Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է «Ոսկե ծիրան» 19-րդ միջազգային կինոփառատոնի մասնակիցներին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է «Ոսկե ծիրան» 19-րդ միջազգային կինոփառատոնի մասնակիցներին՝ օսկարակիր ռեժիսոր, սցենարիստ Թերի Ջորջին, փառատոնի պատվավոր հյուր, օսկարակիր ռեժիսոր և սցենարիստ Կոստա-Գավրասին, դերասան, ռեժիսոր, սցենարիստ Մայքլ Գյուրջյանին և գրող, հումանիստ, ակտիվիստ Միրզա Դինայիին՝ «Ոսկե ծիրան»-ի հիմնադիր Հարություն Խաչատրյանի գլխավորությամբ: Հանդիպմանը մասնակցել են Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Վահրամ Դումանյանը և «Ոսկե ծիրան»-ի գեղարվեստական ղեկավար ու գործադիր տնօրեն Կարեն Ավետիսյանը:
Վարչապետը ողջունել է կինոաշխարհի հեղինակավոր ներկայացուցիչների մասնակցությունը մեր երկրում անցկացվող մշակութային նշանակալի իրադարձությանը, որը նպաստում է կինոարդյունաբերության զարգացմանը, մասնագիտական շփումների ակտիվացմանն ու փորձի փոխանակմանը: Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ կինոարտադրության զարգացումը կարևոր է ոչ միայն մշակույթի, այլև կրթության, գիտության, տեխնոլոգիաների համար, և Հայաստանը շահագրգռված է ոչ միայն տեղական, այլև միջազգային մակարդակով հաղորդակից լինել այդ գործընթացին:
Հարություն Խաչատրյանը բարձր է գնահատել ՀՀ կառավարության օժանդակությունը կինոփառատոնի անցկացմանը և մանրամասներ ներկայացրել դրա ընթացքի վերաբերյալ: «Ոսկե ծիրան» 19-րդ միջազգային կինոփառատոնի մասնակիցներն էլ երախտագիտություն են հայտնել միջոցառմանը մասնակցելու հրավերի համար և կիսվել տպավորություններով՝ ընդգծելով, որ վայելում են իրենց ժամանակը Հայաստանում:
Հանդիպմանը մտքեր են փոխանակվել կինեմատոգրաֆիայի զարգացման միտումների ու հեռանկարների վերաբերյալ: Քննարկվել են այս ոլորտում ներդրվող ռեսուրսների արդյունավետ կիրառմանը, կինոշուկայի, որակյալ կինոարդյունաբերության զարգացմանը, երիտասարդ մասնագետների խրախուսմանը վերաբերող հարցեր: Վարչապետ Փաշինյանը ներկայացրել է Կառավարության նախաձեռնած բարեփոխումները մշակույթի ու կրթության բնագավառներում, որոնց նպատակը որակական փոփոխություններն են, զարգացման միտված արժեհամակարգի և միջավայրի ձևավորումը:
Կառավարության ղեկավարը հաջող ընթացք է մաղթել «Ոսկե ծիրան» 19-րդ միջազգային կինոփառատոնի հետագա աշխատանքներին:

Никол Пашинян принял участников 19-го Международного кинофестиваля “Золотой абрикос”
Премьер-министр Никол Пашинян принял участников 19-го Международного кинофестиваля “Золотой абрикос” во главе с основателем фестиваля Арутюном Хачатряном: оскароносного режиссера, сценариста Терри Джорджа, почетного гостя фестиваля, оскароносного режиссера и сценариста Коста-Гавраса, актера, режиссера и сценариста Майкла Гурджяна и писателя, гуманиста, активиста Мирзу Диннайи. Во встрече также приняли участие министр образования, науки, культуры и спорта Ваграм Думанян и художественный руководитель и исполнительный директор кинофестиваля “Золотой абрикос” Карен Аветисян.
Премьер-министр приветствовал участие авторитетных представителей мира кино в проводимом в нашей стране значимом культурном мероприятии, которое способствует развитию киноиндустрии, активизации профессиональных контактов и обмену опытом. По словам Никола Пашиняна, развитие кинопроизводства важно не только для культуры, но и для образования, науки и технологий, и Армения заинтересована в приобщении к этому процессу не только на местном, но и на международном уровне.
Арутюн Хачатрян высоко оценил помощь правительства Республики Армения в проведении кинофестиваля и представил подробности процесса реализации. Участники 19-го Международного кинофестиваля “Золотой абрикос” также выразили благодарность за приглашение принять участие в мероприятии и поделились своими впечатлениями, подчеркнув, что они хорошо проводят время в Армении.
В ходе встречи состоялся обмен мнениями о тенденциях и перспективах развития кинематографии. Были обсуждены вопросы, связанные с эффективным использованием вложенных в данную сферу ресурсов, развитием кинорынка и качественной киноиндустрии, поощрением молодых специалистов. Премьер-министр Пашинян представил инициированные правительством реформы в сферах культуры и образования, целью которых являются качественные изменения, формирование ориентированной на развитие системы ценностей и среды.
Глава правительства пожелал успехов в дальнейшей деятельности 19-го Международного кинофестиваля “Золотой абрикос”.