Նույնիսկ այս աննախադեպ հաջողությունների պայմաններում Հայաստանի տնտեսական ներուժը բոլորովին սպառված չէ․ Սաֆարյան
Դեկտեմբերի 25-ին Սանկտ-Պետերբուրգում անցած Բարձրագույն Եվրասիական տնտեսական խորհրդի նիստը կարեւոր իրադարձություն էր Հայաստանի Հանրապետության համար, որովհետեւ Հայաստանի անդամակցությունը Եվրասիական տնտեսական միությանը գնալով ավելի ու ավելի կարեւոր հանգամանք է դառնում մեր տնտեսական զարգացման համար: Նման կարծիք «Հայաստանը ԵԱՏՄ-ում. ինտեգրացիոն գործըթացի ընթացիկ արդյոնքներն ու տեսանելի հեռանկարները» թեմայով ասուլիսի ժամանակ հայտնեց ԵՊՀ միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետի Ռուսաստանյան հետազոտությունների կենտրոնի տնօրեն, Եվրասիական փորձագիտական ակումբի համակարգող Արամ Սաֆարյանը։
Նա հիշեցրեց, որ 2024 թվին Հայաստանը ստանձնում է Եվրասիական տնտեսական միության նախագահությունը: «2024 թվին Հայաստանը կարող է նկատելի մասնակցություն ունենալ եվրասիական ինտեգրացիոն գործընթացի նկատմամբ միջազգային հետաքրքրության էլ ավելի մեծացման գործում, իր նախագահության ընթացքում նախաձեռնելով մի քանի խոշոր միջոցառումներ տարբեր երկրների բարձրակարգ եւ հարգված մասնագետների մասնակցությամբ: Կարեւոր է ընդունել եւ բարձրաձայնել այն անառարկելի ճշմարտությունը, որ մենք էական շահ եւ օգուտներ ունենք այս գործընթացին մասնակցելուց: Հայաստանի տնտեսական զարգացման առանցքը վերջին տարիներին գլխավորապես կազմել է մեր առեւտրատնտեսական համագործակցությունը Ռուսաստանի եւ միության մյուս երկրների հետ: Շատ կարեւոր է, որ վերջին երկու տարիներինն ձեռք բերված դինամիկան հնարավոր լինի պահպանել տեսանելի հեռանկարում: ԵԱՏՄ-ն Հայաստանի խոշորագույն տնտեսական գործընկերն է եւ նրան է բաժին ընկնում մեր արտաքին առեւտրատնտեսական գործունեության կեսից ավելին: Նախորդ տարվա համեմատ, այս տարի այդ ուղղությամբ մեր ապրանքաշրջանառության աճը կազմել է ավելի քան 40%»,- ընդգծեց Սաֆարյանը:
Նրա խոսքով, արդարացել են Եվրասիական ակումբի փորձագետների կանխատեսումներն առ այն, որ Արեւմուտք-Ռուսաստան գլոբալ առճակատման պայմաններում ՀՀ արտաքին տնտեսական քաղաքականության այս կարեւորագույն վեկտորի դերը աճելու է: «Հետաքրքիր է, որ եվրասիական տարածքի խոշոր գիտափորձագիտական եւ ֆինանսական կենտրոնները կանխատեսում են, որ բոլոր հիմքերը կան սպասելու առեւտրատնտեսական համագործակցության հետագա ծավալների աճ նաեւ 2024թ-ին եւ 2025թ. առաջին կեսին: Մենք հիմքեր ունենք պնդելու, որ նույնիսկ այս աննախադեպ հաջողությունների պայմաններում Հայաստանի տնտեսական ներուժը բոլորովին էլ սպառված չէ: Էական ներդրումների եւ տնտեսական շարունակական բարեփոխումների պայմաններում հարկ է ակնկալել, որ առեւտրատնտեսական համագործակցության ծավալները Ռուսաստանի հետ գնալով կարող են աճել, իսկ Հայաստանում նշանակալից չափերով կշարունակի ավելանալ համախառն ներքին արդյունքը»,- ընդգծեց փորձագետը:
Նրա խոսքով, վերջին երկու տարվա ընթացքում Ռուսաստանի հետ տնտեսական կապերի տպավորիչ տեմպը ունի երկու բաղադրիչ՝ դա սեփական արտադրության ապրանքների առեւտուրն է, ինչպես նաեւ վերաարտահանումը: «Հասկանալի է, որ արդեն այժմ պետք է մտածել տնտեսական այնպիսի քաղաքականություն որդեգրելու մասին, որը հնարավորություն կտա տնտեսական աճ ապահովել նույնիսկ այն դեպքում, երբ վերարտահանման տեմպերը նվազեն կամ զրոյանան: Առայժմ սա մի լավ հնարավորություն է փորձարկելու Հյուսիս-Հարավ տրանսպորտային լոգիստիկ առանցքի լիարժեք գործարկման հնարավորությունը եւ դրա կարեւորությունը Հայաստանի համար»,- նկատեց Սաֆարյանը:
Նրա կարծիքով, անվիճելի է այն փաստը, որ մեր տարածաշրջանի գործընթացները իրականում տանում են դեպի Արեւմուտք-Արեւելք ռազմավարական տրանսպորտային առանցքի զարգացում: «Շատ կարեւոր է, որ այս պայմաններում Հայաստանը չմերժի նաեւ Հյուսիս-Հարավ առանցքի զարգացմանն ըստ ամենայնի մասնակցելու հնարավորությունը, դրանով հավասարակշռելով մեր ազգային տնտեսության վրա տարածաշրջանի տարբեր կողմերից եկող ուժեղացող ազդակները: Եվ վերջապես՝ հարկ ենք համարում շեշտել, որ Եվրասիական տնտեսական միության մեջ Հայաստանի հաջող մասնակցությունը, հայ-ռուսական տնտեսական կապերի զարգացումը եւ խորացումը, եվրասիական ֆինանսական կառույցների կողմից ցուցաբերվելիք աջակցությունը կարեւորագույն եւ ծանրակշիռ փաստարկներ են հայ-ռուսական բազմակողմանի կապերը պահպանելու, զարգացնելու եւ ամրապնդելու համար»,- եզրափակեց Սաֆարյանը:

