Պղինձը Հայաստանի համար նավթ և գազ կարող է դառնալ․ ԶՊՄԿ գլխավոր տնօրեն Ռոման Խուդոլի
Մինչև 2050թ․ ավտոպարկերի էլեկտրաֆիկացման գլոբալ նպատակին հասնելու համար պղնձի համաշխարհային արտադրությունը պետք է ավելանա 80 տոկոսով։ Պղինձն այսօր անցումային մետաղ է, որն անհրաժեշտ է կանաչ տնտեսության անցնելու համար։ Այս մասին Հայաստանի հանքարդյունաբերությանը նվիրված ֆորումի ժամանակ հայտարարել է Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի գլխավոր տնօրեն Ռոման Խուդոլին։
«Սա նշանակում է մոտ 195 նոր նախագծերի իրականացում ամբողջ աշխարհում՝ աջակցելու էլեկտրական մեքենաների պահանջվող արտադրությանը։ Սակայն, վերջին 20 տարիների ընթացքում ամբողջ աշխարհում շահագործման է հանձնվել պղնձի ընդամենը 34 նոր հանքավայր», - նշել է նա՝ հավելելով, որ դա հինգ անգամ պակաս է, քան այն, ինչն անհրաժեշտ է առաջիկա 25 տարում միայն էլեկտրական մեքենաների արտադրության համար։
ԶՊՄԿ գլխավոր տնօրենը պարզաբանել է, որ պղնձի պահանջարկը կաճի աշխարհում նույն էլեկտրական մեքենաների արտադրության ավելացման ֆոնին, քանի որ դրանց արտադրության համար պահանջվում է 4 անգամ ավելի շատ պղինձ, քան ներքին այրման շարժիչով մեքենաների արտադրության համար։ Խուդոլին հայտնել է, որ էլեկտրական մեքենաների, արևային մարտկոցների, հողմային գեներատորների արտադրողներն արդեն ահազանգում են, որ անցման համար բավականաչափ ռեսուրսներ պարզապես չեն լինի։
«Իզուր չէ, որ աշխարհի առաջատար ավտոմոբիլային ընկերությունները սկսեցին ներդրումներ կատարել հանքարդյունաբերության, մասնավորապես պղնձի մեջ, քանի որ այն այժմ համարվում է ամենակարևոր անցումային նյութը։ Ռեսուրսների համար մրցակցության մեջ մեծ նշանակություն ունի ընկերությունների և երկրների՝ իրենց ռեսուրսները հնարավորինս արդյունավետ օգտագործելու կարողությունը: Անցումը դեպի կանաչ տնտեսություն և ածխաթթուացում մեծ հնարավորություն է այն երկրների համար, որոնք նախկինում ավելի քիչ մրցունակ էին ածխաջրածին արտադրող երկրների հետ: Անցումային մետաղները, այդ թվում՝ պղինձը, նավթ ու գազ են այս երկրների, այդ թվում՝ Հայաստանի համար», - ասել է նա։
Ռոման Խուդոլին նշել է, որ հանքարդյունաբերությունը դինամիկ փոփոխվող և տեխնոլոգիապես զարգացող արդյունաբերություն է, որն էլ ավելի մեծ հնարավորություններ է բացում երկրների և ընկերությունների համար։ «Հարուստ հանքավայրերի սպառումը, թույլ երկրաբանական բազան և դինամիկ զարգացող տեխնոլոգիաները որակապես փոխում են ռեսուրսների տեսակետը: 30 տարի առաջ 0,5 տոկոսից պակաս մետաղի պարունակությամբ հանքավայրերը զարգացման համար ոչ հեռանկարային էին համարվում։ Այսօր պղնձի 0,2-0,4 տոկոս պարունակությամբ հանքավայրերը համաշխարհային պղնձի արտադրության հիմնական հիմքն են։
