря США.