Շրջափակման պատճառով Արցախում 700-ից ավելի տնտեսավարող է դադարեցրել գործունեությունը, 1170 մարդ դարձել է գործազուրկ
Արդեն 100 օր Ադրբեջանի կողմից շրջափակված Արցախում  782 տնտեսավարող սուբյեկտներ դադարեցրել են իրենց գործունեությունը,  ինչի հետևանքով 1170 մարդ դարձել է գործազուրկ։ Շրջափակման հետևանքով նվազել են նաև Արցախի հարկային եկամուտները։
Արցախի պետբյուջեի հարկային մուտքերի և եկամուտների վնասների չափի, գործունեությունը լրիվ կամ մասնակի դադարեցրած տնտեսվարողների ու այդ պատճառով աշխատանքից զրկված անձանց թվի, ինչպես նաև իրականացվող աջակցության ծրագրերի ընթացքի վերաբերյալ «Արմենպրես»-ի թղթակցին մանրամասներ է ներկայացրել Արցախի պետական եկամուտների կոմիտեի կազմակերպական և եկամուտների հաշվառման վարչության պետ Մանուշ Հովհաննիսյանը։
-Ինչ ազդեցություն է ունեցել Ադրբեջանի կողմից Արցախի շրջափակումը պետբյուջեի հարկային մուտքերի ու եկամուտների ցուցանիշների վրա:
-Ընթացիկ տարվա՝ 2023 թվականի հունվար-փետրվար ամիսների ընթացքում Արցախի պետական բյուջե է մուտքագրվել 4 միլիարդ  23,9 միլիոն դրամ հարկային եկամուտներ և տուրքեր, որը պլանավորված 5 միլիարդ 300 մլն դրամ ցուցանիշի նկատմամբ կազմել է 75,9 տոկոս կամ պակաս 1 միլիարդ 276,1 մլն դրամով:
Հավաքագրված եկամուտները նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ թերակատարվել են 18,6 տոկոսով կամ պակաս է հավաքագրվել 922,2 մլն դրամ:
Նման նվազող ցուցանիշները պայմանավորված են այն հանգամանքով, որ 2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ից Ադրբեջանի կողմից Արցախի Հանրապետության շրջափակման պատճառով տնտեսությունում ստեղծված իրավիճակով պայմանավորված՝ շարունակվել են հարկ վճարողների կողմից գործունեությունների լրիվ կամ մասնակի դադարեցումները, ինչն էլ իր ազդեցություն է թողել բյուջեի եկամուտների վրա։
-Որքան տնտեսվարող է լրիվ կամ մասնակի դադարեցրել գործունեությունը, հիմնականում ինչ ոլորտներից։
-Շրջափակման օրերի ընթացքում 782 տնտեսավարող սուբյեկտներ կամ ընդհանուրի 18,3 տոկոսը դադարեցրել են իրենց գործունեությունը,  ինչի հետևանքով 1170 աշխատակից դարձել են գործազուրկ, 317 տնտեսավարող սուբյեկտ կամ 7,5 տոկոսը շարունակում է գործունեությունը, բայց ստիպված ազատել են 1502 աշխատակցի, իսկ մնացած տնտեսավարողները գործում են մասնակի ծավալով կամ պետական աջակցությամբ։ Դադարեցումները վերաբերվում են համարյա բոլոր ոլորտներին։
-Շրջափակման ընթացքում հարկային արտոնություններ սահմանվե՞լ են կամ նախատեսվու՞մ են։
-Ադրբեջանի կողմից Արցախի Հանրապետության շրջափակման սոցիալ-տնտեսական հետևանքների մեղմացման նպատակով նախատեսված է 3 միջոցառում, որնցից 1-ինը իրականացվում է պետական եկամուտների կոմիտեի կողմից, իսկ մյուս 2-ը, որոնք վերաբերում են աշխատանք չունեցող կամ աշխատանքը կորցրած անձանց, իրականացվում են Սոցիալական զարգացման և միգրացիայի նախարարության կողմից։
Հաշվի առնելով, որ 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմից հետո 3 տարի ժամկետով սահմանվել են հարկային արտոնություններ, այս փուլում առանձին արտոնությունների տրամադրման անհրաժեշտություն դեռ չկա․ մասնավորապես 2023 թվականին հարկ վճարողները դեռ ազատված են հաստատագրված և արտոնագրային վճարների վճարումից, իսկ առևտրի հարկ և ընդհանուր հարկման ռեժիմով հարկվող հարկ վճարողների համար հարկերը առաջանում են՝ ելնելով իրացման շրջանառություններից։
