Ադրբեջանը Նախիջևանի սահմանադրությունից հանել է Մոսկվայի և Կարսի պայմանագրերի անունները
Ադրբեջանի իշխանությունները Նախիջևանի սահմանադրությունից հեռացրել են Մոսկվայի և Կարսի պայմանագրերի անվանումները։ Այս մասին հայտնում են ադրբեջանական լրատվամիջոցները։
«Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետության Սահմանադրության նախաբանը փոփոխվում է, Մոսկվայի և Կարսի պայմանագրերի անվանումները հանվում են Նախիջևանի Սահմանադրությունից։ Սա արտացոլված է «Ադրբեջանի Հանրապետության Սահմանադրության մեջ փոփոխություններ հաստատելու մասին...» սահմանադրական օրենքի նախագծում։
Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետության գործող Սահմանադրության նախաբանում նշված է, որ Նախիջևանի ինքնավարության հիմքերը դրվել են միջազգային պայմանագրերով՝ 1921 թվականի մարտի 16-ի Մոսկվայի պայմանագրով և 1921 թվականի հոկտեմբերի 13-ի Կարսի պայմանագրով, որոնք գործում են առ այսօր։
Առաջարկվող նոր խմբագրության մեջ նշվում է, որ Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետությունը Ադրբեջանի Հանրապետության անբաժանելի մասն է։ Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետության սույն Սահմանադրության հիմքը կազմում են 1991 թվականի օգոստոսի 30-ի «Ադրբեջանի Հանրապետության պետական անկախության վերականգնման մասին» հռչակագրում, 1991 թվականի հոկտեմբերի 18-ի «Ադրբեջանի Հանրապետության պետական անկախության մասին» սահմանադրական ակտում ամրագրված սկզբունքները, ինչպես նաև 1995 թվականի նոյեմբերի 12-ին համաժողովրդական քվեարկությամբ՝ հանրաքվեով ընդունված Ադրբեջանի Հանրապետության Սահմանադրությունը։ Քննարկումներից հետո օրինագիծն ընդունվել է խորհրդարանի կողմից՝ երկրորդ քվեարկությամբ»,- հայտնում է ԱՊԱ-ն:

Власти Азербайджана убрали из конституции Нахиджевана названия Московского и Карсского договоров
Власти Азербайджана убрали из конституции Нахиджевана названия Московского и Карсского договоров. Об этом сообщают азербайджанские СМИ.
«Преамбула Конституции Нахчыванской Автономной Республики меняется, названия Московского и Карсского договоров исключаются из Конституции Нахчывана. Это отражено в проекте конституционного закона Азербайджанской Республики «Об утверждении изменений в Конституцию ….
В преамбуле действующей Конституции Нахчыванской Автономной Республики указано, что основы автономии Нахчывана были заложены международными договорами — Московским договором от 16 марта 1921 года и Карсским договором от 13 октября 1921 года, которые действуют в настоящее время.
В предлагаемой новой редакции отмечается, что Нахчыванская Автономная Республика является неотъемлемой частью Азербайджанской Республики. Основу настоящей Конституции Нахчыванской Автономной Республики составляют принципы, закреплённые в Декларации от 30 августа 1991 года «О восстановлении государственной независимости Азербайджанской Республики», в Конституционном акте от 18 октября 1991 года «О государственной независимости Азербайджанской Республики», а также Конституция Азербайджанской Республики, принятая 12 ноября 1995 года на всенародном голосовании — референдуме. После обсуждений законопроект был принят парламентом во втором голосовании», - сообщает АПА.
Напомним, что согласно вышеотмеченной декларации, Азербайджан претендует чуть не на всю территория Армении.