Հայաստանն ու Ֆրանսիան կհամագործակցեն կինոյի բնագավառում
Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի և Ֆրանսիայի Հանրապետության կինեմատոգրաֆիայի և շարժվող պատկերի ազգային կենտրոնի (CNC) միջև փետրվարի 19-ին Բեռլինում` Եվրոպական կինոշուկայի հայաստանյան տաղավարում ստորագրվել է կինոյի և շարժվող պատկերի ոլորտում իրականացվող Ֆրանսիա-Հայաստան գործողությունների ծրագրի իրականացման փաստաթուղթ:
Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնից հայտնում են, որ այն ներառում է երկկողմ համագործակցություն կինոոլորտի հետևյալ բնագավառներում` կինոժառանգություն, ուսուցում, մասնագիտական կրթություն, համատեղ արտադրություն և գործընկերություն փառատոների հետ:
Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնը Բեռլինի միջազգային 74-րդ կինոփառատոնին կից գործող Եվրոպական կինոշուկային մասնակցում է առանձին հայկական տաղավարով՝ ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության պետական ֆինանսական աջակցությամբ։

Армения и Франция будут сотрудничать в области кино
19 февраля в Берлине, в армянском павильоне Европейского кинорынка Национальный киноцентр Армении и Национальный центр кинематографии и анимации (CNC) Франции подписали соглашение о сотрудничестве между двумя странами в области кино и анимации.
Национальный киноцентр Армении сообщает, что соглашение касается сотрудничества в следующих сферах киноиндустрии: кинонаследие, профессиональное образование, совместное производство и партнерство с фестивалями.
Национальный киноцентр Армении представлен на Европейском кинорынке, действующем в рамках 74-го Берлинского международного кинофестиваля, своим отдельным павильоном, организованным при финансовом содействии Министерства образования, науки, культуры и спорта Республики Армения.