Աջարիայի կառավարության նախկին ղեկավարը ինքնասպանության փորձ է կատարել Վրաստանում.բուժման համար նրան տարել են Թուրքիա
Աջարիայի կառավարության նախկին նախագահ Թորնիկե Ռիժվաձեն հրազենային վնասվածքով տեղափոխվել է Թուրքիա՝ բուժման համար, հաղորդում է «Formula» հեռուստաալիքը։
Տեղի ունեցածի հիմնական վարկածը ինքնասպանությունն է։ Հուլիսի 7-ին նա հոսպիտալացվել է կրծքավանդակի հրազենային վնասվածքով։ Բժշկական զննման ժամանակ նրա հագուստի մեջ հայտնաբերվել է «հրաժեշտի նամակ»։ Այնտեղ Ռիժվաձեն, մասնավորապես, գրում է, որ իրեն մեղադրել են կոռուպցիայի և «շահույթ չհետապնդողների» հովանավորչության մեջ։
Ինչպես հաղորդում է Նովոստի Գրուզիան, թուրքական կլինիկա տեղափոխվելու պահին Ռիժվաձեի վիճակը եղել է «կայուն և ծանր». նրա թոքը վնասված է եղել։
Թորնիկե Ռիժվաձեն ինքն է հրաժարական տվել Աջարիայի Ինքնավար Հանրապետության կառավարության նախագահի պաշտոնից 2025 թվականի ապրիլի սկզբին։
Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեն հայտարարել է, որ անձամբ կհսկի Թորնիկե Ռիժվաձեի ինքնասպանության փորձի գործը։ Նրա խոսքով՝ պետք է հետաքննվի յուրաքանչյուր մանրուք, այդ թվում՝ Ռիժվաձեի «ինքնասպանությունից առաջ» գրությունը։

В Грузии пытался покончить с собой экс-глава правительства Аджарии: его увезли на лечение в Турцию
Бывший председатель правительства Аджарии Торнике Рижвадзе переведен с огнестрельным ранением на лечение в Турцию, сообщил телеканал Formula.
Главная версия случившегося — самоубийство. 7 июля он был госпитализирован с огнестрельным ранением в грудь. При осмотре врачи обнаружили в его одежде «прощальное письмо». В нем, в частности, Рижвадзе пишет, что его обвинили в коррупции и покровительстве «барыгам».
Как передает Новости-Грузия, на момент перевода в турецкую клинику состояние Рижвадзе оставалось «стабильно тяжелым», у него повреждено легкое.
C поста председателя правительства Аджарской Автономной Республики Торнике Рижвадзе сам ушел в начале апреля 2025 года.
Премьер Грузии Ираклий Кобахидзе заявил, что будет лично контролировать дело о попытке суицида Торнике Рижвадзе. По его словам, каждая деталь должна быть расследована, включая «предсуицидальное» письмо Рижвадзе.