- Ովքեր են միանվագ դրամաշնորհի և միանվագ դրամական աջակցության շահառուները, ինչ չափերով են տրամադրվում աջակցության գումարները։
-Կառավարության որոշմամբ սահմանվել են տնտեսության առավելապես  տուժած 41 ոլորտ, որոնցից են  մեծածախ և մանրածախ առևտուրը, շինարարությունը, ավտոբուսներով և միկրոավտոբուսներով միջպետական ուղևորափոխադրումները, բեռնափոխադրումները, հանրային սննդի կազմակերպման գործունեությունը, հանքագործական արդյունաբերությունը և բացահանքերի շահագործումը, բացառությամբ մետաղական հանքաքարի արդյունահանման և մի շարք այլ ոլորտներ։ Նշված ոլորտներում գործունեություն իրականացնող անհատ ձեռնարկատերերին (բացառությամբ արտոնագրային վճար վճարողների) տրամադրվում է աջակցություն 136 հազար դրամի չափով, իսկ  արտոնագրային վճար վճարող անձանց` 68 հազար դրամի չափով:  Միանվագ դրամաշնորհի ծրագրով յուրաքանչյուր աշխատողի հաշվարկով տրամադրվում է առավելագույնը 136 հազար դրամի և դրա հաշվարկային մեծությունից վճարվող հարկերի ու սոցիալական վճարի չափով, իսկ 2022 թվականի նոյեմբեր և 2023 թվականի հունվար ամսվա եկամուտների մեծությունը այդ չափից պակաս լինելու դեպքում՝ եկամուտների փաստացի մեծության չափով:
- Ինչ կարգով են փոխանցումներն իրականացվում (մասնավորապես ինչ հերթականությամբ)։
-2023 թվականի փետրվարի 21-ից սկսվել են աջակցության և դրամաշնորհի գումարների փոխանցումները տնտեսավարող սուբյեկտներին։ Փոխանցումներն իրականացվում են ըստ սպասարկող ստորաբաժանումների դիմումների ընդունման հերթականության, բացառությամբ այն տնտեսավարողների, որոնց շահառու հանդիսանալը որոշվում է ուսումնասիրության արդյունքում։
- Ընդհանուր առմամբ՝ որքան տնտեսվարող սուբյեկտի և որքան գումար է փոխանցվել։
-2023 թվականի մարտի 17-ի դրությամբ միանվագ դրամաշնորհի և միանվագ դրամական աջակցության միջոցառումների շահառու  են հանդիսացել 1959 տնտեսավարող սուբյեկտներ, որոնց  փոխանցվել է 555,6 մլն դրամ:
-Ինչ փուլում է գործընթացը:
-Ի սկզբանե որոշմամբ նախատեսված էր դիմումները ընդունել մինչև 2023 թվականի փետրվարի 28-ը, բայց հաշվի առնելով, որ մի շարք տնտեսավարող սուբյեկտներ նշված ժամկետում չեն հասցրել ներկայացնել դիմումները, այդ ժամկետը որոշմամբ երկարաձգվել էր և սահմանվել մինչև սույն թվականի մարտի 15-ը ներառյալ: Այսինքն արդեն ավարտվել է դիմումների ընդունումը, սակայն գումարների տրամադրումն ընթացքում է: Մոտ 400 տնտեսվարող սուբյեկտի մասով էլ դեռևս շարունակվում է ուսումնասիրման և միանվագ դրամաշնորհի և դրամական աջակցության տրամադրման գործընթացը։

Из-за блокады в Арцахе не работают более 700 хозяйствующих субъектов: 1170 человек оказались безработными
В Арцахе, который уже 100 дней находится в блокаде Азербайджана, прекратили свою деятельность 782 хозяйствующих субъекта, в результате чего 1170 человек остались без работы.
В результате блокады уменьшились и налоговые поступления Арцаха.
