Հայաստանը դարձել է առաջատար Ռուսաստանից հարեւան երկրներ դրամական փոխանցումների ծավալով
Հայաստանն առաջատար է դարձել Ռուսաստանից հարեւան երկրներ դրամական փոխանցումների ծավալով, օգոստոսի տվյալներով՝ փոխանցումները գերազանցել են 30 մլրդ ռուբլին։ Այս մասին տեղեկացրել է ՌԲԿ-ն՝ հղում կատարելով հանրապետությունների կենտրոնական բանկերին։ Հաշվարկների ժամանակ օգտագործվել են այն երկրների կենտրոնական բանկերի փոխանցումների տվյալները, որոնք հաշվի են առել տրանզակցիաները բանկային ենթակառուցվածքով եւ/կամ դրամական փոխանցումների համակարգի միջոցով։
2023թ. օգոստոսի արդյունքներով՝ Ռուսաստանից Հայաստան ուղարկվել է 32,8 մլրդ ռուբլուն համարժեք գումար, ինչը 7,2 անգամ ավելին է 2021թ. միջին ամսական փոխանցումների համեմատ։ Համեմատության համար. 2022թ. սեպտեմբերին այդ ցուցանիշը 24,8 մլրդ ռուբլու մակարդակի էր։ 2023թ. փետրվարին այն ամենամեծն է եղել, երբ փոխանցումների ծավակը հասել է 44 մլրդ ռուբլու։ Նշվել է, որ Հայաստանի ԿԲ-ն հաշվի է առնում ոչ միայն ֆիզիկական, այլեւ իրավաբանական անձանց փոխանցումները։
Վրաստանում եւ Ղազախստանում փոխանցումների ծավալը կրճատվել է ՌԴ-ում հայտարարված մասնակի զորակոչի հետ կապված։ Օգոստոսին Ռուսաստանից Վրաստան է փոխանցվել 5,7 մլրդ ռուբլի կամ 2021թ. միջին ամսական ծավալի 228 տոկոսը։ 2022թ. հոկտեմբերին եւ դեկտեմբերին աճը կազմել է 736 տոկոս եւ 840 տոկոս համապատասխանաբար։ Դեկտեմբերին Ռուսաստանից Վրաստան փոխանցումների ծավալը կազմել է առավելագույնը՝ 21 մլրդ ռուբլի, ինչից հետո այս ցուցանիշն սկսել է նվազել։
Նման իրավիճակ է ստեղծվել Ղազախստանում, որը օգոստոսին Ռուսաստանից ստացել է 1,6 մլդ ռուբլու փոխանցումներ՝ 2021թ. միջին ամսական մեծության 207,9 տոկոսը։ Անցած տարվա հոկտեմբերին ցուցանիշը գտնվել է 726,3 տոկոսի մակարդակում՝ 2021թ. մակարդակի համեմատ։ Վիճակագրությունը հաշվի է առել միայն «Золотая корона», «Юнистрим» եւ Contact համակարգերով արված փոխանցումները։
Ղրղըզստանի ԿԲ վերջին տվյալներով՝ 2023թ. հուլիսին երկիրը ՌԴ-ից ստացել է 12 մլրդ ռուբլի, ինչը 72,7 տոկոսով ավելին է 2021թ. միջին ամսական ցուցանիշի համեմատ։ 2022թ. հոկտեմբերին փոխանցումների ծավալն ամենամեծն է եղել՝ 16,8 մլրդ ռուբլի։ Մնացած ամիսներին փոխանցումները նվազել են։ Դա, ըստ Pen&Paper կազմակերպության համաղեկավար Կիրա Վինոկուրովայի, կապված է Ռուսաստանից աշխատանքային միգրանտների արտահոսքով՝ ռուբլու էժանացման ֆոնին։
Ավելի վաղ ՌԲԿ-ն տեղեկացրել էր, որՌուսաստանից փոխանցումներն ամենաշատն են եղել 2022թ. հոկտեմբերին, երբ ռուսաստանցիները արտասահման են փոխանցել ընդհանուր առմամբ 1,1 մլրդ դոլար, աճը կազմել է 210 տոկոս։ Այս տարվա հուլիսին գրանցվել է փոխանցումների ծավալի առաջին կրճատումը 2022թ. մարտից ի վեր, այդ ժամանակ Ռուսաստանից չորս հանրապետություններ փոխանցվել էր 625,9 մլն դոլար։

Армения стала лидером по объему переводов денежных средств из России в соседние страны
Армения стала лидером по объему переводов денежных средств из России в соседние страны, по итогам августа переводы в эту республику превысили 30 млрд руб. Об этом сообщает РБК со ссылкой на данные центральных банков республик. При расчетах использовались данные переводов центральных банков этих стран, которые учитывали транзакции через банковскую инфраструктуру и/или через системы денежных переводов.
По итогам августа 2023 г. из России в Армению была направлена сумма, эквивалентная 32,8 млрд руб., что в 7,2 раза больше по сравнению со среднемесячными переводами в 2021 г. Для сравнения: в сентябре 2022 г. этот показатель находился на уровне 24,8 млрд руб. Пиковое значение было достигнуто в феврале 2023 г., когда объем переводов достиг 44 млрд руб. Уточняется, что ЦБ Армении учитывает переводы не только физлиц, но и ИП.
При этом в Грузии и Казахстане объем переводов сократился после пиковых значений в связи с объявлением частичной мобилизации в России. Например, в августе из России в Грузию было направлено 5,7 млрд руб., или 228% от среднемесячного объема переводов за 2021 г. При этом в октябре и декабре 2022 г. прирост достигал 736% и 840% соответственно. В декабре объем переводов из России в Грузию составил максимальные 21 млрд руб., после чего этот показатель начал постепенно снижаться.
Аналогичная ситуация сложилась и в Казахстане, который в августе получил из России переводы на сумму 1,6 млрд руб. – 207,9% от среднемесячного значения в 2021 г. При этом в октябре прошлого года показатель находился на уровне 726,3% от уровня 2021 г. Уточняется, что эта статистика учитывает только переводы через системы денежных переводов «Золотая корона», «Юнистрим» и Contact.
По последним данным ЦБ Киргизии, в июле 2023 г. страна получила 12 млрд руб. из России, что на 72,7% больше по сравнению со среднемесячными показателями 2021 г. Пиковое значение было достигнуто в октябре 2022 г., когда объем переводов составил 16,8 млрд руб. В остальные же месяцы эти значения находились даже ниже уровня 2021 г. По словам соруководителя практики санкционного права и комплаенса Pen&Paper Киры Винокуровой, это связано с оттоком трудовых мигрантов из России на фоне ослабления рубля и низкой популярностью этого направления для релокантов.
Ранее РБК сообщал, что пик переводов из России был достигнут в октябре 2022 г., когда россияне перевели за рубеж в общей сложности $1,1 млрд, прирост составил 210%. В июле этого года было зафиксировано первое сокращение объема переводов с марта 2022 г., тогда из России в четыре республики было направлено $625,9 млн.