Կառավարությունների և ընկերությունների միջև համագործակցությունը և գործընկերությունը՝ ռեսուրսների հասանելիության և երկրաբանական հետախուզական ծրագրերում ներդրումների հետ կապված հարցերի համատեղ լուծումների համար մեծ նշանակություն են ձեռք բերում: Հետախուզական ծրագրերի 1 տոկոսից պակասը վերածվում է գործող հանքարդյունաբերական ծրագրի: Հազարավոր երկրաբանական հետախուզական ծրագրերից միայն 10-ը երբևէ կդառնան հանքարդյունաբերական ձեռնարկություններ: Հանքարդյունաբերական ընկերությունների համար հետախուզական երկրաբանությունը նշանակում է ներդրում, որի հաջողության հավանականությունը 1 տոկոսից պակաս է: Միևնույն ժամանակ, հետախուզման լիցենզիայից մինչև արդյունահանում և արտադրություն միջինում առնվազն 15 տարի է տևում»,- շեշտել է նա։
Նրա դիտարկմամբ՝ Հայաստանի ռազմավարական ապագայի համար պարզապես անհրաժեշտ է ընդերքի երկրաբանական ուսումնասիրության պետական ծրագիր։ Ռեսուրսների բազան և բնապահպանական և բնապահպանական բարձր չափանիշները կտրուկ բարձրացնում են հանքարդյունաբերական ընկերությունների ինքնարժեքի և մրցունակության հարցը:
«Հայաստանի օրինակով տեսնում ենք, որ փոքր պահուստներով ավանդները, որպես կանոն, տնտեսապես իրագործելի չեն զարգացման համար։ Կապիտալ ներդրումները ենթակառուցվածքների, հարստացման և արդյունահանման ոլորտում ուղղակի արդյունք չեն տալիս։ Նոր մարտահրավերները պահանջում են նոր մոտեցումներ, և դա առաջին հերթին նոր տեխնոլոգիաների կիրառումն է, որը համապատասխանաբար հենվում է գիտության, ինչպես նաև տեխնոլոգիաների և սարքավորումների արտադրողների վրա:
Թվայնացման, ավտոմատացման, անմարդկային տեխնոլոգիաների և արհեստական ինտելեկտի օգտագործումն այլևս ապագան չէ, այլ մրցունակ լինելու միակ միջոցը։ Այսօր մենք կխոսենք նաև կայուն զարգացման մասին, որն ինձ համար նոր տեխնոլոգիաների զարգացման անբաժանելի մասն է, արտադրության կառավարման ժամանակակից մոտեցումները՝ որպես ընկերության զարգացման ինտեգրված մոտեցում, տեխնոլոգիական զարգացում, արտադրողականության աճ և արդյունավետ թիմ և ռիսկերի կառավարում», - նշել է Խուդոլին։
Հայաստանի հանքարդյունաբերական ներուժի բացահայտմանն ուղղված երկօրյա միջազգային համաժողովը՝ «Mining Armenia Forum»-ը (սեպտեմբերի 27-28), միավորել էր պետական կառույցների, մասնագիտական հանրույթի, մասնավոր դաշտի և ներդրումային ընկերությունների շուրջ 200 ներկայացուցիչների մեկ հարթակում։
Պանելային քննարկումների, առաջատար ելույթների, հարցազրույցների ձևաչափով անցկացվող համաժողովին մասնակցել են առաջատար խոսնակներ ոչ միայն Հայաստանից, այլև Մեծ Բրիտանիայից, Կանադայից, Ղազախստանից: Հանքարդյունաբերության հանդեպ հանրային վստահության վերականգնման, պետություն-մասնագիտական հանրույթ-մասնավոր համագործակցությամբ ոլորտի խնդիրների բարձրաձայնման և լուծման առաջարկների ներկայացման, ինչպես նաև գլոբալ ներդրումային հնարավորությունների քննարկման այս ձևաչափը հավակնում է դառնալ շարունակական։

Медь может стать для Армении нефтью и газом: Генеральный директор ЗММК Роман Худолий
Чтобы достичь глобальной цели электрификации автопарков к 2050 году, мировое производство меди должно увеличиться на 80 процентов. Медь сегодня является металлом, необходимым для перехода к зеленой экономике. Об этом на форуме, посвященном горнодобывающей промышленности Армении, заявил генеральный директор Зангезурского медно-молибденового комбината Роман Худолий.
