Հայաստանի բանկերի մեծ մասը կդադարեցնի ռուսական «Միր» քարտերի սպասարկումը․ РБК
Ռուսական «Միր» վճարային համակարգի քարտերը 2024 թվականի մարտի 30-ից կդադարեն աշխատել Հայաստանի բանկերի մեծ մասի բանկոմատներում և POS-տերմինալներում, բացառություն կկազմի «ՎՏԲ Հայաստան» բանկը։ Այս մասին ՌԲԿ-ին պատմել է «ՎՏԲ Հայաստան»-ի ներկայացուցիչը:
«Մարտի 30-ից օգտատերերի համար անհասանելի կլինեն POS-տերմինալներում անկանխիկ վճարումները եւ հանրապետության այլ բանկերի բանկոմատներից կանխիկացումները։ ՎՏԲ- Հայաստան քարտերի աշխատանքում դա ոչ մի կերպ չի անդրադառնա», - ասել է «ՎՏԲ Հայաստան» - ի ներկայացուցիչը ։ Նա հավելել է, որ բանկը շարունակում է ամբողջ ծավալով սպասարկել «Միր» քարտերը:
«ՎՏԲ խմբի բանկերի եւ ցանկացած այլ ռուսական բանկերի «Միր» քարտապաններին նախկինի պես հասանելի են հիմնական ծառայությունները՝ ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի բանկոմատներից կանխիկացում, առցանց բանկում ծառայությունների վճարում, առցանց գնումներ,- պարզաբանել է վարկային կազմակերպության ներկայացուցիչը:
Հայաստանում գործում է ՎՏԲ-ի 53 մասնաճյուղ, որոնցից 22-ը գտնվում են Երևանում: Հաճախորդներին հասանելի են նաև ավելի քան 190 բանկոմատներ ամբողջ երկրում:
«Մենք շարունակում ենք աշխատել բարեկամ երկրների հետ՝ իրենց ենթակառուցվածքներում Միր» քարտերի ընդունման ուղղությամբ ։ Ընդ որում, այդ քարտերի ընդունման մասին որոշումը յուրաքանչյուր երկիր ինքնուրույն է ընդունում», - ասում է Ռուսաստանի Բանկի ներկայացուցիչը։
«Միր» վճարային համակարգն իր կողմից չի սահմանափակում աշխատանքը արտասահմանյան գործընկերների հետ ։ Այնուամենայնիվ, այլ պետությունների բանկերն իրենց սարքերի ցանցում «Միր» քարտեր ընդունելու որոշումը կայացնում են ինքնուրույն»,- նշում է ներկայացուցիչը:

«ВТБ Армения»: большинство банков республики прекратит прием карт «Мир»
Карты российской платежной системы «Мир» перестанут работать в банкоматах и POS-терминалах большинства банков Армении с 30 марта 2024 года, исключение составит инфраструктура банка «ВТБ Армения» («дочка» российского ВТБ). Об этом РБК рассказал представитель «ВТБ Армения». Сейчас карты «Мир» работают в Армении и принимаются местными банками. О скором прекращении работы карт «Мир» в большинстве банков страны также говорит источник РБК на российском платежном рынке.
«С 30 марта пользователям станут недоступны безналичная оплата в POS-терминалах и снятие наличных в банкоматах других банков в республике. На работе карт ВТБ (Армения) это никак не отразится», — сказал представитель «ВТБ Армения». Он добавил, что банк продолжает обслуживать карты «Мир» в полном объеме.
«Держателям карт «Мир» банков группы ВТБ и любых других российских банков по-прежнему доступны ключевые сервисы: снятие наличных в банкоматах ВТБ (Армения), оплата услуг в онлайн-банке, онлайн-покупки (если сервис поддерживает карты «Мир»)», — пояснил представитель кредитной организации. В Армении работает 53 отделения ВТБ, 22 из которых расположены в Ереване. Клиентам также доступно более 190 банкоматов по всей стране.
«Мы продолжаем работать с дружественными странами по приему карт «Мир» в их инфраструктуре. При этом решение о приеме этих карт каждая страна принимает самостоятельно», — говорит представитель Банка России.
«Платежная система «Мир» на своей стороне не ограничивает работу с зарубежными партнерами. Однако решение о приеме карт «Мир» в сети своих устройств банки других государств принимают самостоятельно», — отмечает и представитель НСПК. РБК направил запросы в Центробанк Армении и в платежную систему Армении ArCa.