1 մլն մարդ հեռացել է Գազայի հատվածից, զոհերի թիվը հասել է 2 750-ի. ՄԱԿ գործակալություն
ՄԱԿ պաղեստինցի փախստականներին օգնության ցուցաբերման եւ աշխատանքների կազմակերպման գործակալությունը հրապարակել է զեկույց Գազայի հատվածի եւ Արեւմտյան ափի իրավիճակի մասին, որտեղ նշվել է, որ «Գազայի հատվածում պարկերը չեն բավականացնում դիակների համար»։
Հինգերորդ օրն անընդմեջ չկա էլեկտրականություն, չկա ջրամատակարարում, չի գործում կոյուղին, հատվածը կոլապսի եզրին է։ Գազայի բնակիչները պարենի եւ մաքուր ջրի հասանելիություն չունեն։
Ավելի քան մեկ մլն մարդ՝ Գազայի հատվածի բնակչության մոտ կեսը, ստիպված է եղել հեռանալ։ 600 000 ներքին տեղահանվածներ գտնվում են Խան Յունիսում եւ Ռաֆահում։ Նրանցից 400 000-ը գործակալության հաստատություններում է։
Սպանվածների թիվն ավելանում է։ Գազայի հատվածում պարկերը չեն բավականացնում դիակների համար։
Գործակալությունը տեղեկացրել է, որ իր 14 աշխատակիցներ սպանվել են, «նրանց թիվը, հավանաբար, ավելի մեծ է», կան 23 հաստատված տեղեկություններ այն մասին, որ գործակալության օբյեկտները տուժել են իսրայելական ավիահարվածներից»։
Պաղեստինի առողջապահության նախարարության տվյալներով՝ զոհված պաղեստինցիների թիվը Գազայի հատվածում հասել է 2 750-ի։ 9 700 վիրավոր կա հոկտեմբերի 7-ից ի վեր։

БАПОР: 1 миллион человек покинули сектор Газа, число погибших возросло до 2750
Агентство ООН по оказанию помощи палестинским беженцам и организации работ (БАПОР) опубликовало свой последний ситуационный доклад в секторе Газа и на Западном Берегу, в котором говорится, что «в секторе Газа не хватает мешков для трупов».
«Пятый день подряд в Газе нет электричества, что ставит жизненно важные услуги, включая здравоохранение, водоснабжение и канализацию, на грань коллапса, а также ухудшает ситуацию с продовольственной безопасностью. Доступ жителей Газы к чистой питьевой воде сильно ограничен.
Более миллиона человек – почти половина всего населения Газы – были вынуждены покинуть свои дома. 600 000 внутренне перемещенных лиц (ВПЛ) находятся в среднем районе, Хан-Юнисе и Рафахе. Из них почти 400 000 находятся в учреждениях БАПОР, что намного превышает наши возможности оказать любую значимую помощь, в том числе предоставлением места в наших приютах, еды, воды или психологической поддержки.
Число убитых растет. В секторе Газа не хватает мешков для трупов.
Агентство сообщает, что 14 сотрудников БАПОР были убиты, но «их число, вероятно, выше», и есть 23 подтвержденных сообщения о том, что объекты БАПОР пострадали от израильских авиаударов».
По данным Минздрава Палестины, число погибших палестинцев в секторе Газа возросло как минимум до 2750 после авиаударов Израиля. 9700 ранены в результате авиаударов Израиля по сектору Газа с 7 октября.