«Это означает, что в мире должно быть реализовано около 195 новых проектов для поддержки производства электромобилей. Однако за последние 20 лет во всем мире было введено в эксплуатацию всего 34 новых медных месторождений», - отметил он, добавив, что это в пять раз меньше, чем необходимо только для производства электромобилей в ближайшие 25 лет.
Генеральный директор ЗММК пояснил, что спрос на медь будет расти на фоне увеличения производства электромобилей, поскольку для их производства требуется в 4 раза больше меди, чем для производства автомобилей с двигателем внутреннего сгорания. Худолий сообщил, что производители электромобилей, солнечных панелей, ветрогенераторов уже бьют тревогу относительно нехватки медных ресурсов при увеличении производственных мощностей.
«Недаром ведущие автомобильные компании мира начали инвестировать в горнодобывающую промышленность, в частности в медь, поскольку сейчас она считается самым важным переходным материалом. В конкуренции за ресурсы большое значение имеет способность компаний и стран максимально эффективно использовать свои ресурсы. Переход к «зеленой» экономике и декарбонизации - отличная возможность для стран, которые ранее были менее конкурентоспособны по сравнению со странами, имеющими запасы углеводородов. Переходные металлы, в том числе медь - это нефть и газ для этих стран, в том числе и для Армении», - сказал он.
Роман Худолий отметил, что горнодобывающая промышленность - это динамично меняющаяся и технологически развивающаяся отрасль, которая открывает еще больше возможностей для стран и компаний. «Истощение богатых месторождений, слабая геологическая база и динамично развивающиеся технологии качественно меняют взгляды относительно ресурсов. 30 лет назад месторождения с содержанием металлов менее 0,5 процента считались неперспективными для разработки. Сегодня месторождения с содержанием меди от 0,2 до 0,4 процента являются основной базой мирового производства меди.
Сотрудничество и партнерство между правительствами и компаниями для совместного решения вопросов, связанных с инвестициями в программы геологической разведки и доступом к ресурсам, приобретают все большее значение. Менее 1 процента разведочных проектов реализовываются в программы по добыче полезных ископаемых. Из тысяч программ по геологической разведке только 10 когда-либо станут горнодобывающими предприятиями. Для горнодобывающих компаний разведочная геология означает инвестиции с вероятностью успеха в менее 1 процент. В то же время от получения лицензии на разведку до добычи полезных ископаемых в среднем проходит порядка 15 лет»,- подчеркнул он.
По его мнению, для стратегического будущего Армении просто необходима государственная программа геологического изучения недр. Ресурсная база и высокие экологические и природоохранные стандарты резко повышают стоимость и конкурентоспособность горнодобывающих компаний.
«На примере Армении мы видим, что депозиты с небольшими резервами, как правило, экономически нецелесообразны для развития. Капитальные вложения в инфраструктуру и добычу полезных ископаемых не приносят прямых результатов. Новые вызовы требуют новых подходов, и в первую очередь, применения новых наукоемких технологий от передовых производителей.
Цифроризация, автоматизация, использование технологий и искусственного интеллекта больше не является будущим, а единственным способом быть конкурентоспособным в настоящем. Сегодня мы также поговорим об устойчивом развитии, которое для меня является неотъемлемой частью разработки новых технологий, современных подходах по управлению производством, как интегрированного подхода по развитию компании, технологическом развитии, повышении производительности, эффективной команде и управлении рисками», - резюмировал Худолий.
Двухдневная международная конференция «Mining Armenia Forum», направленная на раскрытие горнодобывающего потенциала Армении, которая прошла 27-28 сентября, объединила на одной площадке около 200 сотрудников государственных структур, представителей профессионального сообщества, частного сектора и инвестиционных компаний.
В конференции, проводимой в формате панельных дискуссий, выступлений, интервью, приняли участие видные представители и специалисты сферы не только из Армении, но и из Великобритании, Канады, Казахстана. Этот формат, направленный на восстановление общественного доверия к горнодобывающей сфере, озвучивание и представление предложений по решению проблем отрасли при сотрудничестве государства, профессионального сообщества и частного сектора, а также обсуждение глобальных инвестиционных возможностей, претендует носить периодический характер.