Լաչինի միջանցքի շրջափակումն անհրաժեշտ է դարձնում Լեռնային Ղարաբաղ միջազգային փաստահավաք առաքելության գործուղումը. Վարչապետ
Այսօր տեղի է ունեցել ՀՀ կառավարության՝ 2023 թվականի առաջին նիստը, որը վարել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Նախքան օրակարգի քննարկումը, վարչապետն անդրադարձել է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի շրջափակմանը և տարածաշրջանային իրավիճակին: Իր խոսքում Նիկոլ Փաշինյանը նշել է.
Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակումը Ադրբեջանի կողմից շարունակվում է արդեն 25 օր: Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար ճգնաժամ հարուցած այդ գործողությունը միջանցքն ապաշրջափակելու կոչերի, միջազգային լայն արձագանք է հարուցել: Չնայած սրան՝ Ադրբեջանը գործողություններ չի ձեռնարկում հարցը կարգավորելու ուղղությամբ: Լաչինի միջանցքը փակելով՝ Ադրբեջանը կոպտորեն խախտում է 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ իր ստանձնած ուղղակի պարտավորությունը, ինչը լրջագույն հարցեր է առաջացնում պաշտոնական Բաքվի պայմանագրունակության վերաբերյալ: Միևնույն ժամանակ, Ադրբեջանը փորձում է Հայաստանին վերագրել սեփական պարտավորությունները չկատարելու գործելակերպ, ինչը բացարձակապես մտացածին է:
Էական է նաև արձանագրել, որ Լաչինի միջանցքի փակման վերաբերյալ տարբեր պատճառաբանություններ են բերվում, բայց, իմ համոզմամբ, ամենախորը և իրական պատճառն այն է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հայերը շարունակում են ապրել իրենց Հայրենիքում, և միջազգային հանրությունն էլ սկսել է ավելի ու ավելի հստակ արձանագրել Լեռնային Ղարաբաղի հայությանն էթնիկ զտումների, ցեղասպանության ենթարկելու Ադրբեջանի տեսանելի քաղաքականությունը: Այս իմաստով մենք ավելի առարկայական քայլեր ենք ակնկալում միջազգային հանրությունից, այդ թվում՝ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի մշտական անդամ Ռուսաստանի Դաշնությունից, ում խաղաղապահ զորախումբը տեղակայված է Լեռնային Ղարաբաղում, և Լաչինի միջանցքը սեփական վերահսկողության տակ պահելը նրա ուղիղ պարտավորությունն է 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ:
2022 թվականի դեկտեմբերի 30-ին, իմ որոշմամբ, Լեռնային Ղարաբաղում հաստատված հումանիտար ճգնաժամի կառավարման հարցում Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդին աջակցելու նպատակով՝ աշխատանքային խումբ է ստեղծվել փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանի գլխավորությամբ: Խումբն արդեն մի քանի նիստ է արել և կայացնում է իրավիճակից բխող հումանիտար բնույթի որոշումներ, և գործունեությունը կշարունակի որքան անհրաժեշտ է:
Անդրադառնալով ընդհանուր առմամբ տարածաշրջանում առկա իրավիճակին՝ պիտի կրկին վերահաստատեմ Հայաստանի Հանրապետության հավատարմությունը 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի, 2021 թվականի հունվարի 11-ի, 2021 թվականի նոյեմբերի 26-ի, 2022 թվականի հոկտեմբերի 31-ի եռակողմ հայտարարություններին, ինչպես նաև 2022 թվականի հոկտեմբերի 6-ի Պրահայի քառակողմ հանդիպման պայմանավորվածություններին, որոնք արձանագրված են հանդիպմանը հաջորդած հայտարարության մեջ:
Պիտի ընդգծեմ նաև,որ Լաչինի միջանցքի շարունակական շրջափակումն էլ ավելի անհրաժեշտ է դարձնում Լեռնային Ղարաբաղ և Լաչինի միջանցք միջազգային փաստահավաք առաքելության գործուղումը, և անհրաժեշտ է շարունակական ջանքեր գործադրել այս ուղղությամբ:

Блокада Лачинского коридора подчеркивает необходимость направления в Нагорный Карабах международной миссии по установлению фактов: премьер-министр
Сегодня состоялось первое в 2023 году заседание правительства Республики Армения, которое вел премьер-министр Никол Пашинян.
До начала обсуждения вопросов повестки дня премьер-министр коснулся закрытия Азербайджаном Лачинского коридора и региональной обстановки. В своей речи Никол Пашинян отметил:
Незаконная блокада Лачинского коридора со стороны Азербайджана продолжается уже 25 дней. Эта операция, вследствие которой начался гуманитарный кризис в Нагорном Карабахе, имела широкий международный отклик и стала причиной призывов разблокировать коридор. Несмотря на это, Азербайджан не предпринимает никаких действий для разрешения вопроса. Перекрывая Лачинский коридор, Азербайджан грубо нарушает свое прямое обязательство в рамках трехстороннего Заявления от 9 ноября 2020 года, что вызывает серьезные вопросы ? ? договороспособности официального Баку. При этом Азербайджан пытается приписать Армении практику невыполнения своих обязательств, что полностью является фикцией.
Также важно констатировать, что по поводу закрытия Лачинского коридора приводятся различные причины, но, я уверен, что глубинная и реальная причина заключается в том, что армяне Нагорного Карабаха продолжают жить на своей Родине, и международное сообщество стало все отчетливее фиксировать очевидную политику Азербайджана по подверганию армян Нагорного Карабаха этнической чистке и геноциду. В этой связи мы ожидаем более конкретных шагов от международного сообщества, в том числе от постоянного члена Совета Безопасности ООН, Российской Федерации, чьи миротворческие войска дислоцированы в Нагорном Карабахе, и сохранение Лачинского коридора под своим контролем является ее прямой приверженностью в рамках трехстороннего Заявления от 9 ноября 2020 года.
Моим решением от 30 декабря 2022 года была создана рабочая группа во главе с вице-премьером Тиграном Хачатряном для поддержки народа Нагорного Карабаха в преодолении сложившегося в Нагорном Карабахе гуманитарного кризиса. Группа уже провела несколько заседаний и принимает решения гуманитарного характера, вытекающие из сложившейся ситуации, и продолжит свою работу столько, сколько будет необходимо.
Что касается текущей ситуации в регионе в целом, должен вновь подтвердить приверженность Республики Армения трехсторонним заявлениям от 9 ноября 2020 года, 11 января 2021 года, 26 ноября 2021 года, 31 октября 2022 года, а также достигнутым 6 октября 2022 года на четырехсторонней встрече в Праге договоренностям, которые зафиксированы в принятом по итогам встречи заявлении.
Должен также подчеркнуть, что продолжающаяся блокада Лачинского коридора делает еще более необходимым направление в Нагорный Карабах и Лачинский коридор международной миссии по установлению фактов, и необходимо прилагать продолжительные усилия в этом направлении.