56 տարեկանում թոքերի քաղցկեղից մահացել է YouTube-ի նախկին գլխավոր տնօրենը
YouTube-ի նախկին գլխավոր տնօրեն եւ Google-ի բազմամյա ղեկավար Սյուզան Վոյցիցկին շաբաթ օրը վախճանվել է 56 տարեկան հասակում, թոքերի քաղցկեղի դեմ երկամյա պայքարից հետո։
«Խոր թախիծով տեղեկացնում եմ Սյուզան Վոյցիցկու վախճանման մասին։ 26 տարվա իմ սիրելի կինը եւ մեր հինգ երեխաների մայրը լքեց մեզ այսօր թոքերի քաղցկեղի դեմ պայքարի երկու տարիներից հետո»,- գրել է Վոյցիցկու ամուսինը՝ Դենիս Թրոպերը, Ֆեյսբուքի իր հաղորդման մեջ։
Տեխնոլոգիաների ոլորտում ամենահայտնի կանանցից մեկը Google է եկել 1999թ. եւ դարձել տեխնոլոգիական հսկայի առաջին աշխատակիցներից մեկը, մինչ ընկերությունը ձեռք կբերեր YouTube-ը։ Google-ը YouTube-ը գնել է 2006թ. 1,65 մլրդ դոլարով։
2014թ. YouTube-ի գլխավոր տնօրեն դառնալուց առաջ Վոյցիցկին Google-ի գովազդային արտադրանքի գծով ավագ փոխնախագահն էր։
Աշխատանքի ինը տարիներից հետո Վոյցիցկին 2023թ. հեռացել է YouTube-ում զբաղեցրած պաշտոնից, որպեսզի կենտրոնանա «ընտանիքի, առողջության եւ անձնական նախագծերի վրա»։ Նրան փոխարինել է տեղակալ Նիլ Մոհանը, որը գովազդի գծով ավագ մենեջերն էր եւ Google է եկել 2008թ.։

Бывший гендиректор YouTube  умерла в возрасте 56 лет от рака легких
Бывший генеральный директор YouTube и многолетний руководитель Google Сьюзан Войцицки скончалась в субботу в возрасте 56 лет после двухлетней борьбы с раком легких.
«С глубокой печалью я сообщаю новость о кончине Сьюзан Войцицки. Моя любимая жена на протяжении 26 лет и мать наших пятерых детей покинула нас сегодня после двух лет жизни с немелкоклеточным раком легких», - написал муж Войцицки Деннис Тропер в своем сообщении на Facebook.
Одна из самых известных женщин в сфере технологий, Войцицки пришла в Google в 1999 году и стала одним из первых сотрудников технологического гиганта, за несколько лет до того, как компания приобрела YouTube. Google купил YouTube в 2006 году за 1,65 миллиарда долларов.
До того как стать генеральным директором YouTube в 2014 году, Войцицки был старшим вице-президентом Google по рекламным продуктам.
После девяти лет работы Войцицки покинула свой пост в YouTube в 2023 году, чтобы сосредоточиться на «семье, здоровье и личных проектах». Ее сменил заместитель Нил Мохан, старший менеджер по рекламе и продуктам, который пришел в Google в 2008 году.