Պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանի այցը Կիպրոս հետաձգվել է․ պատճառների մասին չի հաղորդվում
ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանի այցը Կիպրոս հետաձգվել է։ «Հաստատում եմ, որ պաշտպանության նախարարի՝ Կիպրոսի Հանրապետություն նախատեսված այցը հետաձգվել է», - ասել է ՀՀ ՊՆ խոսնակ Արամ Թորոսյանը։
Նա պատճառների մասին ոչինչ չի հաղորդել։
Նշենք, որ Կիպրոսի կառավարության մամուլի և տեղեկատվության բյուրոյի տարածած հաղորդագրության համաձայն՝ այցը հետաձգվել է տարածաշրջանում իրավիճակի վատթարացման պատճառով։
Նշվում է, որ ՀՀ և Կիպրոսի պաշտպանության նախարարներ Սուրեն Պապիկյանն ու Միխալիս Յորղալլասն այսօր հեռախոսազրույց են ունեցել, որի ժամանակ, ըստ Կիպրոսի կառավարության մամուլի և տեղեկատվության բյուրոյի, նշվել է, որ այցը կհետաձգվի «հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների վատթարացման պատճառով»։
«Խոսել եմ ՀՀ ՊՆ Սուրեն Պապիկյանի հետ` սահմանային սրված իրավիճակի պատճառով Կիպրոս նախատեսված նրա այցի չեղարկումից հետո։ Արտահայտել եմ իմ ամբողջական աջակցությունը Հայաստանի ժողովրդին։ Փոխադարձ ցանկություն է հանդիպել մոտ ապագայում, երբ հանգամանքները թույլ տան»,- այս մասին հայտնել է Կիպրոսի պաշտպանության նախարար Միխալիս Յորղալլասը։

Визит Сурена Папикяна на Кипр отменен
Визит министра обороны РА Сурена Папикяна в Республику Кипр отменен. Причина - обострение приграничной ситуации в Армении. Об этом сообщил министр обороны Республики Кипр Михалис Йоргаллас в посте в соцсети X.
«Сегодня у меня состоялся телефонный разговор с моим армянским коллегой после отмены его запланированного визита на Кипр в связи с обострением ситуации в Армении.
Мы подтвердили прекрасные отношения между двумя нашими странами, а также наше прекрасное сотрудничество с Грецией в рамках Трехсторонней программы в области обороны и безопасности. Я выразил полную поддержку народу Армении. Это наше обоюдное желание встретиться в ближайшем будущем, как только позволят обстоятельства», - написал Йоргаллас.