Начальник отдела организационно-доходного учета Комитета государственных доходов Республики Арцах Мануш Ованнисян представила данные о размерах налоговых поступлений и доходных убытков государственного бюджета Арцаха, количестве предпринимателей, полностью или частично прекративших своей деятельности и людей, которые из-за этого потеряли работу, а также о реализуемых программах содействия.
- Каким образом отразилась блокада Арцаха Азербайджаном на налоговых поступлениях и доходных показателях государственного бюджета?
- За январь-февраль 2023 года текущего года в государственный бюджет Арцаха поступило 4 млрд 23 009 млн драмов налоговых поступлений и сборов, что составляет 75,9 % или менее 1 млрд 276 001 млрд драмов против запланированного показателя в 5 млрд 300 млн драмов.
По сравнению с тем же периодом прошлого года доходов меньше на 18,6 %, или на 922 002 млн драмов.
Такое снижение показателей связано с тем, что с 12 декабря 2022 года из-за блокады началось полное или частичное прекращения деятельности налогоплательщиков, что отразилось и на доходах бюджета.
- Сколько предпринимателей полностью или частично прекратили свою деятельность, и в основном в каких отраслях?
- в дни блокады прекратили свою деятельность 782 хозяйствующих субъекта или 18,3 % от общего числа, в результате чего 1170 работников стали безработными, 317 хозяйствующих субъектов или 7,5 % продолжают свою деятельность, но вынуждены были уволить 1502 работника, а остальные хозяйствующие субъекты работают частично или содействии правительства. Прекращения деятельности есть во всех секторах.
- Установлены ли или запланированы налоговые льготы во время блокады?
- В целях смягчения социально-экономических последствий блокады Республики Арцах со стороны Азербайджана запланировано 3 мероприятия, 1 из которых реализует Комитет государственных доходов, а другие 2, которые касаются безработных или безработных, осуществляется Министерством социального развития и миграции.
Учитывая, что после 44-дневной войны 2020 года налоговые льготы были установлены на 3 года, на данном этапе нет необходимости предоставлять отдельные льготы, в 2023 году налогоплательщики по-прежнему освобождаются от уплаты фиксированных и франшизных сборов, а для налогоплательщиков, облагаемых торговым налогом и общим налогообложением, налоги возникают на основе оборота продаж.
- Кто является получателями единовременного гранта и единовременной денежной помощи, в каком размере предоставляются суммы содействия?
- Согласно решению правительства наиболее пострадавшими определены 41 отрасль экономики, в том числе оптовая и розничная торговля, строительство, междугородние пассажирские перевозки автобусами и микроавтобусами, грузоперевозки, деятельность общественного питания, горнодобывающая промышленность и эксплуатация открытых карьеры, за исключением добычи металлических руд и ряда других отраслей. Индивидуальным предпринимателям, осуществляющим деятельность в указанных сферах, оказывается содействие в размере 136 000 драмов, лицам, уплачивающим патентные пошлины, - в размере 68 000 драмов. По программе единовременных содействий каждому работнику предоставляется максимум 136 000 драмов и сумма налогов и социальных отчислений, уплаченных из расчетной суммы, а если сумма дохода в ноябре и январе 2023 года меньше этой суммы, в размере фактической суммы дохода.
- В каком порядке осуществляются переводы?
- С 21 февраля 2023 года начались перечисления средств содействия и грантов хозяйствующим субъектам. Переводы осуществляются в порядке очередности поступления заявок от сервисных служб, за исключением тех хозяйствующих субъектов, которые определены бенефициарами в результате исследования.
- В целом, сколько хозяйствующих субъектов получили содействие и какая сумма была переведена?
- По состоянию на 17 марта 2023 года бенефициарами единовременного гранта и единовременных мер денежной поддержки, которым перечислено 555,6 млн драмов, стали 1959 субъектов хозяйствования.
- На какой стадии этот процесс?
- Изначально было принято решение о приеме заявок до 28 февраля 2023 года, но, учитывая, что ряд хозяйствующих субъектов не успели подать заявки в указанный срок, этот срок был продлен и установлен до 15 марта этого год включительно. То есть прием заявок уже завершен, идет выплата средств. Около 400 субъектов хозяйствования еще находятся в процессе рассмотрения и предоставления единовременного грантового и денежного содействия.