Даже не фоне беспрецедентных экономических успехов Армении потенциал развития республики не исчерпан: Сафарян
Прошедшее 25-го декабря в Санкт-Петербурге заседание Высшего Евразийского экономического совета еще раз доказывает тот факт, что членство Армении в Евразийском экономическом союзе становится все более важным фактором для экономического развития РА. Такое мнение на пресс-конференции «Армения в ЕАЭС: текущие результаты и видимые перспективы интеграционного процесса» выразил директор Центра российских исследований факультета международных отношений Ереванского государственного университета, координатор Евразийского экспертного клуба Арам Сафарян.
«В 2024 году Армения принимает председательство в Евразийском экономическом союзе. Важно отметить, что в 2023 году председательствующая страна в ЕАЭС – Россия, провела ряд крупных мероприятий, имея целью стимулировать интерес к интеграционной тематике. В течение этого года наши эксперты также имели возможность проводить исследования и выступать на евразийских подмостках, этим способствуя росту уважения и внимания к нашей стране, а также укрепления связей с научно-исследовательским обществам евразийского пространства»- заметил Сафарян.
По его словам, в 2024 году Армения может иметь заметное участие в процессе еще большего увеличения международного интереса к процессу евразийской интеграции, в ходе своего председательства, инициируя несколько крупных мероприятий с участием высококлассных и уважаемых специалистов разных стран. Важно понять и заявить о той беспрекословной истине, что мы имеем существенную выгоду и пользу от участия в этом процессе.
«Осью экономического развития Армении в последние несколько лет главным образом стало наше торгово-экономическое сотрудничество с Россией (более 95%) и другими странами союза. Очень важно, что наработанная в последние два года динамика была сохранена в обозримой перспективе. ЕАЭС является крупнейшим экономическим партнером Армении и на его долю приходится более половины нашей внешней торгово-экономической деятельности. По сравнению с предыдущим годом, в этом году рост торгово-экономического оборота в этом направлении составляет более 40%»,- подчеркнул Сафарян.
Он также отметил, что сбылись прогнозы экспертов Евразийского клуба о том, что в условиях глобального противостояния Запада и России, роль этого важнейшего вектора экономической политики Армении будет возрастать. «Мы имеем основание полагать, что даже в условиях подобного беспрецедентного успеха, экономический потенциал Армении абсолютно не исчерпан. Если будут обеспечены существенные инвестиции и в условиях продолжающихся экономических реформ, следует ожидать, что объемы торгово-экономического сотрудничества с Россией могут расти, а в Армении в заметных объемах будет увеличиваться валовый внутренний продукт»,- спрогнозировал Сафарян.
По его словам, впечатляющий темп развития экономических связей с Россией имеет два компонента – торговля товарами собственного производства, реэкспорт. «Понятно, что уже сейчас необходимо думать о проведении такой экономической политики, которая обеспечит экономический рост даже в случае, если темпы реэкспорта будут снижены или обнулены. Пока что это хороший случай для опробирования возможности полноценной реализации транспортно-логистической оси Север-Юг и понимания ее важности для Армении»,- подчеркнул Сафарян.
По мнению эксперта, региональные процессы в действительности ведут к развитию стратегической транспортной оси Запад-Восток. «Очень важно, чтобы в сложившихся условиях Армения не отказала бы в возможности полноценного участия в развитии также оси Север-Юг. И наконец - считаем важным подчеркнуть, что успешное участие Армении в Евразийском экономическом союзе, развитие и углубление армяно-российских экономических связей, поддержка со стороны евразийских финансовых структур являются важнейшими и вескими аргументами для сохранения, развития и укрепления армяно-российских связей и взаимодействия»,- подытожил Сафарян.