Ազդարարվել է հայ-ամերիկյան համատեղ զորավարժության մեկնարկը
Բացման հանդիսավոր արարողությանը ներկա էին ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ, ԶՈՒ ԳՇ պետ, գեներալ-լեյտենանտ Էդվարդ Ասրյանը, ՀՀ-ում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Քրիստինա Քվինը, բարձրաստիճան զինվորականներ և հյուրեր:
Միջոցառման ընթացքում հնչել են ՀՀ և ԱՄՆ պետական օրհներգերը, «Արծիվ գործընկեր» զորավարժության օրհներգը։
Զորավարժությանը ներգրավված զինծառայողներին ողջունել են ԶՈՒ ԳՇ պետ, գեներալ-լեյտենանտ Էդվարդ Ասրյանն ու ՀՀ-ում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Քրիստինա Քվինը։
Բացման արարողությունը եզրափակվել է հանդիսավոր երթով:
Հիշեցնենք, որ միջազգային խաղաղապահ առաքելություններում մասնակցության նախապատրաստման շրջանակում օգոստոսի 12-20-ը Հայաստանի Հանրապետությունում անցկացվելու է «Արծիվ գործընկեր-2025» հայ-ամերիկյան համատեղ զորավարժությունը։
Զորավարժությանը ներգրավված են ՀՀ ԶՈՒ խաղաղապահ բրիգադի, Եվրոպայում ու Աֆրիկայում ԱՄՆ ցամաքային զորքերի և Կանզասի ազգային գվարդիայի զինծառայողները:
Զորավարժության հիմնական նպատակներն են՝
• խաղաղապահ գործողությունների շրջանակում միջազգային խաղաղապահ առաքելությունների մասնակցող ստորաբաժանման փոխգործակցելիության մակարդակի բարձրացում,
• կառավարման և մարտավարական հաղորդակցման լավագույն փորձի փոխանակման իրականացում,
• ՀՀ խաղաղապահ ստորաբաժանման պատրաստվածության ամրապնդում:
Զորավարժությունը ներառում է նաև խաղաղապահ առաջադրանքների նախապատրաստում և իրականացում՝ բժշկական տարհանման ընթացակարգերի շեշտադրմամբ։

Стартовали совместные армяно-американские учения «ОРЕЛ ПАРТНЕР-2025»
Как сообщили в пресс-службе Министерства обороны республики, на торжественной церемонии открытия присутствовали первый заместитель министра обороны РА, начальник Генерального штаба ВС, генерал-лейтенант Эдвард Асрян, чрезвычайный и полномочный посол США в Армении Кристина Куинн, высокопоставленные военные и гости.
На мероприятии прозвучали государственные гимны Армении и США, а также гимн учений «Орел партнер».
Военнослужащих, участвовавших в учениях, приветствовали начальник Генштаба ВС, генерал-лейтенант Эдвард Асрян и чрезвычайный и полномочный посол США в Армении Кристина Куинн.
Церемония открытия завершилась торжественным маршем.
Напомним, что в рамках подготовки к участию в международных миротворческих миссиях с 12 по 20 августа в РА проходят совместные армяно-американские учения «Орел партнер-2025».
В учениях принимают участие военнослужащие миротворческой бригады ВС РА, сухопутных войск США в Европе и Африке, а также Национальной гвардии штата Канзас.
Основные цели учений:
-повышение уровня взаимодействия подразделений, участвующих в международных миротворческих миссиях в рамках миротворческих операций,
-осуществление обмена передовым опытом управления и тактической коммуникации,
-укрепление готовности миротворческого подразделения ВС РА.
Учения также включают подготовку и выполнение миротворческих задач с акцентом на процедуры медицинской эвакуации.