«Վարկս Էյ ԷՄ» վարկային կազմակերպության լիցենզիայից զրկվել է․ ԿԲ-ն որոշում է կայացրել
ՀՀ կենտրոնական բանկի խորհրդի 2020 թվականի մարտի 24–ի թիվ 13 ԾՕՀ Ա որոշմամբ ուժը կորցրած է ճանաչել «Վարկս Էյ ԷՄ» ՈՒՎԿ ՓԲԸ վարկային կազմակերպության լիցենզիան`ընդհանուր կապիտալի նվազագույն չափի պահանջը խախտելու համար: Այս  մասին InfoPort.am-ին հայտնեցին ՀՀ կենտրոնական բանկի հասարակայնության հետ կապերի ծառայությունից։ (Վարկային կազմակերպությունը տրամադրում է վարկեր իր հիմնադիրներից ներգրավված միջոցների հաշվին և իրավունք չունի ներգրավել ֆիզիկական անձանց միջոցներ՝ այն է ավանդներ):
«ՀՀ կենտրոնական բանկի կողմից իրականացվող վերահսկողության ընթացքում պարզվել է, որ «Վարկս ԷՅ ԷՄ» ՈՒՎԿ ՓԲԸ կողմից 2019թ. դեկտեմբեր, 2020թ. հունվար ամիսներին ՀՀ կենտրոնական բանկ ներկայացված ֆինանսական հաշվետվություններում ընդհանուր կապիտալի ցուցանիշի մասով արտացոլվել են անարժանահավատ տվյալներ։Պարզելու նպատակով ՀՀ ԿԲ վերահսկողության ստորաբաժանման կողմից լրացուցիչ՝ մանրամասն, տեղեկատվություն է պահանջվել հաշվետվություններում առկա ֆինանսական ցուցանիշների վերաբերյալ: Ուսումնասիրելով և համակողմանի վերլուծելով ներակայացված տեղեկությունները՝ գնահատելով կազմակերպության ռիսկերը պարզվել է, որ «Վարկս ԷՅ ԷՄ» ՈՒՎԿ ՓԲԸ-ի կողմից խախտվել է ընդհանուր կապիտալի նվազագույն չափի պահանջը, որը հանգեցրել է «Վարկային կազմակերպությունների մասին» ՀՀ օրենքի 18-րդ հոդվածի «բ» և «ե» պարբերությունների խախտմանը։
Հաշվի առնելով վերոնշյալը, սույն թվականի փետրվարի 25-ին կազմված արձանագրությամբ «Վարկս ԷՅ ԷՄ» ՈՒՎԿ ՓԲԸ-ի նկատմամբ սկսվել է պատժամիջոցի կիրառման վարչական վարույթ: Նշված վարույթի շրջանակում 18.03.2020թ. և 20.03.2020թ. ՀՀ կենտրոնական բանկի կողմից կազմակերպվել են վարչական վարույթի լսումներ, որոնց  ներկա է գտնվել վարկային կազմակերպության ներկայացուցիչը և տվել պարզաբանումներ, որոնք ՀՀ ԿԲ խորհրդի կողմից բավարար չեն գնահատվել:
Վարկային կազմակերպության լիցենզիան ուժը կորցրած ճանաչելուց հետո օրենքով սահմանված կարգով ձևավորվելու է լուծարային հանձնաժողով՝ սահմանված գործառույթներն իրականացնելու նպատակով»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:

Центральный банк Армении лишил лицензии Varks.am
Cовет Центрального банка Армении решил признать утратившей силу лицензию кредитной организации ЗАО «Варкс Эй ЭМ» за нарушение требования минимального размера общего капитала. (Кредитная организация выдает кредиты за счет средств, привлеченных от своих учредителей, и не имеет права привлекать средства физических лиц - вклады).
«В ходе контроля, осуществляемого Центральным банком РА, было установлено, что ЗАО «Варкс Эй ЭМ» в декабре 2019 года и январе 2020 года представило в Центральный банк Армении недостоверные финансовые данные. Изучив и всесторонне проанализировав представленную информацию, оценив риски организации, выяснилось, что ЗАО «Варкс Эй ЭМ» нарушило требование минимального размера общего капитала, что нарушает закона РА «О кредитных организациях».
С учетом вышеизложенного протоколом от 25 февраля сего года в отношении ЗАО «Варкс Эй ЭМ» начато административное производство по применению санкций. ЦБ 18 и 20 марта текущего года организовал слушания по административному производству, на которых присутствовал представитель кредитной организации и дал разъяснения, которые не были оценены советом ЦБ как удовлетворительные.
После признания лицензии кредитной организации утратившей силу в установленном законом порядке будет сформирована ликвидационная комиссия с целью осуществления установленных функций», - говорится в сообщении.