Հայաստանը, Թուրքիան եւ Իրաքը Իրանի Արեւելյան Ադրբեջան նահանգի հիմնական առեւտրային գործընկերներն են. Mehr
Արեւելյան Ադրբեջան նահանգի Արդյունաբերության, հանքերի եւ առեւտրի կազմակերպության գլխավոր տնօրեն Մոհամադ Ջաֆար Օզմային հայտարարել է, որ ընթացիկ իրանական տարվա առաջին 8 ամիսներին նահանգն արտահանել է ավելի քան 960 մլն դոլարի նավթային արտադրանք, տեղեկացրել է Mehr-ը։
Օզմայիի խոսքով՝ մարտի 21-ից մինչեւ նոյեմբերի 22-ը նավթային արտադրանքի արտահանումը նահանգի հյուսիսարեւմտյան մասից ավելացել է անցած տարվա նույն ժամանակամիջոցի համեմատ։
Նրա խոսքով՝ չնայած առեւտրի հետ կապված խնդիրներին՝ Արեւելյան Ադրբեջան նահանգի առեւտրի ոլորտի ներկայացուցիչները այս առումով ցուցաբերել են ընդունելի արդյունքներ։
Նա ավելացրել է, որ նահանգի հիմնական առեւտրային գործընկերներն են Թուրքիան, Իրաքը եւ Հայաստանը։
Նա նաեւ տեղեկացրել է, որ ընթացիկ իրանական տարվա առաջին ութ ամսում նահանգ է ներկրվել 1,06 մլրդ դոլարի նավթային արտադրանք, ինչը արժեքով եւ քաշով կազմել է նախորդ տարվա նույն ժամանակամիջոցի արդյունքների 29 եւ 20 տոկոսը համապատասխանաբար։

Mehr: Армения, Турция и Ирак – основные торговые партнеры иранской провинции Восточный Азербайджан
Генеральный директор Организации промышленности, шахт и торговли иранской провинции Восточный Азарбайджан Мохаммад Джафар Озмаи заявил, что за первые 8 месяцев текущего иранского года провинция экспортировала ненефтяной продукции на сумму более 960 млн. долларов, сообщает Mehr.
По словам Озмаи, в период с 21 марта по 22 ноября экспорт ненефтяных товаров из северо-западной провинции увеличился по сравнению с тем же периодом прошлого года.
По его словам, несмотря на проблемы с торговлей, представители торговой сферы провинции Восточный Азарбайджан показали приемлемые результаты в этом отношении.
Он добавил, что основными торговыми партнерами этой провинции являются Турция, Ирак и Армения.
Он также сообщил, что за первые восемь месяцев текущего иранского года в эту провинцию было импортировано ненефтяной продукции на сумму 1,06 млрд. долл., что в стоимостном и весовом выражении составило 29 и 20% соответственно по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.