Ամերիկյան բանկը 25,9 մլն դոլար կվճարի ԱՄՆ հայերի նկատմամբ խտրականության համար
Ամերիկյան Citigroup Inc․ բանկը 25,9 մլն դոլար կվճարի տուգանքների և փոխհատուցման տեսքով՝ կապված վարկային քարտերի տրամադրման ժամանակ հայկական ծագումով ամերիկացիների հանդեպ խտրական վերաբերմունքի հետ։ Այս մասին ասվում է ֆինանսական ոլորտում սպառողների իրավունքների պաշտպանության բյուրոյի (CFPB) հաղորդագրության մեջ:
2015-2021 թթ.-ին Citi-նմերժել էր վարկային քարտեր տրամադրել այն դիմորդներին, որոնց բանկի աշխատակիցները նույնականացնում էին որպես ամերիկահայեր՝ նրանց ազգանունների հիման վրա։
«CFPB-ն պարզել է, որ Citi-ն միտումնավոր խտրականություն է դրսևորել հայկական ծագում ունեցող հայտատուների նկատմամբ՝ հիմնվելով հիմնականում նրանց ազգանունների արտասանության վրա։ Բանկը կարծրատիպային կերպով հայերին ներկայացնում էր որպես հանցագործությունների և խարդախությունների հակված մարդիկ։ Իրականում Citi-ն փաստաթղթեր է կեղծել, որպեսզի թաքցնի խտրականությունը»,-հայտարարել է գերատեսչության տնօրեն Ռոհիտ Չոպրան։
CFPB-ի հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ City-ի ղեկավարները աշխատակիցներից պահանջել են չքննարկել այդ թեման գրավոր կամ ձայնագրվող հեռախոսային խոսակցություններում:
CFPB-ի կարգադրության համաձայն՝ բանկը ստիպված կլինի 1,4 մլն դոլար ուղղել խտրականությունից տուժած քաղաքացիների կրած վնասի փոխհատուցմանը, ինչպես նաև 24,5 մլն դոլար տուգանք վճարել: Խոսքը Citi-ի Գլենդել քաղաքի (Կալիֆոռնիա)շրջանում գտնվող ստորաբաժանումների մասին է, որտեղ բնակվում է ամերիկահայերի մոտ 15 տոկոսը։

Банк Citi заплатит 25 млн долларов за дискриминацию американских армян при выдаче кредиток
Банк Citigroup Inc. согласился выплатить 25,9 млн долларов после выдвижения обвинений Бюро по защите прав потребителей в финансовой сфере (CFPB) в дискриминации американских армян, сообщает Reuters.
CFPB сообщает, что в период с 2015 по 2021 год Citi отказывал в выдаче кредитных карт заявителям, которых сотрудники банка по фамилиям идентифицировали как американских армян. «Банк стереотипно представлял армян как склонных к преступлениям и мошенничеству. На самом деле Citi незаконно фабриковал документы, чтобы скрыть дискриминацию», — заявили там.
Большая часть отказов выявлена в подразделениях Citi города Глендейл, где проживает порядка 15% всех американских армян. Руководители банка требовали от сотрудников не обсуждать эти практики в письменной форме или в записываемых телефонных разговорах, отметили в CFPB.
1,4 млн долларов из штрафа направят пострадавшим клиентам Citi. В самом банке заявили, что пытались помешать армянской банде мошенников в Калифорнии, но небольшое количество сотрудников обошли протоколы по обнаружению мошенничества. Руководство заявило, что привлекли к дисциплинарной ответственности людей, которые были непосредственно вовлечены в это дело.
В CFPB заявили, что Citigroup неоднократно нарушала законодательство о защите прав потребителей, заплатив с 2015 года более 1 млрд долларов штрафов и возмещения ущерба потребителям.
В июле Госдума приняла закон, обязывающий банки возвращать клиентам переведенные мошенникам деньги, которые находятся в специальной базе Центробанка РФ. В документе также говорится о введении двухдневного периода, в течение которого банк не будет переводить деньги на подозрительный счет. За это время клиент может одуматься и не подтверждать перевод.