Հայաստանի համար զենքի ձեռքբերման շուկաները խիստ սահմանափակ էին, հիմա, ըստ էության, անսահմանափակ են. Փաշինյան
Լեգիտիմության ռազմավարությունը կարևոր է նաև բանակի բարեփոխումների համար, որովհետև 3-րդ հանրապետության պատմության ընթացքում ուժեղ բանակ հասկացությունը միշտ է առաջնորդել։ Այս մասին այսօր՝ սեպտեմբերի 15–ին, «Համապարփակ անվտանգություն և դիմակայություն 2025» միջազգային համաժողովում իր ելույթում նշեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Մենք անընդհատ ասել ենք, որ մեզ պետք է ուժեղ բանակ, բայց սա էլ է այն թեմաներից, որ պետք է հարց տանք մեզ՝ իսկ ի՞նչ է նշանակում ուժեղ բանակ, ումի՞ց ուժեղ։ Ուեղ մի՞ պայմանական հակառակորդից, 2 պայմանական հակառակորդից, 3, թե 4։ Իսկ ո՞րն է լինելու մեր արձագանքը, եթե պարզվի, որ մի պայմանական հակառակորդն ունի իր հետ եւս 3-4 գերուժեղ ներգրավված կողմ։ Ստացվել է, որ մեր ռազմավարությունները զրո՞ են։
Իսկ ուժեղ բանակ ասելով նկատի ունենք ուժեղ դաշնակիցների հետ միասին, թե՞ առանց նրանց։ Եթե նրանց հետ միասին, այստեղ էլ տասնյակ հարցեր են ծագում։ Հետևաբար այստեղ էլ հասկացությունները ճշտելու կենսական անհրաժեշտություն կա»,- ընդգծեց վարչապետը։
Նա հարցադրում արեց, թե ի՞նչ խնդիր է դնում բանակի առջեւ պետությունը. «Այստեղ է մեր հաջորդ ռազմավարական վերաձեւակերպումը, որը հնչում է այսպես. «Հայաստանի բանակը Հայաստանի միջազգայնորեն ճանաչված տարածքից դուրս անելիք ու խնդիր չունի, բանակի խնդիրը Հայաստանի միջազգայնորեն ճանաչված տարածքի պաշտպանությունն ապահովելն է։
Այս լեգիտիմության ռազմավարությունը ընդամենը 2-3 տարում տվել է աներևակայելի արդյունքներ։ Օրինակ, նախկինում Հայաստանի համար զենքի ձեռքբերման շուկաները խիստ սահմանափակ էին, հիմա, ըստ էության, անսահմանափակ են։ Այդ սահմանափակումները վերացել են լեգիտիմության ռազմավարության պատճառով»,– հայտարարեց Փաշինյանը։

Пашинян: Прежде рынки вооружений для Армении были сильно ограничены, нынче они фактически безграничны
Стратегия легитимности также важна для армейских реформ, поскольку на протяжении всей истории Третьей Республики концепция сильной армии всегда была определяющим фактором. Об этом заявил премьер-министр РА Никол Пашинян 15 сентября, выступая на международной конференции «Комплексная безопасность и устойчивость 2025».
«Мы постоянно говорили, что нам нужна сильная армия, но это также один из вопросов, который нам нужно задать себе: что значит сильная армия, сильнее кого? Сильнее одного условного противника, двух условных противников, трёх или четырёх? И какова будет наша реакция, если окажется, что у условного противника есть ещё 3-4 сверхсильных стороны, вовлечённых на его стороне? Неужели наши стратегии оказались нулевыми?
И под сильной армией мы подразумеваем наличие или отсутствие сильных союзников? Если с ними, то и здесь возникают десятки вопросов. Поэтому и здесь есть насущная необходимость прояснить понятия», — подчеркнул премьер-министр.
Он спросил, какие задачи государство ставит перед армией: «Вот наша следующая стратегическая переформулировка, которая звучит так: «У армянской армии нет никаких задач и целей за пределами международно признанной территории Армении, задача армии — обеспечить оборону международно признанной территории Армении».
«Эта стратегия легитимности всего за 2-3 года дала невообразимые результаты. Например, прежде рынки закупок вооружений для Армении были сильно ограничены, нынче они фактически безграничны. Эти ограничения были устранены благодаря стратегии легитимности», — заявил Пашинян.